خرید سریع بدون ثبت نام

اسامی روزنامه‌نگاران ، فعالان سیاسی و اجتماعی آزادشده در هفته‌ای که گذشت

هفته‌ای که فردا آخرین روز آن است، شاهد آزادی به قید وثیقه تعدادی از روزنامه‌نگاران و فعالان سیاسی و اجتماعی‌ای بود که پس از اعتراضات اخیر بازداشت شده بودند.

در این هفته مجید توکلی فعال سیاسی آزاد شد. او اواخر شهریورماه و در آغاز اعتراضات پس از جان باختن مهسا امینی بازداشت شده بود و هفته جاری پس از حدود سه ماه بازداشت به قید وثیقه آزاد شد. مقدار وثیقه توکلی در رسانه‌ها اعلام نشده است.

یلدا معیری، عکاس خبری، هم پس از ۹۲ روز «بازداشت» به قید وثیقه آزاد شد. او از ۳۰ شهریورماه بازداشت و پس از مدتی به زندان قرچک منتقل شده بود. از میزان وثیقه معیری هم خبری در دست نیست.

همچنین مرضیه امیری، روزنامه‌نگار حوزه اقتصادی و کارگری، پس از ۴۷ روز بازداشت با قرار وثیقه آزاد شد. او در حوزه‌های اقتصادی و اجتماعی فعالیت دارد.

حسن اسدی زیدآبادی نیز پس از ۳۵ روز بازداشت روز سه‌شنبه ۲۹ آذر با قرار وثیقه آزاد شد. او از فعالان سیاسی و اجتماعی است. زهرا توحیدی و هدی توحیدی دو فعال سیاسی دیگری بودند که حدوداً بعد از سه ماه بازداشت آزاد شدند. آنها هم مانند سایرین با تبدیل قرار بازداشت به وثیقه و تامین آن از بازداشت بیرون آمدند. این دو فعال سیاسی که عضو حزب اتحاد ملت هستند به اتهام اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور و تبلیع علیه نظام بازداشت شده بودند. با این حال، علیرضا خوشبخت همسر زهرا توحیدی همچنان در بازداشت به سر می‌برد.

حمیدرضا امیری یکی دیگر از روزنامه‌نگاران و فعالان سیاسی که از روزهای نخست اعتراضات پس از مرگ مهسا امینی بازداشت شده بود نیز به قید وثیقه آزاد شد. ملیکا قراگوزلو، دانشجوی دانشگاه علامه که در بازداشت بود، هم موقتاً آزاد شد. یکی از وکلای او، محمدعلی کامفیروزی است چند روز پیش از آزادی موکلش بازداشت شد!

امیر مقاره خواننده گروه «ماکان بند» هم که این هفته از سوی دادسرای اوین برای «پاره‌ای از توضیحات» احضار شده بود، پس از چند ساعت بازداشت، آزاد شد.

اما با وجود آزادی‌های صورت گرفته «ترانه علیدوستی» ستاره سینمای ایران در روزهای اخیر بازداشت شد. در همین حال، هنوز تعداد قابل توجهی از شهروندانی که در خیابان دستگیر شدند، فعالان سیاسی و اجتماعی و روزنامه‌نگاران همچنان در بازداشت به سر می‌برند.

بیشتر بخوانید:

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد