آقای رئیس جمهور اجاره بها کمر مستاجران را خم کرده / ۴۰ سال است ۳ درصد اخذ شده از حقوق کارکنان دانشگاه آزاد به حساب تأمین اجتماعی واریز نمی‌شود / تخمین اشتباه از اثرات تورمی موجب افزایش قیمت صد‌ها قلم کالا شده / وزیر صمت مانند وزیر کار جسارت استعفا داشته باشد

نخستین جلسه علنی مجلس شورای اسلامی در هفته جاری با صدای زنگی که محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی رأس ساعت ۸ و ۹ دقیقه و با حضور ۲۱۱ نفر، به صدا درآورد، آغاز شد و ادامه بررسی طرح اصلاح قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری در دستور کار نمایندگان قرار گرفت.

دیوان عدالت اداری مرجع رسیدگی به شکایات از تصمیمات دانشگاه آزاد

در جریان این بررسی، نمایندگان با اصلاح ماده ۸ این طرح که از سوی کمیسیون ارائه شده بود موافقت کردند و رسیدگی به تظلمات نسبت به تصمیمات دانشگاه آزاد اسلامی را در صلاحیت دیوان عدالت اداری قرار دادند.

در این میان محمدتقی نقدعلی، نماینده خمینی شهر با تذکری آیین‌نامه‌ای به استناد ماده ۲۲ آن نسبت به این موضوع که ۴۰ سال است ۳ درصد اخذ شده از حقوق کارکنان دانشگاه آزاد به منظور بیمه بیکاری به حساب تأمین اجتماعی واریز نمی‌شود، انتقاد کرد و همچنین اینکه عده‌ای در کمیسیون‌ها دوره بیفتند و تلفن پشت تلفن که آقای نماینده این طور و آن طور رأی دهید را خوشایند ندانست و از هیأت رئیسه خواستار جلوگیری از چنین اتفاقاتی شد. رئیس مجلس در پاسخ به تذکر آخر وی تأکید کرد که اینکه مردم با نمایندگان تماس می‌گیرند درست یا غلط، روالی است برای انتقال نظرات خود البته درست این است که نمایندگان دستگاه‌ها نظرات خود را در کمیسیون‌ها مطرح کنند.

پنج سال انفصال از خدمات دولتی، مجازات استنکاف از اجرای حکم دیوان عدالت اداری

نمایندگان پس از استماع این تذکر به ادامه رسیدگی به طرح مذکور پرداخته و ماده ۴۶ آن را به گونه‌ای اصلاح کردند که در صورتی که محکوم علیه از اجرای حکم دیوان استنکاف کند به انفصال از خدمات دولتی تا پنج سال محکوم شود.

شکایات از مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی در دیوان عدالت اداری بررسی نمی‌شود

بهارستان نشینان در ادامه تبصره ماده ۱۱ طرح اصلاح قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری را حذف کردند و به اصلاح ماده ۱۲ پرداختند که البته مباحثی روی آن مطرح شد.

در ادامه نوری قزلجه نماینده بستان آباد نیز خواستار حذف کل ماده ۱۲ بود چرا که معتقد بود نباید مصوبات یک شورا مصون باشد در حالی که می‌توان از نحوه کار مجلس شکایت کرد که البته رئیس مجلس نیز این تذکر را مغایر اصل ۱۱۰ دانست و بیان کرد که دلیل بازنگری این قانون نیز رفع اشکالات قانونی است.

نصرالله پژمانفر، نماینده مشهد نیز با بیان اینکه باید تشخیص مغایرت یک پیشنهاد با قانون اساسی به رأی گذاشته شود، گفت: سیاست‌های کلی قانونگذاری نباید با شرع و قانون مغایر باشد، اما شورای عالی انقلاب فرهنگی در حال حاضر به موضوعاتی همچون رفع معافیت مالیاتی، تعیین احکام استخدامی، قانون سنجش و پذیرش دانشجو و کنکور ورود می‌کند و استفتای آن‌ها از رهبری معظم نیز تا کنون پاسخ داده نشده است.

قالیباف نیز در پاسخ به تذکر این نماینده به زمانی که در شورای عالی انقلاب فرهنگی حضور داشت اشاره کرد و اینگونه توضیح داد که این اشکال، یکی از مطالبات حضرت آقا در ملاقات اخیر با نمایندگان مجلس بوده که مجلس به موضوع مغایرت مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی با قانون اساسی ورود کند که هم اکنون مجلس آن را در دستور کار قرار داده و موظف است خلأ‌ها را برطرف کند. با این حال به رغم اینکه این اشکال وجود دارد، مجلس در حال پیگیری این موضوع بوده و رئیس جلسه بر اساس آیین نامه داخلی مجلس وارد بودن اخطار را تشخیص می‌دهد.

خانه ملتی‌ها بعد از بررسی این طرح، به بررسی اصلاحات کمیسیون امور داخلی کشور در مجلس جهت تأمین نظر شورای نگهبان در خصوص لایحه دوفوریتی درآمد پایدار و هزینه شهرداری‌ها و دهیاری‌ها پرداختند و آن را به تصویب رساندند.

طرح حذف تبصره‌ای درباره نحوه اعطای تسهیلات فرزندآوری از قانون جوانی جمعیت به صورت عادی بررسی می‌شود

در ادامه درخواست بررسی دو فوریت طرح حذف تبصره ت ماده یک قانون جوانی جمعیت و حمایت از خانواده به دستور کار نمایندگان آمد که البته نمایندگان به دو فوریت آن رأی ندادند و قرار شد این طرح عادی بررسی شود.

درخشان در توضیح درخواست خود برای بررسی دو فوریتی این طرح گفته بود که این طرح فرصتی است تا تبعیض ناروای صورت گرفته نسبت به مردم سیستان و بلوچستان جبران شود که فاطمه محمدبیگی عضو کمیسیون بهداشت در مخالفت با این درخواست گفته بود ما امروز صاحب یک قانون استراتژیک برای حمایت از خانواده هستیم و بدون اینکه از میزان زنان باردار و زوجین نابارور مطلع باشیم نمی‌توانیم در حوزه مسکن و سلامت آن‌ها برنامه ریزی کنیم.

غلامحسین رضوانی، دیگر نماینده تهران نیز در ادامه نظرات مخالف بیان کرد که افزایش جمعیت در مناطقی که میزان موالید آن مناسب است و سطح رفاه در آن مناطق نامناسب، نقض غرض است، لذا این منابع محدود باید در مناطق و نقاطی هزینه شود که ما با کمبود جمعیت روبه رو هستیم.

سعیدی نماینده استان سیستان و بلوچستان یکی از موافقان بررسی دو فوریت این طرح بود که معتقد بود هم اکنون رسانه‌های معاند به دنبال ایجاد شکاف در کشور هستند و این گونه می‌گویند که سیستان و بلوچستان تنها استانی است که از مزایای این قانون بی بهره است. نظری خانقاه نیز یکی دیگر از موافقین با بررسی دو فوریت این طرح بود که عنوان کرد تعیین هزاران مشوق در قانون بدون توجه به فرهنگ سازی موثر نیست؛ ضمن اینکه ما در قانون جوانی جمعیت و حمایت از خانواده باید حمایت از تمام اقشار جامعه را به صورت مساوی در نظر بگیریم.

ناطقان میان دستور ۲۹ خرداد

در ادامه نشست اسامی ناطقان میان دستور از سوی علی کریمی فیروزجائی عضو هیات رییسه مجلس اعلام شد که بر این اساس کمال حسین پور نماینده مردم پیرانشهر و سردشت، محمد علی پور نماینده مردم ماکو و چالدران و پلدشت و شوط، عبدالجلال ایری نماینده مردم کردکوی، ترکمن، بندرگز، گمیشان، نصراله پژمان فر نماینده مردم مشهد و کلات و سیدسلمان ذاکر نماینده مردم ارومیه به بیان دغدغه‌های خود پرداختند.

حسین پور: غرب و ایادی آن با راهزنی، قطعنامه و تحریم نمی‌توانند ایران را به زانو دربیاورند

ابتدا نماینده پیرانشهر و سردشت نطق هفت دقیقه‌ای خود را ایراد کرد که بر این اساس به موضوعاتی مانند تحریم، اشتغال، مسکن و … پرداخت.

علی پور: پرداخت نقدی یارانه‌ها تجربه موفقی نبوده است

همچنین محمد علی پور، نماینده مردم ماکو و چالدران و پلدشت و شوط نیز به عنوان دومین ناطق پشت تریبون قرار گرفت که به مسائلی مانند ساماندهی یارانه ها، افزایش قیمت‌ها و … پرداخت.

نماینده مردم ماکو، چالدران، شوط و پلدشت در مجلس بیان کرد: مجلس در راستای همراهی و همگانی با دولت در بودجه ۱۴۰۱ اجازه داد، چنانچه قصد حذف ارز ترجیحی و یا به تعبیر دولت ساماندهی یارانه‌ها را بر عهده دارد، قبلا باید ترکیبات رفاه مصرف کنندگان را به کالا‌های اساسی از طریق کالابرگ الکترونیکی به روش مطمئن به انجام رسانده باشند؛ به صورتی که افراد بتوانند این کالا‌های اساسی را با نرخ مصوب شهریور ۱۴۰۰ و در سقف تعیین شده تهیه کنند.

وی در ادامه یادآور شد: به جای تهیه کالا برگ الکترونیکی پرداخت نقدی در دستور کار دولت قرار گرفته و همچنین گذر زمان نشان داده، پرداخت نقدی یارانه تجربه موفقی نبوده است و کالا‌های اساسی با افزایش قیمت روبرو و یارانه پرداختی جبران افزایش کالا‌های اساسی و سایر کالا‌ها نیست.

علی پور با اشاره به جزییات ساماندهی یارانه‌ها اظهار داشت: ساماندهی یارانه تصمیم مشترک دولت و مجلس بود، لیکن در بودجه برابر تصمیم اتخاذ شده عمل نشده است؛ با اجرای ناقص ضعف‌های آن مشخص شده است دولت انقلابی باید اقدام عاجلی در این راستا داشته باشد و به نظرات، نکات و نمایندگان مجلس و اقتصاددان کشور در این راستا توجه داشته باشد.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس تاکید کرد: رساندن یارانه به دست کسانی که باید مورد حمایت قرار بگیرند و حذف رانت و مبارزه با فساد کار بسیار ارزنده‌ای است؛ آزادسازی قیمت چهار تا پنج قلم کالا بدون فراهم کردن برنامه جایگزین برای آن همراه برآورد و تخمین اشتباه دست اندرکاران از اثرات تورمی موجب افزایش قیمت ده‌ها و صد‌ها قلم کالا شده است؛ این مساله بر قشرهای مختلف جامعه فشار طاقت فرسا وارد کرده است.

نماینده مردم در مجلس یازدهم افزود: از طرفی تعدادی از افراد شامل پرداخت یارانه نشده و جا مانده‌اند دولت و وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی باید سازوکار لازم برای اعتراضات مردم جامانده از یارانه، راه اندازی و دقیق رسیدگی نماید تا حق مردم ضایع نشود.

ایری: تعرفه گرمسیری برق غرب استان گلستان اعمال شود/ بندر سبز خزری مطالبه مردم است

در ادامه نشست علنی امروز مجلس، نماینده کردکوی، ترکمن، بندرگز، گمیشان به موضوعاتی مانند تعرفه گرمسیری برق غرب استان گلستان، کارخانجات تعطیل شده، سفر‌های استانی مسئولان و … پرداخت.

پژمان فر: دولت الگو‌های جدید را جایگزین شیوه سنتی نظارت بر بازار کند

این گزارش می‌افزاید، مطابق آیین نامه داخلی مجلس، نماینده مردم مشهد و کلات اولین ناطق اضطراری بود که مسائلی تحرک دیپلماسی، کنترل و نظارت بر بازار، بازار اجاره مسکن و … را طی ۵ دقیقه بیان کرد.

ذاکر: کاهش سوخت کامیون‌داران آذربایجان غربی به بهانه استان مرزی بودن مشکل آفرین شده است

در پایان ایراد نطق‌های نشست امروز، نماینده ارومیه در پشت تریبون قرار گرفت تا به موضوعاتی مانند مسکن، طرح جامع شهرسازی، سوخت کامیون داران و … بپردازد.

نمایندگان ناظر در شورای راهبری فناوری و تولیدات دانش‌بنیان انتخاب شدند

بر اساس این گزارش، انتخاب نمایندگان ناظر در شورای راهبری فناوری و تولیدات دانش‌بنیان از دیگر دستورکار‌های قوه مقننه بود که نمایندگان سمیه محمودی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس، علیرضا عباسی عضو کمیسیون کشاورزی، اسفندیار اختیاری کسنویه، عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات و محسن دهنوی عضو کمیسیون صنایع و معادن را به عنوان نمایندگان ناظر در شورای یاد شده را انتخاب کردند.

تذکرات شفاهی ۲۹ خرداد

در جریان برگزاری بیستمین و دومین نشست علنی مجلس شورای اسلامی، تعدادی از نمایندگان در قالب تذکرات شفاهی، نظریات خود را نسبت به موضوعات مختلف بیان کردند.

قاسم پور: اظهارنظر‌های غیرکارشناسی و هیجانی درباره جامعه زنان نظر کلیت مجلس نیست

ابتدا فاطمه قاسم پور، نماینده مردم تهران در مجلس در تذکر شفاهی خود با بیان اینکه حفظ شأن و منزلت تمام زنان و دختران جامعه را بر خود واجب می‌دانیم، نسبت به اظهارنظر‌های غیرکارشناسی و هیجانی درباره ازدواج دختران انتقاد کرد.

سعیدی: نماینده پیشنهاد دهنده پیرامون ازدواج دختران ایرانی با اتباع بیگانه از ملت ایران عذرخواهی کند

همچنین معین الدین سعیدی، نماینده مردم چابهار در مجلس در تذکر شفاهی خود در انتقاد به پیشنهاد یکی از نمایندگان مجلس مبنی بر ازدواج دختران ایرانی با اتباع خارجی گفت: نماینده پیشنهاد دهنده باید از ملت بزرگ ایران عذرخواهی کند.

نظری: رئیس مجلس به نماینده پیشنهاد دهنده پیرامون ازدواج دختران ایرانی با اتباع بیگانه فرصت عذرخواهی بدهد

بر اساس این گزارش، نماینده مردم خلخال و کوثر در مجلس در ادامه بیان تذکرات شفاهی، در انتقاد به پیشنهاد یکی از نمایندگان مجلس مبنی بر ازدواج دختران ایرانی با اتباع بیگانه از رئیس مجلس خواست تا به وی فرصتی برای عذرخواهی از ملت ایران بدهد.

بانکی پور: ازدواج همسالان را توصیه می‌کنم/ رسانه‌های معاند با تقطیع سخنان من، جو روانی منفی ایجاد کردند

در ادامه نشست علنی امروز بهارستان، نماینده مردم اصفهان در مجلس در ارائه تذکر شفاهی خود با بیان اینکه ازدواج همسالان را توصیه می‌کنم، گفت: به نوبه خود از بانوانی که ممکن است این تقطیع، ذهن آن‌ها را آزرده کرده باشد، از طرف رسانه‌های غلط، عذرخواهی می‌کنم، اما معتقدم صورت مسئله‌ها را نباید پاک کرد.

جوکار: پرداخت مستمری بازنشستگان با عدالت همخوانی ندارد

همچنین نماینده مردم یزد در مجلس در بیان تذکر شفاهی خود، با اشاره به مصوبه شورای عالی کار و پرداخت مستمری بازنشستگان گفت: بر اساس نظام پرداخت بازنشستگان باسابقه و با پرداخت بیمه بالاتر از دریافتی نامناسب و ناعادلانه‌ای برخوردارند.

ایزدخواه: آیا می‌خواهیم با انباشت بخشنامه روی بخشنامه، نفس تنگ اقتصاد مقاومتی را به شماره بیندازیم

در ادامه تذکرات شفاهی، نماینده مردم تهران در مجلس، گفت: آیا می‌خواهیم انباشت قانون روی قانون و بخشنامه روی بخشنامه نفس تنگ اقتصاد مقاومتی را همچنان به شماره بیندازیم و کشاورزی، صنعت و بازار مثلا مردم را تنظیم کنیم یا برعکس به توانمندی‌های کوچک و بزرگ و انبوه فراگیر بخش‌های مختلف مردم متوسل شویم.

دلخوش: طرح ساماندهی کارکنان دولت در دستور کار کمیسیون اجتماعی قرار گیرد

همچنین نماینده مردم صومعه سرا در مجلس شورای اسلامی طی تذکری شفاهی، از کمیسیون اجتماعی خواست تا روند بررسی طرح ساماندهی کارکنان دولت را تسریع کند.

بدری: قیمت‌ها ساعتی افزایش می‌یابد و دولت برنامه‌ای برای کنترل تورم ندارد

در ادامه نشست علنی قوه مقننه، نماینده مردم اردبیل در مجلس در تذکری شفاهی اظهار داشت: به بهانه مردمی سازی یارانه‌ها قیمت‌ها ساعتی افزایش پیدا می‌کند و دولت فکری برای کنترل تورم ندارد.

لطفی: دولت با تاخیر در اختصاص بودجه محرومیت زدایی، موجب هدررفت منابع نشود

نماینده مردم رزن در مجلس شورای اسلامی نیز در تذکری شفاهی با اشاره به اختصاص بودجه محرومیت زدایی سال ۱۴۰۰ با تاخیر و با فهرست بهای سال ۱۴۰۱ گفت: دولت با تاخیر در اختصاص بودجه محرومیت زدایی، موجب هدررفت منابع نشود.

محمدیاری: وسایل مردم در شمال کشور به دلیل مشکل برق دچار آسیب شده است

همچنین نماینده مردم طوالش در مجلس شورای اسلامی در تذکری خطاب به مسئولان با اشاره به مشکل تامین برق در شمال کشور از وزیر نیرو خواستار توزیع عادلانه برق شد.

پاک فطرت: بیمه همگانی، آموزش رایگان و مسکن حق آحاد ملت ایران است/ دولت در انجام وظایف خود اهتمام ورزد

نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی نیز در بیان تذکرات شفاهی خود، با اشاره به اصول مترقی قانون اساسی گفت: دولت موظف است در مورد بیمه همگانی، آموزش رایگان و مسکن به حقوق ملت توجه داشته باشد.

گودرزی: رئیس جمهور در محافل مختلف از موضوع ساماندهی کارکنان دولت حمایت کرده است

در ادامه نشست علنی امروز، نماینده مردم بروجرد در مجلس در تذکر شفاهی با اشاره به ضرورت ساماندهی استخدام کارکنان دولت گفت: آقای رئیس جمهور بار‌ها در محافل مختلف از این موضوع حمایت کردند.

نقدعلی: آقای رئیس جمهور اجاره بها کمر مستاجران را خم کرده است/به داد مستاجران برسید

بر اساس این گزارش، نماینده مردم خمینی شهر در مجلس نیز در تذکر شفاهی خود با بیان اینکه مصوبه سران قوا درباره افزایش صرفا ۱۵ تا ۲۵ درصدی اجاره بها، اجرایی نمی‌شود، از رئیس جمهور خواست به داد مستاجران برسد.

محمدتقی نقدعلی نماینده خمینی‌شهر گفت: آقای رئیس جمهور کمر مستاجران خم شده به داد آن‌ها برسید تا از این مرحله مردمی‌سازی یارانه عبور کنیم.

محمدتقی نقدعلی نماینده خمینی‌شهر در مجلس شورای اسلامی با انتقاد از افزایش بی‌رویه قیمت اجاره‌بها گفت: اشک علما برای مستاجران درآمده است، رئیس جمهور تدبیری کند.

حجت الاسلام محمدتقی نقدعلی در جلسه علنی امروز (یکشنبه) مجلس در تذکری اظهار کرد: شب گذشته جلسه‌ای درباره نرخ اجاره‌بها و وضعیت مستاجران تشکیل شد، از رئیس جمهور تقاضا دارم سریعا نتیجه اعلام شده و به داد مستاجران برسند. اشک علما در آمده، تدبیری کنید.

نماینده خمینی شهر ادامه داد: مصوبه سران قوا درباره حداکثر افزایش اجاره‌بها بین ۱۵ تا ۲۰ درصد عملی نمی‌شود و صاحبان خانه به این مصوبه تمکین نمی‌کنند، امروز مستاجران به “چه‌کنم چه‌کنم” افتاده‌اند. از طرفی مصوبه حداکثر افزایش ۲۰ درصدی برای اجاره‌بها هم روی زمین مانده است. آقای رئیس جمهور کمر مستاجران خم شده به داد آن‌ها برسید تا از این مرحله مردمی‌سازی یارانه عبور کنیم.

فرهنگی: طرح ساماندهی اجاره بها باید چهارشنبه هفته گذشته بررسی می‌شد

همچنین، نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس در تذکری خواستار بررسی طرح دو فوریتی ساماندهی اجاره بها شد.

حیدری: وزیر صمت مانند وزیر کار جسارت استعفا داشته باشد/وزارت صمت به یک وزارت ناکارامد تبدیل شده است

این گزارش می‌افزاید، نماینده مردم قصرشیرین، سرپل ذهاب، گیلانغرب در مجلس در تذکر شفاهی خود خطاب به دولتمردان، گفت: انتظار داریم مابقی وزرای ناکارآمد به ویژه وزیر صنعت، معدن و تجارت مانند وزیر کار چنین جسارتی داشته باشند و استعفا دهد و از سر یک سازمان عریض و طویل و درعین حال موثر دست بردارد.

محمدبیگی: صداوسیما کارشناسانی دعوت کند که از صلاحیت علمی آن‌ها اطمینان دارد

نماینده مردم قزوین در مجلس یازدهم نیز در تذکری شفاهی گفت: از صداوسیما انتظار داریم کارشناسانی را در برنامه‌های تلویزیونی دعوت کند که از صلاحیت علمی آن‌ها اطمینان داشته باشد.

موسوی: نابسامانی پیرامون کالا‌های اساسی هرچه سریع‌تر رفع شود

در ادامه نشست علنی امروز بهارستان، نماینده مردم لامرد و مهر در مجلس در تذکر شفاهی خود، با درخواست از رئیس جمهور در راستای رفع دغدغه بازنشستگان، گفت: نابسامانی پیرامون کالا‌های اساسی هرچه سریع‌تر رفع شود.

صباغیان: بعضی از اقلام صد درصد افزایش قیمت داشته و حقوق بازنشستگان برای ۱۰ روز آن‌ها کافی است

بر اساس این گزارش، نماینده مردم مهریز در مجلس نیز در تذکر شفاهی خود، گفت: بعضی از کالا‌ها صد درصد افزایش قیمت داشته و این موضوع فشار زیادی به بازنشستگان آورده و حقوق بعضی از بازنشستگان تنها برای ۱۰ روز آن‌ها کافی است.

وحیدی: مدافعان سند ۲۰۳۰ در سازمان برنامه و بودجه مانع اجرای قانون رتبه بندی معلمان می‌شوند

همچنین نماینده مردم بجنورد در مجلس در تذکری شفاهی، با بیان اینکه مدافعان سند ۲۰۳۰ در سازمان برنامه و بودجه مانع اجرای قانون رتبه بندی معلمان می‌شوند، گفت: همسان سازی حقوق بازنشستگان نیز به دلیل ممانعت افرادی در صندوق بازنشستگی کشور اجرا نمی‌شود.

عبدالرضا مصری زنگ پایان نشست علنی امروز (یکشنبه، ۲۹ خردادماه) مجلس شورای اسلامی را ساعت ۱۲ و ۳۰ دقیقه به صدا درآورد و گفت: نشست بعدی سه شنبه (۳۱ خردادماه) با بررسی ادامه دستور کار برگزار می‌شود.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد