تبعات حذف یارانه سوخت هواپیما

فرارو- درحالی که انتقادات نسبت به حذف یارانه سوخت هواپیما بالا گرفته، مسئولان سازمان هواپیمایی کشوری این موضوع را تکذیب می‌کنند، منتقدان می‌گویند، در صورتی که این اتفاق رخ دهد، عملا سفر با هواپیما از سبد مصرفی بسیار از خانوار‌ها حذف خواهد شد، زیرا با آزادسازی قیمت سوخت، قیمت بلیط نیز چندین برابر خواهد شد که با درآمد‌های فعلی عموم مردم، عملا سفر با هواپیما دیگر مقدور نخواهد بود.

به گزارش فرارو، رئیس سازمان هواپیمایی کشوری درباره موضوع چرایی اختصاص یارانه سوخت به هواپیما‌های مسافری و اختصاص سوخت لیتری ۶۰۰ تومان به هواپیما‌ها که به ادعای برخی موجب پرداخت یارانه ۲۰ هزار میلیاردی به شرکت‌های هواپیمایی می‌شود؟ گفت: درصد و عدد و رقمی که اعلام می‌شود، صحیح نیست و این را می‌توان از تعداد هواپیما‌های فعال و میزان مصرف دقیق اعلام کرد تا مشخص شود چه درصدی از سبد هزینه دولت را در برگرفته است.

محمد محمدی بخش افزود: دلایل متعددی وجود دارد که در نهایت کلان نظام به این نتیجه رسیده است که یارانه سوخت هواپیما‌ها قطع نشود. از سویی اثر بخش هوایی در اقتصاد کل کشور تاثیر کلیدی دارد. دولت‌ها همواره به این موضوع اثرگذاری آگاه هستند و همواره در سبد اقتصادی دولت بررسی شده است و به دلایل مختلف مجدداً سوخت ۶۰۰ تومانی هواپیما‌های مسافری تصویب شده است.

رئیس سازمان هواپیمایی درباره اینکه گفته می‌شود فقط دهک‌های بالای جامعه از حمل‌ونقل هوایی استفاده می‌کنند، گفت: با کد ملی می‌توانیم بگوییم که چه قشری سوار هواپیما می‌شوند. چرا که میزان مسافر در بخش دولتی و در بخش شخصی کاملاً با کدملی مشخص است.

به گفته محمدی بخش با وجود ادعای استفاده ثروتمندان از بخش هوایی بخش اعظمی از دولت و کارمندان با هواپیما جابجا می‌شوند و این یک ذهنیت غلط است که کارکرد بخش هوایی برای طبقه مرفه جامعه است.

تبعات حذف یارانه سوخت هواپیما؛ از خاطر شدن سفر هوایی تا ورشکستگی ایرلاین‌هابا حذف یارانه سوخت، ایرلاین‌های تعطیل می‌شوند
آرمان بیات کارشناس صنعت حمل و نقل هوایی در گفتگو با فرارو با اشاره به اینکه حذف یارانه سوخت هواپیما‌ها تبعات جبران ناپذیری را به دنبال دارد، اظهارداشت: اصولا یارانه برای این پرداخت می‌شود که فاصله بین هزینه‌های پرواز و همچنین کاهش قدرت خرید مردم جبران شود، به نوعی از افزایش توان خرید جامعه با این شیوه حمایت می‌شود، این حمایت نیز به صورت غیر مستقیم است، امروز هنوز درک درستی از صنعت حمل و نقل هوایی وجود ندارد، به همین خاطر است که برخی از حرف‌ها زده می‌شود.

وی افزود: اینکه استنباط شود، سفر با هواپیما یک کالای لوکس است که نباید از آن حمایت شود، به هیج عنوان صحیح نیست، صنعت حمل و نقل هوایی به نوعی پشتیبان صنایع دیگر است که اگر قرار باشد، به سمت آزادسازی رود، بسیاری از صنایع و مشاغل آسیب بببنند، به طور مثال کسی که در مسیر تهران- سیرجان تردد می‌کند، برای کار و فعالیت تولیدی می‌رود و اگر قرار باشد، در چنین مسیر‌های داخلی که تعدادشان هم کم نیست، قیمت‌ها چندین برابر شود، عملا بحث سرمایه‌گذاری در کشور با مشکلات زیادی روبرو می‌شود.

بیات گفت: استفاده از هواپیما تنها مربوط به سفر نیست، بلکه صنایعی همچون گردشگری داخلی و خارجی پیوند کاملی با این بحث دارند و اگر قرار باشد، قیمت سوخت آزاد شود، عملا دیگر از هواپیما نمی‌توان استفاده کرد، از سوی دیگر در بحث اقتصادی بسیار از کسب‌و کار‌ها نیز از گران شدن سرسام آور قیمت بلیط هواپیما تاثیر منفی می‌پذیرند که همین موضوع عواقب بسیاری را به دنبال دارد.

این کارشناس صنعت حمل و نقل هوایی با اشاره به اینکه این نگاه که هواپیما تنها ابزار سفر است، به هیچ عنوان درست نیست، اضافه کرد: با سوبسیدی که به سوخت هواپیما داده می‌شود به نوعی از سایر صنایع و کسب و کار‌ها حمایت می‌شود، زیرا شبکه حمل و نقل هوایی ابزاری برای توزیع عادلانه منابع و امکانات در کشور است، اگر در مناطقی که نسبت به تهران دور هستند، اما جاذبه‌های سرمایه‌گذاری دارند، حمل و نقل هوایی حذف شود، عملا سرمایه‌گذار به این مناطق نخواهد رفت و این موضوع در نهایت به ضرر اقتصاد کشور تمام می‌شود.

وی ادامه داد: در حال حاضر سالیانه حدود ۱ میلیارد لیتر مصرف سوخت در صنعت هوایی است، در صورتی که الان با سوخت یارانه‌ای، هزینه یک ساعت پرواز یک هواپیمای باریک پیکر حدود دو میلیون تومان است، اما اگر قرار باشد، هزینه سوخت هواپیما آزاد شود، این هزینه به بیش از ۷۰ میلیون تومان افزایش پیدا خواهد کرد، این درحالی است که حدود ۷۰ تا ۸۰ درصد هزینه‌های یک پرواز مرتبط با سوخت است و عملا با این آزادسازی، صنعت حمل و نقل هوایی وارد یک بحران می‌شود.

بیات خاطرنشان کرد: در کنار این موضوع افزایش هزینه‌های دلاری پرواز، عملا شرکت‌های هواپیمایی را وارد یک بحران اساسی خواهد کرد، چرا که حجم بازار بسیار کوچک خواهد شد، زیرا بسیاری از مردم توانایی خرید بلیط‌های چند برابر شده را نخواهند داشت که خروجی این موضوع نیز ورشکستگی و تعطیلی بسیاری از ایرلاین‌ها خواهد بود، زیرا مسافران با ریزش بسیار زیادی روبرو خواهند شد.

این کارشناس بیان داشت: از سوی دیگر با تعطیلی شرکت‌ها، کارکنان این شرکت‌ها و مشاغل مرتبط و وابسته‌ای که در صنعت حمل و نقل هوایی مشغول هستند نیز شغل خود را از دست خواهند داد که این موضوع عملا عواقب بسیاری را در پی خواهد داشت، هرچند که تاکنون مسئولان سازمان هواپیمایی کشوری، حذف یارانه سوخت هواپیما‌ها را تکذیب کرده‌اند، اما با این حال باید دید سرانجام این مسئله چه خواهد شد.

تبعات حذف یارانه سوخت هواپیما؛ از خاطر شدن سفر هوایی تا ورشکستگی ایرلاین‌هاحذف یارانه سوخت تصمیم اشتباهی است
امیر پویان رفیعی شاد رئیس هیات مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری استان تهران نیز در گفتگو با فرارو با اشاره به اینکه بر اساس برآورد‌ها سالیانه ۲۰ هزار میلیارد تومان یارانه سوخت به هواپیما‌ها تعلق می‌گیرد، اظهار داشت: اینکه گفت شود، تنها افراد ثروتمند از هواپیما استفاده می‌کنند، سخن بیهوده‌ای است، بسیاری از اقشار جامعه از این سرویسی که وجود دارد، استفاده می‌کنند و این نیست که تنها بخش کوچکی از جامعه از حمل و نقل هوایی بهره ببرد.

وی افزود: به عنوان مثال در حال حاضر پرواز به چابهار مورد استفاده بومیان سیستان و بلوچستان است که از قشر مرفه نیستند، از سویی بسیاری از گردشگران داخلی و خارجی برای سفر به چابهار از هواپیما استفاده می‌کنند که این مسئله باعث رونق گردشگری و اشتغال در آن منطقه شده، این موضوع در مناطق دیگر کشور نیز وجود دارد.

رفیعی شاد گفت: افزون بر مسئله گردشگری در همان منطقه چابهار با توجه به اینکه قرار است به منظور تجارت با هند چابهار به یک بندر ترانزیتی تبدیل شود، آزادسازی قیمت بلیط هواپیما به نوعی یک امتیاز بشدت منفی برای توسعه تولید و تجارت در آن منطقه است، بنابراین حذف یارانه سوخت هواپیما به صورت غیرمستقیم، تبعات بسیار زیادی دارد که این موضوع به دور از چشم طراحان چنین طرحی قرار گرفته است.

رئیس هیات مدیره انجمن دفاتر خدمات مسافرتی استان تهران اضافه کرد: از سویی در تمام دنیا برای سفر سوبسید پرداخت می‌کنند و همواره تلاش می‌شود، سفر و تفریح به یک کالای لوکس تبدیل نشود، زیرا وجود نشاط و سرزندگی در یک جامعه از اهمیت بسزایی برخوردار است، بنابراین باید به این مقوله توجه جدی شود، اما الان با حذف یارانه سوخت هواپیما و آزاد شدن بلیط، اکثریت مردم دیگر توان سفر با هواپیما را نخواهند داشت و با توجه به گستردگی کشورمان از نظر جفرافیایی این موضوع، ضربه بسیار بزرگی به صنعت گردشگری داخلی خواهد بود.

وی ادامه داد: تاکنون مقامات مسئول در این زمینه، حذف یارانه سوخت هواپیما را تکذیب کرده‌اند، اما در هر حال انجام شدن این کار تبعاتی دارد که غیر قابل جبران است و مسئولان تصمیم‌گیر در اینباره باید به این مواردی که به آن‌ها اشاره شد توجه کنند، حال باید دید در نهایت چه اتفاقی در این باره رخ خواهد داد.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد