خرید سریع بدون ثبت نام

داستان مرتضی و شایعه ممنوع‌الخروجی‌اش

تیم ملی والیبال نشسته ایران در شرایطی قرار است امروز راهی رقابت‌های جهانی در بوسنی شود که تا همین چند روز پیش با مشکلات ریزودرشتی همراه بوده است. ابتدا داستان صدور ویزا و دیر صادر‌شدن روادید بازیکنان و مسئولان تیم کمی تمرکز این تیم را به هم ریخت و روز گذشته هم که به ناگاه ممنوع‌الخروجی مرتضی مهرزاد، ستاره تیم ملی والیبال نشسته، اردو را تحت تأثیر قرار داد.

مرتضی مهرزاد را حالا نه‌تنها در ایران بلکه بسیاری از مردم جهان می‌شناسند. او بازیکنی است با دو‌متر‌و ۴۶ سانتی‌متر قد که در دنیای ورزش لقب غول ایرانی را یدک می‌کشد. بازی‌هایش در پارالمپیک‌های گذشته آن‌قدر به چشم آمده که حالا از او به‌عنوان مؤثرترین بازیکن تیم ملی والیبال نشسته ایران یاد می‌شود. مرتضی که پیش از این در معدود صحبت‌هایی که داشته از بی‌توجهی مسئولان به تیم و افراد معلول گلایه کرده، کلا آدم درون‌گرایی است. او تا چند سال پیش شعر سروده و حتی گفته گاهی به سرش زده که اشعارش را چاپ کند.

حالا چند سالی می‌شود که دستش به نوشتن شعر نمی‌رود. اخیرا هم که داستان حقوقی که او می‌گیرد، سروصدای زیاد به پا کرده است؛ حقوقی که به قول خودش با آن تا سر کوچه بروی و برگردی تمام است: «مردم برای ما مراسم می‌گیرند، وگرنه مسئولان از استاندار گرفته تا فرماندار و شورای شهر بار‌ها به خانه ما آمده‌اند یا ما پیش آن‌ها رفته‌ایم، حرف زده‌ایم، اما هیچ اتفاقی نیفتاده است. این زشت است. پارسال خانمی صحبت کرد که چقدر حقوق می‌گیری از صندوق؟ وقتی گفتم یک‌میلیون‌و ۴۷ هزار تومان باور نمی‌کرد. می‌خواستم برایش پیامک پرداختی‌ام را بفرستم، بچه‌ها گفتند زشت است».

حالا درباره همین مرتضی شایعه شده که به دلیل حمایت از اعتراضات و انتقاد از ورزشکارانی که سکوت اختیار کرده‌اند، حکم ممنوع‌الخروجی صادر شده و نمی‌تواند تیم ملی را برای بازی‌های جهانی بوسنی همراهی کند. موضوعی که البته عصر روز گذشته تکذیب شد و خبر رسید که او امروز تیم ملی را همراهی می‌کند.

درباره دلیل ممنوع‌الخروجی مرتضی عنوان شد که استوری‌هایش بحث‌برانگیز شده است. او دو استوری مشخص دارد که در یکی از آن‌ها نوشته بود: «آن دسته از ورزشکارانی که بعد از بردن مسابقات‌شان مدال را به مردم تقدیم می‌کردند، حالا چرا ساکت شده‌اند. حداقل پیام تسلیتی برای همین مردم نمی‌فرستید؟».

بعد از انتشار همین استوری‌ها بود که شایعه ممنوع‌الخروجی‌اش در یکی، دو رسانه مطرح و شتاب بیشتری گرفت؛ موضوعی که البته با صحبت‌های سرمربی تیم ملی والیبال نشسته ایران، مشخص شده صحت ندارد یا اینکه اگر صحت داشته، مشکل او برای سفر به همراه تیم ملی والیبال نشسته ایران برطرف شده است.

هادی رضایی در صحبت‌هایی که با مهر داشته در‌این‌باره گفته است: «صرفا برای اطمینان از اینکه مشکلاتی از این دست بازیکنان را تهدید نمی‌کند، وضعیت آن‌ها را برای خروج از کشور بررسی کردیم. مرتضی مهرزاد در همین راستا به اداره گذرنامه و روادید رفت تا از وضعیتش اطمینان کامل حاصل شود». رضایی با تأکید بر اینکه مرتضی مهرزاد برای خروج از کشور هیچ مشکلی ندارد، نسبت به درج اخبار مرتبط با او در آستانه اعزام تیم ملی والیبال نشسته به مسابقات قهرمانی جهان انتقاد کرد و گفت: «این موضوع جای پیگیری و حتی شکایت دارد. این تیم با ترکیبی که پیش از این اعلام شده بود و مرتضی مهرزاد هم جزء آن است، عازم مسابقات خواهد شد؛ به این امید که بتوانیم دوباره قهرمان شویم و سهمیه بازی‌های پارالمپیک را به دست بیاوریم».

مسابقات والیبال نشسته قهرمانی جهان و انتخابی پارالمپیک در روز‌های ۱۳ تا ۲۰ آبان‌ماه هم‌زمان در دو بخش مردان و بانوان به میزبانی بوسنی برگزار می‌شود. برای حضور در این رقابت‌ها تیم‌های ملی مردان و بانوان ایران سه‌شنبه عازم بوسنی می‌شوند. داود علیپوریان، صادق بیگدلی، حمیدرضا عباسی، مهدی بابادی، مرتضی مهرزاد، مجید لشگری، رمضان صالحی، میثم علی‌پور، حسین گلستانی، سید‌محمدحسین حسینی‌جد، محمد نعمتی و جمال نظری بازیکنانی هستند که ترکیب ۱۲‌نفره تیم ملی والیبال نشسته ایران را در مسابقات قهرمانی جهان تشکیل می‌دهند. این ترکیب با حذف مسعود امامی نهایی شد.

داستان مرتضی و شایعه ممنوع‌الخروجی‌اش

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد