به صدا درآمدن زنگ خطر در امریکا

فرارو- در روز‌های اخیر رقابت‌های مهم انتخاباتی از نوادا تا کارولینای جنوبی در جریان بوده و نامزد‌هایی که از «دروغ بزرگ» ترامپ درباره سرقت آرای انتخاباتی و تقلب در انتخابات ریاست جمهوری حمایت کرده بودند برنده شده‌اند در حالی که دموکرات‌ها آرای لاتین تبار‌ها را در جنوب تگزاس از دست دادند.

به گزارش فرارو به نقل از گاردین، در رقابت‌های مقدماتی مهم از نوادا تا کارولینای جنوبی در روز سه شنبه رای دهندگان جمهوری خواه نامزد‌هایی را انتخاب کردند که با حرارت از دروغ «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری پیشین در مورد سرقت نتایج انتخابات استقبال کردند که باعث شد تا دموکرات‌ها آن را زنگ خطری مبنی بر در خطر بودن دموکراسی امریکایی قلمداد کنند.

پیروزی نامزد‌های طرفدار ترامپ در نوادا زمینه را برای رقابت بین معتقدان به تقلب در انتخابات ریاست جمهوری منتهی به پیروزی بایدن و دموکرات‌های درگیر در ایالتی فراهم کرد که هر دو حزب آن را در میانه دوره‌ای بحرانی قلمداد می‌کنند.

در جنوب تگزاس جایی که رای دهندگان لاتین تبار به شدت به سمت حزب جمهوری خواه تغییر جهت داده‌اند یک جمهوری خواه وضعیت کرسی مجلس نمایندگان را که مدت‌ها در اختیار یک دموکرات بود تغییر داد. این باخت هشداری جدی بود مبنی بر این که جایگاه دموکرات‌ها در میان یک بلوک رای مهم یعنی پایگاه اجتماعی لاتین تبار‌ها در حال سقوط است.

نوادا ایالت نوسانی که در دوره‌های انتخاباتی گذشته گرایش به دموکرات داشته است در پاییز امسال میزبان تعدادی از رقابت‌های پیاپی برای مجلس نمایندگان، سنا، فرماندار و وزیر امور خارجه خواهد بود، زیرا دموکرات‌ها به دنبال دفاع از اکثریت محدود در کنگره هستند.

در سنای فعلی که کرسی‌ها در نسبت ۵۰-۵۰ قرار دارند کسب رای پایگاه رای دهندگان هر نژادی اهمیت دارد. با این وجود، دموکرات‌ها در وضعیت خوبی قرار ندارند. حزب دموکرات در یک نظام سیاسی که برای شورش علیه آن حزب آماده شده قرار دارد و رئیس جمهوری (بایدن) را دارد که به شدت نامحبوب است. افزایش تورم و جنگ در اوکراین باعث شده تا قیمت مواد غذایی و انرژی افزایش یابد در حالی که عصبانیت از خشونت‌های رخ داده با اسلحه و کمبود شیر خشک باعث ناامیدی رای دهندگان امریکایی شده است.

جمهوری خواهان رقابت برای کسب کرسی سنای نوادا را یکی از بهترین فرصت‌های خود برای دستیابی به کرسی دموکرات‌ها می‌دانند. آنان هم چنین احساس می‌کنند این فرصت برای‌شان فراهم شده تا در ایالتی تحت سلطه دموکرات‌ها که «هری رید» رهبر سابق اکثریت سنا از آنجا به قدرت رسیده بود نفوذ کنند.

«کاترین کورتز ماستو» سناتوری که برای انتخاب مجدد نامزد شده بود جانشین او قلمداد می‌شد. با این وجود، «آدام لاکسالت» دادستان کل سابق ایالتی مورد تایید ترامپ به راحتی در انتخابات مقدماتی جمهوری خواهان پیروز شد تا در یکی از شدیدترین رقابت‌های این چرخه به مصاف «کورتز ماستو» برود.

«جیم مارچانت» یک نماینده سابق که با تئوری توطئه «کیو انان» موافق است و وفادار به ترامپ بوده برنده رقابت حزب جمهوری خواه برای تصدی وزارت امور خارجه نوادا شد. او آشکارا ایده لغو انتخابات را پذیرفته بود.

اوج گیری موفقیت جمهوری خواهان معتقد به تقلب در انتخابات در سراسر ایالات متحده حتی زمانی رخ می‌دهد که یک هیئت دو حزبی مجلس نمایندگان در حال تحقیق در مورد حمله طرفداران ترامپ به کنگره است و ادعا‌های رئیس جمهور پیشین در مورد تقلب انتخاباتی را بی‌اعتبار می‌کند.

در کارولینای جنوبی، جمهوری خواهان «تام رایس» که با رای دادن به استیضاح رئیس جمهور سابق از ترامپ و وفاداران‌اش عبور کرد را برکنار کردند. رایس از «راسل فرای» نماینده ایالتی جمهوری خواه مورد حمایت ترامپ شکست خورد.

این نتیجه پس از شکست‌های ماه گذشته در رقابت‌هایی که ترامپ به دنبال تلافی علیه جمهوری خواهانی بود که تلاش‌های او برای لغو انتخابات ۲۰۲۰ را خنثی کرده بودند قطعا خوشایند بوده است. با این وجود، همانند ایالت جورجیا محدودیت‌هایی برای نفوذ او وجود داشته است.

«نانسی میس» یکی دیگر از نمایندگان فعلی مجلس نمایندگان جمهوری خواه از پیروزی رقیب‌اش که مورد حمایت ترامپ بود جلوگیری کرد. برخلاف ناحیه کاملا محافظه کار رایس، میس که به استیضاح رای نداد، اما از ترامپ انتقاد کرد توانست حمایت رای دهندگان را به سوی خود جلب کند. در رسانه‌های اجتماعی، ترامپ این شب را به عنوان یک موفقیت چشمگیر توصیف کرد. او گفت که رقیب میس، «کیتی آرینگتون» بود که «بسیار بهتر از حد انتظار عمل کرد».

در ایالت مین، «جارد گلدن» دموکرات که در میانه موج ضد ترامپ در سال ۲۰۱۸ به سختی «بروس پولیکوین» جمهوری خواه را شکست داد اکنون با تغییر وزش باد سیاسی وضعیت دشواری دارد و پولیکوین امیدوار است دوباره کرسی را به دست آورد.

«پاول لپیج» فرماندار سابق ایالت نیز در تلاش است تا بازگردد. او که با مخالفتی مواجه بود نامزد جمهوری خواهان شد تا در مقابل «جانت میلز» فرماندار دموکرات فعلی رقابت کند.

شاید برای دموکرات‌ها آن چه بیش از همه نگران کننده باشد شکست در جنوب تگزاس است. «مایرا فلورس» نماینده ایالتی جمهوری خواه در یک انتخابات ویژه برای پر کردن کرسی خالی شده توسط یک نماینده دموکرات کنگره «فیلمون ولا» به پیروزی رسید.

در یادداشتی از کمیته ملی کنگره جمهوری خواهان که به دست شبکه خبری «سی ان ان» رسیده حزب جمهوری خواه پیروزی فلورس را به عنوان اوج تلاش‌ها برای جذب و راه اندازی نامزد‌های متنوع‌تر تبلیغ می‌کند و می‌گوید که «نقشه‌ای برای موفقیت در تگزاس جنوبی» ارائه می‌دهد چرا که این پیروزی نشان دهنده تغییر جهت لاتین تبار‌ها و تمایل پیدا کردن آنان به جمهوری خواهان است.

در پایان این یادداشت آمده است: «این اولین کرسی از بسیاری از کرسی‌های دموکرات است که در سال ۲۰۲۲ میلادی به نفع جمهوری خواهان تغییر خواهد کرد».

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد