بدترین عادات غذایی که خطر ابتلا به سرطان را افزایش می‌دهند

فرارو- دفعه بعد که می‌نشینید و برنامه ریزی برای وعده‌های غذایی هفتگی را انجام می‌دهید ممکن است بخواهید مطمئن شوید که مواد غذایی موجود در فهرست شما مقدار زیادی فولات (ویتامین ب ۹) و سایر انواع ویتامین ب را در خود جای داده اند.

به گزارش فرارو به نقل از یاهولایف، در حالی که هر دو می‌توانند به شما کمک کنند احساس سلامتی و جوانی داشته باشید داده‌های جدید نشان داده‌اند که دریافت نکردن فولات و ویتامین‌های کافی در گروه ب می‌توانند منجر به مشکلات مرتبط با سرطان شود.

کمبود برخی مواد مغذی یکی از عوامل تغذیه‌ای است که در مرحله آغازین بیماری نقش دارد از جمله فولات و ویتامین‌های گروه ب یعنی ب ۱۲، ب ۶ و ب ۳ که منجر به گسست کروموزومی، هیپومتیلاسیون دی ان‌ای و افزایش حساسیت نسبت به عوامل جهش زا می‌شود. یافته‌های مرتبط با این موضوع در هفتمین کنفرانس بین المللی جامعه سلامت اسپانیا در بخشی با عنوان «رژیم غذایی و عادات در پیشگیری از سرطان» ارائه شده است.

فولات، ویتامین ب ۶ و ویتامین ب ۱۲ نقش اساسی در سنتز متیونین و متیلاسیون دی ان‌ای دارند. هنگامی که متیلاسیون (یک فرایند بیوشیمیایی است که در رشد و نمو عادی موجودات رده بالا دارای اهمیت می‌باشد) دی ان‌ای تغییر می‌کند احتمال جهش ژنی و آسیب رسیدن به دی ان‌ای بیشتر می‌شود که در نهایت می‌تواند منجر به سرطان شود.

کمبود فولات به دلیل نقشی که در متیلاسیون دی ان‌ای دارد با افزایش خطر ابتلا به سرطان در ارتباط است. البته در برخی مطالعات نیز به وجود ارتباط میان اسید فولیک اضافی و افزایش خطر ابتلا به سرطان اشاره شده است. در نتیجه، ضروری است که مطمئن شویم غذا‌های غنی از فولات را بدون افراط در رژیم غذایی خود وارد سازیم.

برای اطمینان از این که دقیقا این کار را انجام می‌دهید مردان و زنان ۱۹ساله و بالاتر باید ۴۰۰ میکروگرم، زنان باردار باید ۶۰۰ میکروگرم و زنان شیرده باید ۵۰۰ میکروگرم DFE (معادل فولات رژیمی) هدف‌گذاری شده را دریافت کنند.

از برخی منابع گیاهی غنی از ویتامین‌های ب می‌توان به حبوبات، سبزیجات برگ دار، مخمر‌های مغذی، غلات کامل، آجیل و دانه‌ها اشاره کرد. ما می‌توانیم با خوردن یک رژیم غذایی متعادل با انواع غذا‌های مختلف اطمینان حاصل کنیم که ویتامین ب کافی دریافت می‌کنیم.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد