درخواست علی مطهری از رئیسی: با بازگشت به برجام کشور را از ناهنجاری نجات دهید/علی باقری: حاضر نیستیم از خطوط قرمز نظام عبور کنیم تا خود را موفق نشان دهیم/ضرغامی: آزادی حجاب برای توریست‌های روس صحت ندارد/اجازه دفن مالک متروپل پس از ۲۲ روز صادر شد

«تابناک» هر روز سعی دارد با انتخاب تیتر‌هایی از حوزه‌های مهم خبری به خصوص سیاسی و اقتصادی، شما را در جریان اخباری مهم و اثرگذار قرار دهد که قطعا باید شنیده و خوانده شوند. در این بسته خبری، نگاهی به آخرین مواضع جناح‌های سیاسی و تحولات مهم داخلی و اوضاع اقتصادی کشور انداخته می‌شود که مخاطبان با مطالعه آن به رهیافت‌های مهمی از سیر وقایع اثرگذار کشور دست خواهند یافت.

درخواست علی مطهری از رئیسی: با بازگشت به برجام کشور را از ناهنجاری نجات دهید
علی مطهری، نماینده سابق تهران در مجلس در نامه‌ای به رییس‌جمهور خواهان «احیای برجام» شده است. او که سابقه ۱۲ سال حضور در قوه مقننه ایران را دارد در این نامه خطاب به آقای رییسی با اشاره به اینکه «ایران هم‌اکنون دارای دانش هسته‌ای» است این سوال را مطرح کرده که «چرا باید طوری عمل کنیم که زمینه بازگشت پرونده ایران به شورای امنیت برای فعال کردن مکانیزم ماشه توسط طرف‌های دیگر برجام و بازگشت قوی‌تر تحریم‌ها فراهم شود؟ مطهری با بیان اینکه «چه بخواهیم یا نه، اقتصاد ایران به برجام و رفع تحریم‌ها گره خورده» از رییس‌جمهور درخواست کرده که «شجاعانه و بی‌اعتنا به فضای احساسی برخی تندرو‌ها از شرط خروج سپاه از لیست سازمان‌های تروریستی» چشم‌پوشی شود؛ چراکه به گفته او در پس مشکلات کنونی بر سر احیای برجام «آن که مظلوم واقع شده، ملت ایران است که قربانی شعار‌های نامعقول شده و کشورش از توسعه باز مانده است.» همچنین در این نامه امده: «انتظار از جناب‌عالی به عنوان رییس‌جمهور این است که از طریق شورای عالی امنیت ملی این معضل را حل کنید، همان‌طور که مقام رهبری حل این معضل را به عهده شما و این شورا گذاشتند. نیاز به شجاعت و بی‌اعتنایی به شعار‌های گذشته عده‌ای خام و جامد فکر است که برجام را خیانت می‌دانستند و حالا معلوم شده که موهبت بوده است و آن‌ها کشور را از توسعه باز‌داشته‌اند. به عنوان نمونه اکنون میدان مشترک نفتی ایران و عراق به نام آزادگان سال‌هاست که توسط عراق با سرمایه‌گذاری خارجی در حال استخراج است و حق ملت ایران به خاطر تحریم‌ها در حال ضایع شدن است. همین‌طور است میدان نفتی آرش در دریای خزر که میان ایران و آذربایجان مشترک است. ایران فرصت‌های زیادی را خصوصا در حوزه نفت و گاز از دست داده است و همسایه‌ها نهایت استفاده را برده‌اند.»

روزنامه اصولگرا: چهار صندوق بازنشستگی قادر به پرداخت حقوق بازنشستگان خود نیستند
روزنامه اصولگرای فرهیختگان نوشت: براساس آمار‌های ارائه‌شده از سوی وزارت رفاه، در ایران ۱۸ صندوق بازنشستگی وجود دارد که درمجموع حدود ۲۳.۶ میلیون مشترک و مستمری‌بگیر اصلی را تحت پوشش قرار داده‌اند. چهار صندوق از این ۱۸ صندوق درحال حاضر به پرداخت حقوق و مزایای بازنشستگان خود از محل منابع داخلی قادر نبوده و در قوانین بودجه سالانه مبالغی برای کمک به آن‌ها درنظر گرفته می‌شود. براساس جداول بودجه، میزان اعتبارات دریافتی صندوق‌ها از حدود ۳۰ هزار میلیارد تومان در سال ۱۳۹۳ به حدود ۲۱۷ هزار میلیارد تومان در سال ۱۴۰۱ رسیده است. این درحالی است که اعتبار کمکی به صندوق‌های دستگاهی ورشکسته همچون صندوق بازنشستگی کارکنان صداوسیما، صندوق بازنشستگی کارکنان هما و… در این آمار لحاظ نشده است. این کمک‌ها عمدتا به سه صندوق بازنشستگی کشوری، لشکری و صندوق فولاد پرداخت شده است.

ضرغامی: آزادی حجاب برای توریست‌های روس صحت ندارد
ضرغامی وزیر میراث فرهنگی و گردشگری گفت: گردشگران جوانی که برای جام جهانی می‌آیند با توریست‌های دیگر فرق دارند، ما کار خودمان را انجام می‌دهیم و حداقل ظرفیت‌ها را فراهم می‌کنیم، تجربه جدیدی است، اما اینکه می‌گویند ما از حداقل‌های فرهنگی خود عبور می‌کنیم کذب محض است، دیدم در فضای مجازی گفته اند با روس‌ها توافق شده که توریست‌های روس حجاب نداشته باشند یا مشروب سرو شود که صحت ندارد.

خبرگزاری دولتی برنا: اجازه دفن مالک متروپل پس از ۲۲ روز صادر شد
خبرگزاری دولتی برنا متعلق به وزارت ورزش نوشت: پیکر حسین عبدالباقی در زادگاهش، روستای دهاقان، محله عطاآباد استان اصفهان به خاک سپرده شد. درپی مرگ حسین عبدالباقی مالک متروپل در حادثه ریزش ساختمان متروپل در دوم خرداد ۱۴۰۱ پس از ۲۲ روز اجازه دفن حسین عبدالباقی صادر گردید. پیکر حسین عبدالباقی نیمه شب دوشنبه ۲۳ خرداد ماه به زادگاهش در روستای دهاقان، محله عطاآباد استان اصفهان انتقال یافت و ساعت ۱۰:۳۰ دقیقه صبح روز سه شنبه ۲۴ خرداد ماه با حضور خانواده و با حضور مردم به خاک سپرده شد.

رضایی: در اصلاحات اقتصادی به دنبال همراه کردن مردم هستیم
معاون اقتصادی رئیس جمهوری اظهار کرد: همراه کردن مردم در اقتصاد مهم‌ترین کلید واژه‌ای است که در اصلاحات اقتصادی به دنبال آن هستیم. محسن رضایی معاون اقتصادی رئیس جمهوری صبح پنجشنبه در حاشیه هفتمین کنگره کانون دانشگاهیان ایران اسلامی که در تالار فردوسی دانشگاه تهران برگزار شد در جمع خبرنگاران در پاسخ به پرسشی درباره مهم‌ترین برنامه‌های دولت برای اصلاحات اقتصادی تاکید کرد: مهم‌ترین اصلاحات اقتصادی که در حال برنامه ریزی است این است که مردم به صورت گسترده وارد صنعت، کشاورزی و خدمات شوند تا پیشرفت کشور سرعت گرفته و مشکلاتی که امروز با آن مواجه هستیم حل و فصل شود. وی گفت: مشارکت دادن مردم و همراه کردن آن‌ها در اقتصاد مهم‌ترین کلید واژه‌ای است که در اصلاحات اقتصادی به دنبال آن هستیم.

رئیس جمهور خواستار تولید هواپیمای مسافربری شد
رئیسی پس از بازدید از بخش‌های مختلف شرکت هِسا اظهار داشت: این شرکت مجموعه‌ای از دانایی‌ها را به توانایی تبدیل کرده و انتظار ما از این شرکت ساخت هواپیمای مسافربری با رعایت استاندارد‌های لازم بین المللی است. سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور در بیست و پنجمین سفر استانی خود، با حضور در شرکت هسای وزارت دفاع طی سخنانی با تقدیر از اقدامات انجام گرفته در شرکت هِسا گفت: این شرکت مظهر خودباوری، دانش بنیان، ابتکار و خلاقیت، روحیه‌ی نوآورانه و خلاقانه است. وی با بیان اینکه شرکت هِسای وزارت دفاع نمود عینی تولید، دانش بنیان و اشتغال آفرین است، افزود: این شرکت یکی از مظاهر اقتدار در کشور است که توانسته است با همت دست اندر کاران صنعت دفاعی تولید قدرت نماید. رئیس‌جمهور پس از بازدید از مجموعه بالگردی و بخش‌های مختلف شرکت هِسا گفت: این شرکت مجموعه‌ای از دانایی‌ها را به توانایی تبدیل کرده و آنچه که ما از شرکت هِسا انتظار داریم ساخت هواپیمای مسافربری با رعایت تمامی استاندادر‌های لازم بین المللی است.

اسلامی: دوربین‌هایی که برای برجام نصب شده بود را جمع کردیم
رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: الان که مذاکرات برای بازگشت به برجام صورت گرفته دوباره همان اتهامات قبلی را با مدارک جعلی اسرائیلی تکرار می‌کنند، دلیل ندارد ما به تعهدات ادامه دهیم لذا وقتی آن‌ها به تعهدات پای‌بند نیستند و دوباره به همان ابتدای مسیر بازگشتند ما هم دوربین‌هایی که برای برجام نصب شده بود را برداشتیم. اسلامی افزود: این به معنای این نیست که ما ارتباطمان را با آژانس قطع کردیم بلکه ما تحت مقررات آژانس فعالیت می‌کنیم، اما دوربین‌های اضافه که برای برجام نصب شده بود را جمع کردیم.

علی باقری: حاضر نیستیم از خطوط قرمز نظام عبور کنیم تا خود را موفق نشان دهیم
علی باقری، معاون سیاسی وزارت امور خارجه گفت: برای این که خود را مردان موفق در میدان دیپلماسی نشان دهیم، حاضر نیستیم تا در قبال اصول و مبانی سیاست خارجی و خطوط قرمز نظام تساهل و تسامح کنیم، بلکه هنر دیپلماسی آن است که مردان خود را فدا کند تا اهداف سیاست خارجی محقق شود.

مردم نباید تقاص انتخاب غلط دولت را پس بدهند/ مشکل با رفتن و آمدن یک وزیر حل نمی‌شود

کنعانی مقدم، فعال سیاسی اصولگرا:به نظر می‌رسد به دلیل آنکه وزیری بر سر کار می‌آید و یک سال تلاش می‌کند مهره‌ها را تغییر دهد، سیاست‌های مختلف را عوض کند و آزمون و خطا‌هایی را انجام دهد، بعد از یک سال تمام هزینه‌هایی را که برای این تغییرات انجام داده به دوش مردم افتاده و آن‌ها باید تقاص انتخاب غلط را بدهند درصورتیکه نباید اینطور باشد. وقتی وزیری یک وزارت‌خانه مهم را در اختیار می‌گیرد و بعد از یک سال استیضاح یا استعفا می‌دهد، آن وزارت‌خانه و تمام مرتبطین آن با مسائل اقتصادی تحت تاثیر قرار می‌گیرند. عدم ثبات در مدیریت قطعا ضربه‌اش را به معیشت و اقتصاد مردم و سیاست کلان می‌زند. رئیس‌جمهور باید بازبینی جدی در وزارت‌خانه‌های کلیدی خود به ویژه در بخش اقتصادی داشته باشد. زیرا در حال حاضر پاشنه آشیل دولت، مسائل اقتصادی و معیشتی مردم است. / ایلنا

لباس حاشیه‌ساز یک مداح

امیر کرمانشاهی، مداحی که در مراسم تولد امام رضا (ع) لباسی رنگی و غیرمتعارف برای مداحان مذهبی پوشیده بود، مورد انتقاد دیگر مداحان و برخی از افراد در مشهد قرار گرفت. او با انتشار متنی در اینستاگرام تلویحا از پوشیدن این لباس عذرخواهی کرد. خبرگزاری فارس در این باره نوشته است: امیر کرمانشاهی در مراسم جشن میلاد امام رضا (ع) هیأت انصارالحجه مشهد لباس عجیبی به تن کرد که بلافاصله با انتقادات پیشکسوتان و مردم مواجه شد. او بلافاصله با انتشار متنی از مردم دلجویی کرد. /

نماینده بانک ملی به جای عذرخواهی می‌خواست سر و ته قضیه را هم بیاورد

سید رضا تقوی، رییس فراکسیون روحانیت مجلس:بنده معتقدم که تشکیلات بانک ملی مقصر است. یعنی بانک نگهبان نداشته؟ در‌ها و موانع فیزیکی خیلی حساب شده نبوده؟ آن‌قدر بی‌خبری بوده که دزد‌ها پنج‌شنبه وارد بانک شدند و مسئولین مربوطه دوشنبه فهمیدند؟  نماینده بانک ملی که در گفت‌وگوی خبری تلویزیون با مسئول آگاهی حضور داشت و صحبت می‌کردند، مرتب می‌خواست یک جوری سر و ته قضیه را به هم بیاورد که بسیار جای تعجب است. /منیبان

روایت علم الهدی از «معنا» و حوزه‌های مشمول «حکم آتش به اختیار رهبری»

احمد علم‌الهدی نماینده، ولی فقیه در خراسان رضوی:معنای حکم آتش به اختیاری که رهبر معظم انقلاب خطاب مطرح کردند، به معنای رفتار بی‌منطق و خودسرانه نیست بلکه به این معناست که تشکل‌های خدمتگزار نباید معطل سازمان‌های دولتی و نهاد‌های حاکمیتی بمانند و اگر قرار است گره از کار ملت باز کنند، در این حوزه باید آتش به اختیار عمل کنند. /ایلنا

نعمت احمدی از دانشگاه آزاد اخراج شد

نعمت احمدی استاد و عضو هیات علمی واحد مرکز دانشگاه آزاد اسلامی، از این دانشگاه اخراج شده است. او گفت که با امضای سرپرست معاونت امور آموزشی این دانشگاه، او از دانشگاه اخراج شده است. این عضو هیات علمی دانشگاه در رابطه با این خبر گفت که ابتدا حقوقم را قطع کردند و پس از آن اعلام کردند که دانشگاه نمی‌تواند با من ادامه همکاری دهد.

محمد هاشمی: اصلاً به یاد ندارم که رهبری در کانکس زندگی کرده باشند

محمد هاشمی رفسنجانی، رئیس اسبق صداوسیما در ارتباط با ادعای یک کارشناس تلویزیون درباره اینکه رهبری چند سال ابتدای رهبری‌شان را در کانکس زندگی می‌کردند، گفت: بنده اصلاً به یاد ندارم که رهبری در کانکس زندگی کرده باشد؛ اصلا نمی‌توانم چنین چیزی را تایید کنم! وی در ادامه افزود: درست است آنموقع زیاد شرایط کشور خوب نبود، اما نمی‌توانم بپذیرم که رهبری در کانکس زندگی می‌کردند! هاشمی همچنین تصریح کرد: بنده اطلاع دقیقی از این ماجرا ندارم، اما تا جایی که مطلعم اصلاً چنین چیزی اتفاق نیفتاده است. گفتنی‌ست؛ چند روز پیش یکی از کارشناسان صداوسمیا در شبکه «افق» ادعا داشته که آیت‌الله خامنه‌ای در اوایل رهبری‌شان در کانکس زندگی می‌کردند؛ ادعایی که باعث واکنش‌های مختلفی از جانب کاربران در فضای مجازی شد.

سردبیر اسبق کیهان: شخصیت عبدالملکی قابل مطالعه در دانشگاه هاست

مهدی نصیری، فعال رسانه‌ای معتقد است: عبدالملکی یک فرد نیست، یک تیپ اجتماعی رو به رشد در جامعه است. سردبیر اسبق روزنامه کیهان نوشت:حجت عبدالملکی یک فرد نیست عبدالملکی یک تیپ اجتماعی رو به رشد در جامعه است. تیپی به شدت قابل مطالعه [در حد پایان نامه ارشد و دکتری علوم سیاسی یا جامعه شناسی]برای شناخت چرایی گسترش فزاینده بحران‌های اقتصادی و سیاسی و فرهنگی و… در کشوراین تیپ رو به رشد اجتماعی عموما با سخنانی فاقد مبنای علمی و کارشناسی و به صِرف عضویت در چند نهاد دانشجویی و شلوغ کاری و ایجاد جنجال در نشست‌های دانشجویی چهره‌های اصلاح طلب خود را بالا می‌کشند و با ظاهری «محافظه کار پسند» تا سطح وزیر و معاون وزیر و مدیرکل صعود کرده وبه واسطهعدم شناخت صحیح مسائل اقتصادی و سیاسی باعث گسترش بحران‌های مختلف می‌شوند. این الگو در حوزه فرهنگی و تحلیل امثال جبرائیلی و رائفی پور و میثم مطیعی و… و در حوزه مدیریت امثال خاندوزی و عبدالملکی را پرورش داده است وحالابه الگویی جذاب برای مهرشاد سهیلی‌های سراسرکشوربدل شده است.

انتقاد تند نماینده مجلس از وزیر صمت

دهنوی، نماینده تهران خطاب به فاطمی امین نوشت: آقای وزیر! سرمایه اجتماعی دولت را بر باد ندهید. محسن دهنوی، نماینده تهران در توئیتی تند نوشته:عملکرد امسال خودروسازان، وعده آقای فاطمی‌امین درباره افزایش تولید و کاهش قیمت خودروی داخلی را به موزه‌ها فرستاد. با نمایش طنز تلخ سامانه قرعه‌کشی خودرو⁩ و انتصاب تعجب‌آور مدیرعامل جدید سایپا، امید‌ها برای بهبود بازار، روبه‌کاهش است. آقای وزیر! سرمایه اجتماعی دولت را بر باد ندهید.

 

رییس کل بانک مرکزی: بازار ارز با آرامش در حال حرکت است
صالح آبادی با اشاره به برنامه‌های دولت سیزدهم برای اصلاح نظام بانکی اظهار کرد: با سیاست و تصمیماتی که بانک مرکزی اتخاذ کرده در این مدت کوتاه بازار ارز با آرامش در حال حرکت است.

انتقاد رستم قاسمی از تیغ تیز اجاره‌بها
رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی در توئیتر نوشت: «تیغ تیز اجاره‌بها بر روی گردن قشر آسیب‌پذیر است و برداشتن آن نیازمند حرکتی جهادی، بزرگ و اقدامی فرا وزارتخانه‌ای است. بسته جدید خروج از این بحران با همکاری صاحبنظران به رئیس‌جمهور تقدیم کردیم که انشالله با تایید سران قوا حرکتی اساسی به جای مسکن‌های زودگذر است.»

صرافی‌ها مجاز به خرید ارز اشخاص حقیقی و حقوقی شدند
بانک مرکزی در بخشنامه جدید به صرافی‌ها اجازه داد علاوه بر صادرکنندگان، نسبت به خرید ارز از همه اشخاص حقیقی و حقوقی با نرخ توافقی به منظور فروش به متقاضیان اقدام کنند. در این بخشنامه آمده است: به منظور تسهیل ورود اسکناس به کشور، همه صرافی‌های مجاز معتبر می‌توانند نسبت به خرید ارز از تمام اشخاص حقیقی و حقوقی با دریافت اصل اظهارنامه گمرک معتبر مبنی بر ورود اسکناس با نرخ توافقی اقدام کنند. در بخشنامه جدید تاکید شده خرید اسکناس خرد از اشخاص با رعایت مقررات ارزی و مبارزه با پولشویی امکان‌پذیر است.  

بازار خودرو منتظر جزئیات طرح واردات خودرو است
رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران و فروشندگان خودرو تهران گفت: در مجموع یک هفته گذشته تغییر قیمتی در بازار خودرو (جز پژو پارس) دیده نشد و قیمت‌ها مانند هفته گذشته بودند و بازار خودرو همچنان آرام است. تنها پژو پارس ۴ تا ۵ میلیون تومان افزایش قیمت داشته است که آن هم به‌سبب عرضه کمتر این خودرو در این هفته بوده و کمتر از این خودرو فاکتور شده است. وی تصریح کرد: بازار خودرو همچنان منتظر جزئیات طرح واردات خودرو است. در حال حاضر تنها افرادی که نیاز فوری به خودرو داشته باشند، برای خرید از بازار اقدام می‌کنند و افرادی که نیاز فوری به خودرو نداشته باشند، منتظر هستند تا اثرات واردات خودرو بر بازار آزاد مشخص شود. در هر صورت بازار به نوعی دارای رکود است. در هر صورت فروشنده زمانی که نرخ ارز افزایش داشته باشد، تمایل دارد قیمت‌ها را بالا ببرد، اما مشتری هم طالب نیست و خریداری وجود ندارد.

وزیر نفت: طلب ۱.۶ میلیارد دلاری وصول شد
جواد اوجی با انتشار مطلبی در صفحه کاربری خود در توئیتر نوشت: «خوشبختانه با دیپلماسی فعال انرژی و پس از چندماه مذاکره، ساعاتی قبل، ۱.۶ میلیارد دلار طلب معوق سال‌های گذشته بابت صادرات گاز به عراق وصول شد. از ابتدای سال نسبت به سال گذشته، حجم صادرات گاز کشور ۲۵ درصد و وصول درآمد‌های ارزی حاصل از آن ۹۰ درصد افزایش یافته است.»

بیت‌کوین می‌تواند چندین سناریو قیمت ازجمله خونریزی آهسته را تجربه کند
رکت کپیتال، تحلیلگر کریپتو، بر اساس جزئیات تاریخی یک رویداد کلیدی بیت‌کوین پیش‌بینی کرد که احتمالا بیت‌کوین در سه ماهه چهارم امسال به پایین‌ترین سطح خود می‌رسد.  شبکه بیت‌کوین تقریبا هر چهار سال یک بار تحت پدیده‌ای قرار می‌گیرد که هاوینگ یا نصف شدن پاداش نامیده می‌شود، یعنی دوره‌ای که در پایان آن پاداش‌های شبکه برای استخراج‌کنندگان به نصف کاهش می‌یابد.
بر این اساس بیت‌کوین می‌تواند در سه ماهه چهارم ۲۰۲۲ به پایین‌ترین سطح خود برسد. به نقل از کریپتو، همان‌طور که این تحلیلگر اشاره کرد، قیمت بیت‌کوین قبل از هاوینگ مانند آنچه در سال ۲۰۱۵ مشاهده شد، به پایین‌ترین سطح خود رسیده است. در سال ۲۰۱۵، بیت‌کوین ۵۴۷ روز قبل از هاوینگ و در سال ۲۰۱۸، بیت‌کوین ۵۱۷ روز قبل از هاوینگ (سقوط مارس ۲۰۲۰) به پایین‌ترین سطح خود رسید. پایین‌ترین ارزش بیت‌کوین در جولای ۲۰۱۶ بود که پاداش استخراج‌کنندگان از ۲۵ بیت‌کوین به ۱۲.۵ بیت‌کوین کاهش یافت. پایین‌ترین سطح ۲۰۱۸ قبل از هاوینگ سوم بود که در مه ۲۰۲۰ رخ داد و پاداش از ۱۲.۵بیت‌کوین به ۶.۲۵ بیت‌کوین کاهش یافت. رکت با گذشتن از هاوینگ‌های پیشین خاطرنشان کرد: اگر بیت‌کوین ۵۱۷ تا ۵۴۷ روز قبل از هاوینگ آوریل ۲۰۲۴ به پایین‌ترین میزان خود برسد، این پایین‌ترین ارزش در سه ماهه چهارم امسال رخ خواهد داد. این تحلیلگر اکتبر یا نوامبر را پیشنهاد می‌کند که چنین اتفاقی برای بیت‌کوین رخ دهد و بیت‌کوین می‌تواند چندین سناریو قیمت ازجمله خونریزی آهسته و انباشت را تجربه کند.

با ارزش‌ترین برند جهان کدام است؟
در نظرسنجی کانتار برند زد (Kantar BrandZ)، اپل با کنار زدن آمازون از جایگاه برتر، عنوان باارزش‌ترین برند جهان را برای نخستین بار در سه سال گذشته تصاحب کرد.

رشد اقتصادی سال ۱۴۰۰ بدون نفت، چند درصد شد؟
گزارش مرکز آمار از رشد اقتصادی در سال ۱۴۰۰ گویای تحقق رشد ۴.۳ درصدی تولید ناخالص داخلی با نفت و رشد ۳.۵ درصدی تولید ناخالص داخلی بدون نفت است.

خاندوزی: پیش‌بینی کاهش قیمت‌ها را داریم
وزیر اقتصاد در جلسه شورای اداری شهرستان گلپایگان گفت: در سه ماه اخیر مشکلات اقتصادی تشدید شده است و بسیاری از کشور‌های منطقه اساساً سیاست تعرفه‌ای و تجاری خود را یک‌باره تغییر دادند تا بتوانند تأمین کالای خود را از طریق کشور‌های همسایه انجام دهند و برای صادرات خود ممنوعیت ایجاد کردند. تلاش دولت این است که از طریق انضباط بخشی و نظارت صحیح بر بازار قیمت‌ها کنترل شود تا جامعه با صبر و تاب‌آوری بالاتری بتواند این شرایط را پشت سر بگذارد. انتظار داریم در ماه‌ها و فصول آینده تورم و فشار قیمتی کاهش یابد.
 
واکنش سازمان حمایت به گرانی بلیت پرواز‌های داخلی
سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان اعلام کرد که افزایش نرخ بلیت پرواز‌های داخلی بدون تایید ستاد تنظیم بازار غیرقانونی است.

امارات صادرات گندم وارداتی از هند را متوقف کرد
وزارت اقتصاد امارات اعلام کرد که با توجه به تحولات بین المللی که بر جریان مبادلات تجاری تاثیرگذار بوده، صادرات گندم وارداتی از هند را متوقف کرده است.
 

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد