درگیری شدید نیروهای وابسته به ترکیه در شمال سوریه/ صدور مجوز فعالیت واحد سوم نیروگاه هسته‌ای امارات/ سفر محمد بن سلمان به ترکیه، مصر و اردن/ گفت‌وگوی چارچوب هماهنگی شیعیان برای تشکیل دولت عراق

 

بین الملل تابناک: درگیری شدید نیروهای وابسته به ترکیه در شمال سوریه، صدور مجوز فعالیت واحد سوم نیروگاه هسته‌ای امارات، سفر محمد بن سلمان به ترکیه، مصر و اردن، گفت‌وگوی چارچوب هماهنگی شیعیان برای تشکیل دولت عراق و سرقت محموله های بزرگ گندم سوریه توسط آمریکا از مهم ترین خبرها و رویدادهای منطقه و جهان در 24 ساعت گذشته بوده اند.

درگیری شدید نیروهای وابسته به ترکیه در شمال سوریه

در جریان درگیری میان دو گروه وابسته به ترکیه در شمال غرب سوریه ۹ تن کشته شدند.

به گزارش المیادین، در این درگیری که میان گروه مسلح الجبهه الشامیه و احرار الشام رخ داده است، دهها تن دیگر نیز زخمی شدند.

این درگیری در استان ادلب که مرکز گروه‌های مخالف دمشق بوده و در شمال غرب سویه قرار دارد، رخ داده است.

هفته گذشته نیز شبه‌نظامیان کُرد موسوم به «نیروهای دموکراتیک سوریه» (قسد) و تروریست‌های موسوم به «ارتش ملی سوریه» (وابسته به ترکیه) در شمال حلب با هم درگیر شدند.

این درگیری‌ها در استان حلب و با سلاح سنگین صورت گرفته است و ارتش سوریه نیز تجهیزات نظامی و نیروهای بیشتری به منطقه «تل رفعت» در شمال حلب فرستاد.

این درگیریها در حالی صورت می‌گیرد که رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه به تازگی اعلام کرد که کشورش قصد دارد عملیاتی را در شمال سوریه آغاز کند؛ هر چند پیش از این گفته بود که مشخص نیست دقیقا چه زمانی این حمله را آغاز کند.

صدور مجوز فعالیت واحد سوم نیروگاه هسته‌ای امارات

منابع خبری روز شنبه گزارش کردند که مجوز فعالیت واحد سوم نیروگاه هسته‌ای «براکه» درامارات در روزهای گذشته صادر شد.

به گزارش وبگاه «نوکلییر نیوز» «حمد الکعبی» نماینده دائم امارات متحده عربی در سازمان بین‌المللی انرژی اتمی، در نشستی در شهر «ابوظبی» با حضور مقامات سوئدی اعلام کردن مجوز بهره برداری سومین واحد نیروگاه هسته‌ای این کشور تایید شده است.

«ویتکورسون» مقام سوئدی حاضر در این نشست با مقام اماراتی نیز گفت که درخواست مجوز بهره برداری واحد سوم نیروگاه اماراتی در سال ۲۰۱۷ دریافت شده و از آن زمان بررسی کامل اسناد، نظارت و بازرسی‌ها را انجام داده است. ارزیابی‌ها شامل طراحی راکتور، سیستم‌های خنک‌کننده، سیستم‌های امنیتی، آمادگی اضطراری، مدیریت زباله‌های رادیواکتیو و سایر جنبه‌های فنی مثبت بوده است.

واحد‌های اول و دوم شرکت انرژی هسته‌ای امارات (ENEC) اکنون ۲۸۰۰ مگاوات برق شبکه امارات را تامین می‌کنند و این شرکت متعهد شده است تا یک چهارم برق مورد نیاز این کشور را تامین کند. واحد چهارم این نیروگاه نیز اکنون بیش از ۹۲ درصد تکمیل شده است.

برآورد اولیه برای راه‌اندازی این نیروگاه نزدیک به ۴۰ میلیارد دلار است .سوخت این نیروگاه نیز از کره جنوبی تامین خواهد شد. علاوه بر این امکان وصل کردن تجهیزات شیرین‌سازی آب به این رآکتور نیز وجود دارد. با در نظر گرفتن موارد فوق می‌توان این برنامه را یک برنامه اتمی کامل دانست اما واقعیت این است که امارات برای استقرار این رآکتورها تعهدات جدی به یک کشور دیگر داده است.

بر اساس پیمان منع گسترش و استفاده از سلاح اتمی یا (NPT) تمام کشورها حق استفاده صلح‌آمیز از انرژی اتمی را دارند اما در این میان آمریکا شرط‌های دیگری را به کشورهای طرف قرارداد خود برای فروش تجهیزات هسته‌ای تحمیل می‌کند. یکی از مهم‌ترین این شرط‌ها امضای تفاهم‌نامه‌ای موسوم به «تفاهم‌نامه ۱۲۳ » است.

بر اساس بخش ۱۲۳ قانون «بهره‌گیری از انرژی اتمی» که در سال ۱۹۴۵ میلادی در آمریکا تصویب و در سال ۱۹۵۴ اصلاح شده ، همکاری بین شرکت‌های خصوصی و دولتی توسعه دهنده توانمندی اتمی با کشورهای خارجی تابع برخی ملاحظات است.

طبق قراردادها با امارات، بازرسان آمریکایی امکان حضور در هر کدام از تاسیسات هسته‌ای امارات را به صورت مستقل از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خواهد داشت. طبیعی است که با تحمیل چنین شرایطی برنامه هسته‌ای امارات تنها یک برنامه نمایشی خواهد بود چرا که این کشور از هرگونه ورود به حوزه‌های حساس فناوری هسته‌ای منع شده است. به این ترتیب امارات و سایر کشورهای عربی تنها یک بازار بزرگ برای تجهیزات آمریکایی خواهند بود.

سفر محمد بن سلمان به ترکیه، مصر و اردن

خبرگزاری فرانسه اعلام کرد که ولیعهد سعودی از روز دوشنبه قبل از انجام اولین سفر رسمی خود به ترکیه، در یک تور کوچک منطقه‌ای به مصر و اردن خواهد رفت.

روز شنبه یک مقام مسئول سعودی به خبرگزاری فرانسه گفت که بن سلمان پیش از سفر به ترکیه به دو کشور مصر و اردن سفر خواهد کرد.

مقام سعودی گفت که سفر هفته آینده ولیعهد سعودی «از روز دوشنبه در مصر، سپس اردن آغاز می شود و در ترکیه به پایان می رسد».

وی با اشاره به اینکه این سفر شامل «بحث در مورد مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی، همکاری‌های دوجانبه و امضای تعدادی توافق‌نامه» در زمینه سرمایه‌گذاری و انرژی خواهد بود، تصریح کرد: این سفر شامل مصر و اردن می‌شود. … مگر اینکه در آخرین لحظات تغییری ایجاد شود.

پیش از این رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه، سفر رسمی محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی را در 22 ژوئن به ترکیه تأیید کرده بود و توضیح داد که این سفر در آنکارا انجام خواهد شد.

گفت‌وگوی چارچوب هماهنگی شیعیان برای تشکیل دولت عراق

عضو ارشد چارچوب هماهنگی از آغاز گفت وگو برای تشکیل دولت جدید عراق خبر داد.

 عائد الهلالی از رهبران چارچوب هماهنگی شیعی عراق اعلام کرد که گفت وگو برای تشکیل دولت جدید عراق به رهبری چارچوب هماهنگی با همه طرف‌های سیاسی و بدون به حاشیه راندن یا کنار گذاشتن طرف های مختلف آغاز شده و فضای مثبتی در این مذاکرات وجود دارد.

وی گفت که همه احزاب سیاسی خواستار تسریع در روند تشکیل دولت جدید عراق هستند و به خوبی می دانند که در صورتی که وضع فعلی بدون تغییر واقعی باقی بماند باعث ایجاد مشکلات و بحران های زیادی در روزهای آینده خواهد شد.

سرقت محموله های بزرگ گندم سوریه توسط آمریکا

خبرگزاری رسمی سوریه اعلام کرد که نیروهای آمریکایی محموله ۴۰ دستگاه کامیون بزرگ از گندم منطقه “الجزیره” در این کشور را به سرقت بردند.

 خبرگزاری رسمی سوریه (سانا) گزارش داد، نیروهای آمریکایی محموله ۴۰ دستگاه کامیون بزرگ از گندم منطقه “الجزیره” در این کشور را به سرقت برده و به پایگاه‌های خود در شمال عراق منتقل کردند.

همچنین این خبرگزاری اعلام کرد که تشکل‌های تروریستی مورد حمایت دولت ترکیه که در حومه شمالی لاذقیه و حومه شمال غربی ادلب پراکنده هستند، با شلیک دو راکت به مناطق مسکونی واقع در اطراف شهر “کسب”، خسارات مالی جزئی را به این منطقه وارد کردند.

طبق گزارش سانا، در حومه شمال غربی ادلب و حومه شمالی لاذقیه، برخی گروه‌های تروریستی وابسته به جبهه النصره مستقر هستند که از طرف دولت ترکیه حمایت می‌شوند، آنها با حملات راکتی به مناطق امن، موجب زخمی شدن غیرنظامی شده و خساراتی را به دارایی‌ها و اموال عمومی این مناطق وارد کرده و موجب آتش‌سوزی‌های وسیعی در این مناطق می‌شوند.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد