جهان از هیچ لارنس کراوس آتئیست ها


جهان از هیچ لارنس کراوس آتئیست ها

۱۳۹۸/۱۰/۰۴


۲۵۸۸ بازدید

سلام من در یک مقاله خواندم که یکی از مادیون میگفت دانشمندان فیزیک اثبات کرده اند که ماده میتواند خود به خود از هیچ به وجود بیاید و الان هم ذراتی هستند که خود به خود به وجود می ایند و به سرعت از بین میروند ایا این سخن درست است؟!

برخی ادعا میکنند طبق قانون پایستگی انرژی، انرژی و قوانین کوانتومی حاکم بر آن ازلی است و از این رو احتیاجی به خدا نیست. یکی از بدیهی‌‌ترین سوالاتی که ذهن همه‌ی دانشمندان و نهادهای علمی دنیا را به خود مشغول کرده اما برخی از آتئیست‌ها آن را نشنیده‌اند، این است:چرا به جای هیچ، چیزی وجود دارد؟ این سوال چرا ذهن دانشمندان را به خود مشغول کرده است؟ مگر طبق قانون پایستگی انرژی، انرژی ازلی نیست؟ پس چرا دانشمندان این سوال را مطرح میکنند؟ و نمیگویند به این دلیل به جای هیچ، چیزی وجود دارد که طبق قانون پایستگی انرژی، انرژی و قوانین کوانتوم حاکم بر آن ازلی است و همیشه وجود داشته است؟لاورنس کراوس که امید آتئیست‌ها در زمینه‌ی پیدایش جهان است تلاش کرد به همین سوال پاسخ دهد و کتابی منتشر کرد با عنوان “جهانی از عدم: چرا به جای هیچ، چیزی وجود دارد”. او در این کتاب انرژی و قوانین حاکم بر آن را “هیچ” نامید و اعلام کرد به این دلیل به جای هیچ چیزی وجود دارد که این هیچ(یعنی انرژی و قوانین حاکم بر آن) هم ازلی است و هم ناپایدار، و در نتیجه منجر به ایجاد خود به خودی و بدون علت جهان شده است. این سخن کراوس را هم دانشمندان آتئیست و هم غیر آتئیست ناکارآمد، اشتباه و حتی مضحک خواندند. به عنوان مثال شان کارول(فیزیک دان و کیهان شناس برجسته که خود آتئیست است) در مقاله‌ای که مجله‌ی علمی Discover Magazine منتشر کرد کتاب لاورنس کراوس را مورد بررسی قرار داده و اعلام کرد:آیا پیشرفت در علم فیزیک و کیهان شناسی میتواند به ما کمک کند که بدانیم چرا اصلا جهانی وجود دارد؟ چرا قوانین فیزیک وجود دارند؟ در یک کلام: خیر. من نمیبینم که آنها( پیشرفت در علم فیزیک و کیهان شناسی) چگونه میتواند به این سوالات پاسخ دهند.http://blogs.discovermagazine.com/cosmicvariance/2012/04/28/a-universe-from-nothing/#.WUZbYFH_rIW(عجیب است که این فیزیک‌دان و کیهان‌شناس معروف که خود آتئیست است نمیداند که طبق قانون پایستگی انرژی، انرژی و قوانین فیزیک حاکم بر آن خود به خود وجود داشته‌اند و علیت نقض شده در حالی که آتئیست‌های ایرانی میدانند)همچنین پروفسور جورج فرانسیس الیس( استاد سرشناس دانشگاه کیپ تاون که رئیس جامعه‌‌ی جهانی گرانش و نسبیت عام و همچنین عضو آکادمی علمی بریتانیا است و به همراه استفن هاوکینگ کتاب “ساختار مقیاس بزرگ فضا-زمان” را نوشته است) در سایت علمی Scientific American اعلام کرد:اعتقاد به اینکه فیزیک و معادلات فیزیک میتوانند همه‌ی حقایق و واقعییات(جهان) را آشکار کنند یک تخیل(فانتزی) است… کراوس به این سوال پاسخ نداده که چرا قوانین فیزیک وجود دارند.
https://blogs.scientificamerican.com/cross-check/physicist-george-ellis-knocks-physicists-for-knocking-philosophy-falsification-free-will/
پروفسور دیوید آلبرت( فیلسوف و فیزیکدان که خود آتئیست است) نیز در مقاله‌ای که در نیویورک تایمز منتشر شد اعلام کرد که کتاب لاورنس کراوس به هیچ وجه پاسخی به این سوال که” چرا به جای هیچ، چیزی وجود” نیست:
http://www.nytimes.com/2012/03/25/books/review/a-universe-from-nothing-by-lawrence-m-krauss.html
در مقاله‌ی دیگری که در سایت علمی Scientific American منتشر شد اعلام شد:علم هیچگاه نخواهد توانست توضیح دهد که چرا به جای هیچ، چیزی وجود دارد( اینکه چرا جهان هستی وجود دارد از علم و مادیات فراتر است)
https://blogs.scientificamerican.com/cross-check/science-will-never-explain-why-theres-something-rather-than-nothing/
بعد از انتشار مقاله‌ی بالا در سایت Scientific American که سخنان لاورنس کراوس را پوچ و مضحک معرفی کرد، خوده لاورنس کراوس و جان هورگان(کسی که این مقاله را منتشر کرد) وارد مناظره‌ی مستقیم شدند و در این مناظره خوده لاورنس کراوس سرانجام اعتراف میکند که به هیچ‌وجه نتوانسته به این سوال که چرا به جای هیچ، چیزی وجود دارد پاسخ دهد. عین سخن لاورنس کراوس:”من هیچ ادعای قطعی‌ای نکرده‌ام و وقتی مردم ادعا میکنند که من این چنین کرده‌ام( با قطعییت به منشاء جهان پاسخ داده‌ام) به من صدمه میزنند. من فقط سعی کردم نشان دهم که در 22 سال گذشته چقدر(در علم) تغییر ایجاد شده است… این هدف کتاب من است”جان هورگان به لاورنس کراوس پاسخ میدهد:”بنابراین تو داری میگویی که هیچ ادعایی نداری که توانسته‌‌ای به آن سوال اساسی که عنوان کتابت است پاسخ دهی؟( عنوان کتاب لاورنس کراوس این بود که چرا به جای هیچ، چیزی وجود دارد). تو فقط تعدادی ایده مطرح کرده‌ای و انتظار نداری کسی آن‌ها را خیلی جدی در نظر بگیرد؟ باشه. این یک شفاف‌سازی مفید بود( اینکه اعتراف کردی که نتوانسته‌ای به این سوال که چرا به جای هیچ چیزی وجود دارد پاسخ دهی یک اعتراف و شفاف‌سازی مفید بود)”این مناظره بین لاورنس کراوس و جان هورگان را میتوانید در مقاله‌ای که سال 2015 در سایت Scientific American منتشر شد ببینید:
https://blogs.scientificamerican.com/cross-check/is-lawrence-krauss-a-physicist-or-just-a-bad-philosopher/
همانگونه که مشاهده کردید خوده لاورنس کراوس که امید آتئیست‌ها است نیز اعلام کرد که نتوانسته در کتابش به این سوال که چرا به جای هیچ، چیزی وجود دارد پاسخ دهد و به عبارت دیگر خوده لاورنس کراوس نیز نمیداند که علیت نقض شده و نمیداند که چون طبق قانون پایستگی انرژی، انرژی و قوانین کوانتوم حاکم بر آن ازلی است پس به جای هیچ، چیزی وجود دارد در حالی که آتئیست‌های ایرانی میدانند!!!! در واقع این سوال که چرا به جای هیچ، چیزی وجود دارد به این دلیل یکی از دغدغه‌های جامعه‌ی علمی است که قانون پایستگی انرژی هیچ ربطی به ازلی بودن انرژی و قوانین کوانتومی حاکم بر آن ندارد. واضح است که انرژی و قوانین کوانتومی حاکم بر آن مانند میدان‌های کوانتومی، تونل زنی کوانتومی، میدان گرانشی، ایجاد ذرات و پاد ذرات در این انرژی و… در کنار هم مانند بخش‌هایی از یک کارخانه هستند که توسط یه طراح ایجاد شده‌اند که منجر به تولید جهان شوند. چگونه میتوان این دستگاه و کارخانه‌ی پیچیده( یعنی انرژی به همراه قوانین فیزیکی حاکم بر آن مانند تونل زنی کوانتومی، میدان‌های کوانتومی، ایجاد ذرات و پاد ذرات طبق معادلات ریاضی، میدان گرانشی…) را هیچ نامید و تصور کرد که خود به خود بدون طراح وجود داشته است؟؟؟ما از ناباوران ایرانی تقاضا داریم که با معرفی خود به جامعه‌ی علمی، دانشمندان را نجات داده و به آن‌ها بگویند به این دلیل به جای هیچ، چیزی وجود دارد که طبق قانون پایستگی انرژی، انرژی و قوانین حاکم بر آن ازلی هستند.
بررسی سخنانی که ناباوران ایرانی آن را بسیار تکرار میکنند، 1: استفن هاوکینگ میگوید اگر به دنیای زیر اتمی بروید ذراتی وجود دارند که خود به خود از هیچ به وجود می‌آیند. 2: همه چیز از اتم‌ها ساخته شده‌اند. اتم‌ها نیز از الکترون و پروتون و نوترون ساخته شده‌اند. پروتون و نوترون از کوارک‌ها ساخته شده‌اند و کوارک‌ها خود به خود از “هیچ” به وجود می‌آیند. جهان نیز خود به خود از هیچ به وجود آمده است.مطمئنا جملات بالا را از زبان ناباوران ایرانی شیده‌اید. ناباورانی که بعد از گفتن جملات بالا کتاب لاورنس کراوس( با عنوان جهانی از هیچ) را به شما پیشنهاد میکنند. نکته‌ی جالب اینکه خوده کراوس در صفحه‌ی دوم و سوم از فصل یازده کتابش مینویسد:
1: All of the examples I have provided thus far indeed involve creation of something from what one should be tempted to consider as nothing, but the rules for that creation, i.e., the laws of physics, were preordained. Where do the rules come from? There are two possibilities. Either God, or some divine being who is not bound by the rules, who lives outside of them…
2: In this regard, there is another important point to stress here. The apparent logical necessity of First Cause is a real issue for any universe that has a beginning. Therefore, on the…
1: همه‌ی مثال‌هایی که تاکنون زده‌ام، مربوط می‌شد به خلق یک شیء از چیزی که “هیچ” در نظر گرفته میشود. اما قوانین آن خلقت مانند قوانین فیزیکی از قبل وجود داشتند. این قوانین از کجا آمده‌اند؟ دو احتمال وجود دارد. اول اینکه خدا یا هر موجود الهی دیگری که محدود به این قوانین نیست و خارج از آنها زندگی می‌کند، این قوانین را تعیین می کند و یا مکانیزم‌هایی که کمتر فرا طبیعی هستند، عامل این قوانین هستند.
2: در این خصوص نکته مهم دیگری نیز وجود دارد. نیاز منطقی به وجود داشتن علت اول، مسئله‌ای واقعی برای هر جهانی است که آغاز دارد. بنابراین بر مبنای منطق محض کسی نمیتواند چنین دید الهی نسبت به جهان را نادیده بگیرد.
نسخه‌ی انگلیسی کتاب لاورنس کراوس( با عنوان جهانی از هیچ):
https://ia600403.us.archive.org/19/items/lawrence-m-krauss-a-universe-from-nothing/lawrence-m-krauss-a-universe-from-nothing.pdf
همانگونه که مشاهده میکنید کراوس خود به وضوح میگوید پیدایش جهان و ذرات در واقع خود به خودی نیست بلکه پیدایش آن‌ها بخاطر وجود قوانینی است که از قبل وضع شده بوده است. عجیب اینکه لاورنس کراوس به روشنی میگوید هر جهانی که آغاز داشته باشد از نظر منطقی صحیح است که بگوییم این آغاز باید علتی داشته باشد اما آتئیست‌های ایرانی میگویند علیت نقض شده است و برای اثبات حرفشان کتاب لاورنس کراوس را پیشنهاد میدهند و نمیدانند که کراوس خود در کتابش میگوید نیاز به وجود داشتن علت اول برای پیدایش جهان منطقی است!!!نکته‌ی دیگری که از جملات کراوس مشخص میشود این است که چون او (و همچنین هاوکینگ) میدانند این ذرات و همچنین جهان خود به خود از هیچ به وجود نیامده‌اند بلکه دلیل پیدایش آن‌ها قوانینی است که از قبل در جهان وضع شده بوده است(واضح است که قوانین باید توسط کسی وضع شده باشند). پس در واقع دلیل آتئیست بودن آن‌ها علم نیست بلکه این دو بنابر سلیقه‌ی شخصی خود آتئیست بودن را انتخاب کرده‌اند.
فیزیک‌دان و ریاضی‌دان سرشناس “دن اکسل” در مقاله‌ای که در مجله‌ی فوربس منتشر شد دلیل واقعی ایجاد شدن این ذرات و کلاهبرداری کراوس را اینگونه بیان کرد:کراوس ایده‌ی فضای خالی را غلط بیان میکند تا بتواند استدلال کند که جهان از هیچ مطلق بیرون آمده است. اما ما میدانیم فضایی که این جفت ذرات میتوانند در آن شکل بگیرند به هیچ وجه خالی نیست, این فضا “هیچ” نیست. این فضا همیشه شامل انرژی است و همیشه توسط نیروهای میدان‌ها مانند میدان‌های الکترومغناطیسی و… در حال دگرگون شدن است. و این انرژی که توسط این میدان‌ها تغذیه میشود منجر به خلق جفت ذرات میشود. خلقت چنین ذراتی را نمیتوان پیدایش از هیچ نامید. این پیدایش از یک فضای پیشین است که پر از انرژی است. آن فضا, آن انرژی و میدان‌هایی که آن را دگرگون میکنند(قوانین فیزیک) همگی باید از جایی آمده باشند.
https://www.forbes.com/sites/johnfarrell/2014/04/15/physicists-vs-philosophers-something-may-come-from-nothing-but-creation-isnt-an-event/#3a0309417e89
به طور خلاصه نه تنها علم به هیچ وجه خدا را رد نکرده است بلکه به ما میگوید جهان و ذرات به این دلیل به وجود آمده‌اند که از قبل قوانین لازم برای آن محیا بوده است و هاوکینگ و کراوس صرفا بنابر سلیقه‌ی شخصی خود آتئیست بودن را انتخاب کرده‌اند و آتئیست بودن آن‌ها ربطی به علم ندارد

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد