ذوالنوری: مسئولانی که از اجرای دستور رهبری کوتاهی کرده‌اند در آتش غضب الهی خواهند سوخت / وزیر کشور: دشمن به دنبال کشاندن مردم به سوی اعتراضات است/پیشنهاد حسین شریعتمداری: از ورود بازرسان آژانس جلوگیری کنید

«تابناک» هر روز سعی دارد با انتخاب تیتر‌هایی از حوزه‌های مهم خبری به خصوص سیاسی و اقتصادی، شما را در جریان اخباری مهم و اثرگذار قرار دهد که قطعا باید شنیده و خوانده شوند. در این بسته خبری، نگاهی به آخرین مواضع جناح‌های سیاسی و تحولات مهم داخلی و اوضاع اقتصادی کشور انداخته می‌شود که مخاطبان با مطالعه آن به رهیافت‌های مهمی از سیر وقایع اثرگذار کشور دست خواهند یافت.

ذوالنور: روسای جمهور و نمایندگان مجلسی که از اجرای دستور رهبری کوتاهی کرده‌اند در آتش غضب الهی خواهند سوخت
مجتبی ذوالنور در ادامه با بیان اینکه مشروعیت رییس جمهور در کشور جمهوری اسلامی ایران به اذن ولی فقیه است، افزود: مقام معظم رهبری از دوران رییس جمهوری مرحوم هاشمی رفسنجانی بر اقتصاد بدون نفت تاکید داشتند، اگر هر سال سه درصد وابستگی اقتصاد را به نفت کم می کردیم آیا با یک تحریم در این زمینه، تن و بدن مردم به اقتصاد می لرزید و یا این وضعیت را داشتیم؟ نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: روسای جمهور و نمایندگان مجلس یا هر مسئولی که از اجرای دستور رهبری که راه نجات و نسخه شفابخش است کوتاهی کرده‌اند در آتش غضب الهی خواهند سوخت. وی با اشاره به پیشرفت های انقلاب اسلامی در حوزه های مختلف و تعجب دنیا از این موفقیت ها افزود: در حوزه هایی که مشکل داریم به دلیل رخت بر بستن مکتب امام راحل و به تمسخر گرفتن روحیه انقلابی از آن حوزه هاست.

صرافی‌های مجاز فردا باز هستند
مدیرعامل بازار متشکل معاملات ارزی گفت: برای ارائه خدمات بیشتر به فعالان بازار ارز، بازار متشکل ارزی فردا یکشنبه ۱۵ خرداد از ساعت ۹ صبح تا ۱۵: ۳۰ باز است و معاملات اسکناس ارز در آن جریان خواهد داشت. بر اساس این گزارش، صرافی‌های عضو بازار متشکل ارزی هم روز یکشنبه باز هستند. همچنین تمام شعب مرکزی بانک ملی در تهران و همه استان‌های کشور نیز فردا ۱۵ خرداد باز بوده و خدمات ارزی انجام خواهند داد.

عضو خبرگان: می‌خواهند زنان کشور را به قبل از انقلاب برگردانند
آیت‌الله توکل، عضو مجلس خبرگان با بیان اینکه امروزه کشورمان درگیر چیزی بیشتر از تهاجم فرهنگی است، گفت: امام از ما ، از مردم، از مسئولین انتظار دارد و بدانید که این روزها درگیری‌هایمان نه تهاجم بلکه شبیخون فرهنگی است، می‌خواهند تا زنان کشورمان را به مانند قبل از انقلاب برگردانند و این‌جاست که به کسی رای دادیم، اما صلاحیت نداشت باید جوابگو باشیم، چرا که ما رای دادیم او قدرتمند شده اگر کار درست یا بد انجام دهد ما شریک هستیم. نماینده مردم مازندران در مجلس خبرگان با تاکید بر اینکه باید در مقابل دشمن محکم ایستاد تا دیگر جرات این خطاها را نکند، افزود: با برگزاری چنین جشنواره‌ای باید فریاد زد و اعتراض کرد تا به حفظ و صیانت از دین اسلام پرداخت.


هدف گذاری عراق برای تولید ۴.۵۸۰ میلیون بشکه نفت در روز
سخنگوی وزارت نفت عراق روز جمعه اعلام کرد، تولید نفت عراق در پی تصمیم اوپک پلاس برای افزایش تولید، در ژوئیه به ۴.۵۸۰ میلیون بشکه در روز خواهد رسید و نرخ افزایش تولید ۷۰ هزار بشکه در روز خواهد بود.شنیده شدن صدای مهیب در شهرستان کارون
فرماندار کارون در واکنش به صدای مهیب امروز در این شهرستان گفت: احتمال دارد منشأ این صدا از انفجار خمپاره باقی مانده از دوران جنگ باشد. صدای مهیب و وحشتناکی امروز در شهرستان کارون همه مردم را وحشت‌زده کرد و ‌همه به خیابان آمدند اما مردم متوجه نشدند که منبع صدا چه بوده است. مردم منطقه می‌گویند صدا از سمت منطقه قلعه کنعان آمده است و قدرت و شدت صدا بسیار زیاد بود، به نحوی که در کل منطقه شنیده شد و صدا مانند انفجار بود. سعید کعبی فرماندار شهرستان کارون ‌در این خصوص اظهار داشت: موضوع صدای شنیده شده، در حال بررسی است و باید گفت که مساله بزرگ و خاصی وجود ندارد. وی افزود: این اتفاق در فاصله دور از منازل مسکونی رخ داده است و هیچ آسیبی و مشکلی هم به دنبال نداشته است. فرماندار کارون گفت: تاکنون هیچ‌کس نمی‌تواند با قاطعیت نظر دهد و حتی فیلمی که در فضای مجازی در این خصوص منتشر شده را نمی‌توانیم تایید یا رد کنیم./تسنیم

ترفند قزاقستان برای فرار از تحریم‌های روسیه
قزاقستان نام نفتی که از طریق بنادر روسیه صادر می‌کند، به “بِلند نفت خام صادراتی قزاقستان” (KEBCO) تغییر داد تا آن را از نفت تولید روسیه متمایز کرده و از ریسک تحریم‌ها و مشکلات مربوط به فاینانس، اجتناب کند.

واکنش نماینده مجلس به فیلم عنکبوت مقدس: نان نظام را می‌خورند و وطن‌فروشی می‌کنند
نماینده مردم خمینی‌شهر در مجلس شورای اسلامی گفت: همیشه مردم مؤمن و ولایتمدار در اهانت به ساحت مقدس امامان معصوم (ع) توسط دشمنان و معاندان سکوت نخواهند کرد. حجت الاسلام والمسلمین محمدتقی نقدعلی در خصوص فیلم عنکبوت مقدس اظهار داشت: خداوند در قرآن کریم می‌فرماید دشمنان می‌خواهند با دهانشان نور خدا را خاموش کنند حال آنکه خداوند متعال آن نور را به اتمام می‌رساند و هرگز نور الهی خاموش نخواهد شد. وی با اشاره به بصیرت مردم در عرصه‌های مختلف بیان کرد: همیشه مردم مؤمن و ولایتمدار در اهانت به ساحت مقدس امامان معصوم( ع) توسط دشمنان و معاندان سکوت نخواهند کرد. نماینده مردم خمینی‌شهر در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: کسانی که نان این نظام را می‌خورند و به دنبال آن اقداماتی از قبیل وطن فروشی انجام می‌دهند، احساسات مردم را برانگیخته خواهند کرد. وی همراهی مسئولان با مردم را مهم برشمرد و گفت: افرادی که به دامن کفروا الحاد پناه برده اند، تومار خود را با این عملشان در هم پیچیده‌اند، همانگونه که مردم در فتنه 88 تومار فتنه‌گران را در هم پیچیدند. حجت الاسلام والمسلمین نقدعلی خاطرنشان کرد: مسئولان فرهنگی در رخداد چنین اتفاقاتی به طور جدی حضور پیدا کنند و با افرادی که به این گروه‌ها پرو بال می‌دهند برخورد قاطعی داشته باشند.

مقام مسئول: فیلم معدوم‌سازی مربوط به مرغ‌های بیمار بود
اسدالله نژاد مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی ایران ضمن محکوم کردن انتشار فیلم معدوم‌سازی مرغ‌های گوشتی توسط اتحادیه و تمامی تولیدکنندگان صنعت طیور گفت: انتشار چنین فیلم‌هایی برای تشویش اذهان عمومی است و اینکه زمان و علت معدوم‌سازی مشخص نیست مورد تأیید مرغداران کشور نیست و جامعه مرغداران از این مسئله گلایه‌مند هستند و این موضوع را محکوم می‌کنند. وی اضافه کرد: فیلم منتشرشده در فضای مجازی مشخص نیست مربوط به چه زمانی است زیرا ممکن است فیلم کاملاً قدیمی و مربوط به معدوم‌سازی گله‌های بیمار باشد که توسط عده‌ای جهت شیطنت تهیه و اکنون توسط عده‌ای برای اهداف خاص منتشرشده است. آنچه در کلیپ منتشرشده بر اساس ظاهر مشخص است مرغ‌ها بیماری هستند و در حال معدوم‌سازی گله برای عدم انتشار به سایر واحدهای تولیدی است که این امر نیز با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و نظارت دامپزشکی، کارشناسان بیمه و جهاد کشاورزی انجام می‌شود.

سامانه «تهران من» همچنان از دسترس خارج است
با گذشت دو روز از اختلال عمدی در صفحه داخلی سامانه اینترانتی (داخلی) شهرداری تهران، استفاده از سامانه ” تهران من” از سوی شهروندان مقدور نیست و مشخص نیست چه زمانی این سامانه در اختیار شهروندان قرار خواهد گرفت. سازمان فناوری اطلاعات شهرداری تهران، روز پنج‌شنبه ۱۲ خرداد ۱۴۰۱ طی اطلاعیه‌ای اعلام کرد: به استحضار شهروندان تهرانی می‌رساند، ظهر امروز ۱۲ خردادماه، اختلال عمدی در صفحه داخلی سامانه اینترانتی (داخلی) شهرداری تهران، برای دقایقی این سامانه را با انتشار تصویری موهن از دسترس همکاران خارج کرد. فرآیند رفع این اختلال محدود، به سرعت به‌انجام رسید و در حال حاضر سامانه‌های خدمت‌رسانی شهرداری تهران برای بررسی‌های بیشتر فنی توسط سازمان فاوا، موقتاً از دسترس خارج شده است. در این اطلاعیه آمده بود: سازمان فاوای شهرداری تهران با همکاری نهاد‌های مسئول در حال بررسی ابعاد موضوع و اقدامات پیشگیرانه برای حفظ کیفیت خدمات‌رسانی مطلوب به شهروندان است و ماهیت اخلالگران و شیوه فعالیت آن‌ها، پس از بررسی نهایی توسط نهاد‌های مسئول اطلاع‌رسانی خواهد شد. پس از گذشت دو روز از اختلال در سامانه ” تهران من ” همچنان استفاده از این سامانه از دسترس شهروندان خارج است.

کاهش قدرت خرید مردم معضل اصلی مرغداران
نماینده مردم ساری و میان‌دورود در مجلس شورای اسلامی، با اشاره به اینکه یکی از اصلی ترین مشکلات مرغداران در حال حاضر پایین آمدن قدرت خرید مردم است، افزود: مرغداران باید آینده بازار مصرف محصول تولیدی خود را مثبت ارزیابی کنند، نرخ فعلی گوشت مرغ در بازار هزینه تولید مرغدران را نیز تامین نمی‌کند. در حال حاضر تولید هر کیلوگرم گوشت مرغ بیش از 45 هزار تومان است. وی با تاکید بر اینکه زیان مرغداران در وضعیت نامناسب، هر دوره تولید بیش از 2 میلیارد تومان است که به راحتی جبران نمی‌شود، عنوان کرد: برخی مشوق‌ها از سوی دولت برای تداوم تولید مرغداران مدنظر قرار گرفته شده است اما با توجه به رکود موجود در بازار و دشواری‌های تامین وثیقه‌ها، تمایلی برای دریافت آن وجود ندارد. وی با بیان اینکه باید شرایطی فراهم شود که محصول تولیدی روی دست مرغداران باقی نماند، تصریح کرد: در حال حاضر حدودا ظرفیت تمامی سردخانه‌های ذخیره سازی گوشت مرغ تکمیل هستند و میزان جوجه ریزی کاهش پیدا کرده است. زارعی کیاپی با اشاره به اینکه مجلس شورای اسلامی در زمینه آزادسازی نرخ ارز تامین نهاده‌ها و مردمی سازی یارانه‌ها از دولت تضمین گرفته بود که قدرت خرید مردم کاهش پیدا نکند، ادامه داد: مقرر شده بود که برای خرید کالاهای اساسی کارت الکترونیک فراهم و یارانه خرید کالاهای اساسی در این کارت پرداخت شود. با ایجاد این شرایط مرغداران اعتماد می‌کردند که برای محصول خود مشتری دارند و مردم با کارت‌های الکترونیکی خرید می‌کنند.

پلیس: ۱۶ نفر از سرشاخه‌ها و اخلالگران بازار ارز فردایی و طلا دستگیر شدند
سردار مهدی حاجیان سخنگوی پلیس اظهار داشت: پلیس امنیت اقتصادی در راستای اجرای مصوبه اخیر سران قوا مبنی بر غیر قانونی بودن معاملات فردایی طلا و ارز با عنایت به اینکه اخلالگران بازر ارز و طلا با ایجاد تقاضای کاذب و غیر واقعی نسبت به افزایش تقاضا و بالا بردن قیمت طلا و ارز اقدام می‌کردند، با اشراف اطلاعاتی نسبت به شناسایی مخلان بازار ارز فردایی و طلا اقدام و با هماهنگی قضائی و بانک مرکزی ۱۶ نفر از اخلالگران و سرشاخه‌های تاثیرگذار در این بازار را دستگیر کرده است.

دستگیری سرشاخه ها و اخلالگران در بازار ارز فردایی و طلا
سردار “مهدی حاجیان” اظهار داشت: پلیس امنیت اقتصادی در راستای اجرای مصوبه اخیر سران قوا مبنی بر غیر قانونی بودن معاملات فردایی طلا و ارز با عنایت به اینکه اخلالگران بازر ارز و طلا با ایجاد تقاضای کاذب و غیر واقعی نسبت به افزایش تقاضا و بالا بردن قیمت طلا و ارز اقدام می کردند، با اشراف اطلاعاتی نسبت به شناسایی مخلان بازار ارز فردایی و طلا اقدام و با هماهنگی قضائی و بانک مرکزی شانزده تن از اخلالگران و سرشاخه های تاثیرگذار در این بازار را دستگیر کرده است. سخنگو و معاون فرهنگی  اجتماعی فرماندهی کل انتظامی جمهوری اسلامی تصریح کرد: با توجه به مصوبه اخیر، شناسایی و دستگیری افرادی که اقدام به اخلال در این بازار می کنند در دستور کار پلیس بوده و ماموران فرماندهی انتظامی جمهوری اسلامی به کسانی که در این بازار فعالیت داشته و یا قصد ورود به این بازار غیر قانونی را دارند، هشدار جدی می دهد که تحت رصد پلیس هستند و درصورت مشاهده برخورد قانونی صورت خواهد گرفت.

هیچ مورد تاییدشده‌ای از ابتلا به آبله میمونی در کشور وجود ندارد
رئیس مرکز تحقیقات بیماری‌های عفونی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: هیچ مورد تاییدشده‌ای از ابتلا به بیماری آبله میمونی در کشور وجود ندارد. کمال حیدری، معاون بهداشت وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، هشتم خرداد در یک نشست خبری اعلام کرد: ۹ مورد مشکوک به آبله میمونی در کشور گزارش شده که پنج مورد آن منفی بوده و مابقی در مرحله آزمایش است و مورد ثابت شده نداریم. در همین خصوص مسعود مردانی اظهار داشت: هیچ‌ یک از ۹ مورد مشکوک به آبله میمونی که در کشور شناسایی شده بود، تأیید نشد؛ اما باید همه موارد بهداشتی و ایمنی برای جلوگیری و انتقال این بیماری در کشور انجام شود. وی اظهار داشت: با توجه‌ به اینکه آبله میمونی در بسیاری از کشورهای غربی افزایش چشمگیری دارد بعد از چهار هفته از زمان شروع همه‌گیری این ویروس، مشخص شد این بیماری در همجنس‌گراها بسیار شایع شده است و آنها به دلیل اینکه رفتارهای پرخطر دارند، در معرض ابتلای زیاد هستند. این استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی خاطرنشان کرد: اکنون همه‌گیری این بیماری به افغانستان نیز رسیده است و به دلیل هم‌جواری با این کشور باید دانشگاه‌های علوم پزشکی برای مقابله و همه‌گیری آبله میمونی در ایران آماده‌باش باشند.

مصاحبه وزیر اقتصاد تصحیح شد
مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت امور اقتصادی و دارایی با انتشار توضیحی درباره مصاحبه مورخ ۱۴۰۱/۳/۱۰ وزیر اقتصاد با خبرگزاری صدا و سیما که در آن نرخ سالانه تورم نقط به نقطه در کشورهای مختلف به اشتباه ماهانه اعلام و مقایسه شده بود، از مخاطبان عذرخواهی کرد. پیشتر خاندوزی به عوامل خارجی موثر در تورم اشاره کرده بود و اظهار داشت: یک دسته از عوامل خارجی هم داشتیم که نه تنها در ایران بلکه در سراسر دنیا موجب شده است که ماه گذشته یعنی ماه آوریل ماه بسیار ویژه‌ای باشد؛ به طوریکه در یک ماه افزایش قیمت کالا‌ها در کشور روسیه ۱۷ درصد در برزیل ۱۲ درصد، در هلند ۹/۶، در انگلستان ۹ درصد، امریکا ۸ درصد، آلمان ۷/۴ درصد و ایتالیا بالای ۶ درصد بوده است که البته میزان افزایش تورم در ماه گذشته در اقتصاد ایران کمتر از این کشورهاست. 


وزیر کشور: دشمن به دنبال کشاندن مردم به سوی اعتراضات است
وزیر کشور با بیان این که امروز دشمن به دنبال اذیت مردم و کشاندن آنان به سوی اعتراضات است، گفت: جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک قدرت منطقه ای محسوب می شود و به همین خاطر، دشمن به دنبال آسیب است. احمد وحیدی در قرارگاه انتظامی، امنیتی و ترافیکی روح الله با تسلیت سالروز رحلت معمار کبیر انقلاب اظهار کرد: از یک سو رحلت امام بزرگوار برای ما غم فراوان و خسارتی جبران ناپذیر به همراه داشت و از سوی دیگر بدرقه تاریخی ایشان در روز خاکسپاری باعث عزت و افتخار بی نظیر مردم کشورمان شد. وی با بیان این که هیچ یک از نزدیکان و اطرافیان امام بزرگوار و مردم کشور با توجه به عشقی که به ایشان داشتند، باور نمی‌کردند که چنین شخصیت بزرگی را از دست داده اند، اظهار کرد: انقلاب بدون امام را هیچ گاه نمی‌توانستیم متصور شویم و دشمن نیز از همین جهت به دنبال ضربه زدن به انقلاب بود و به خیال خام خود در صدد بود تا انقلاب را بعد از رحلت امام به زانو درآورد. وزیر کشور با بیان این که ملت ایران پای امام ایستاد، چون از او جز خداخواهی، خداپرستی، اندیشه، حکمت، مبارزه و مجاهدت ندید و امروز نیز همه این خصوصیات را در مقام معظم رهبری می‌بینیم و همانند دوران امام عظیم الشأن پای آرمان‌های انقلاب ایستاده و تا زمانی که این آرمان‌ها ادامه داشته باشد، مردم نیز پای کار خواهند بود.

روایت احمد خاتمی از کشتن یکی از مخالفان شاه در قفس شیر
حجت‌الاسلام سید احمد خاتمی امام جمعه موقت تهران و عضو هیات رییسه مجلس خبرگان رهبری تاکید کرد: مبحث جهاد تبیین در حفظ انقلاب اسلامی مهم است و نباید اجازه ورود دشمنان به مباحث رسانه‌ای را بدهیم؛ جوانان ما باید بدانند در زمان شاه از سوی ساواک، فردی که به شاه تیکه می‌انداخت را در قفس شیرهایی که در باغ وحش گرسنه بوده‌اند رها کرده‌اند و به بدترین شکل وی را کشته‌اند! اما مفسدین و معاندین تمام این مسائل گذشته را تکذیب می‌کنند و می‌خواهند جوان را گمراه کنند؛ رسانه‌های معاند می‌خواهند مردم را ناامید و به جوانان القا کنند که هیچ چیزی در کشور سر جای خودش نیست.

حسین شریعتمداری: مسئولان از ورود بازرسان آژانس به مراکز حساس نظامی و امنیتی جلوگیری کنند
شریعتمداری با اشاره به موارد ذکر شده پرسید؛ چه تضمینی هست که اطلاعات مراکز نظامی کشورمان در اختیار «موساد» و «سیا» قرار نگیرد و زمینه ترور دانشمندان هسته‌ای و نظامی و برخی خرابکاری‌های دیگر در تاسیسات هسته‌ای کشورمان را در پی نداشته باشد؟! مدیر مسئول روزنامه کیهان در پایان گفت: اجازه بازرسی از مراکزی که آژانس خواستار آن است به اعتراف اندیشکده بروکینز و اذعان سخنگوی کاخ سفید و ده‌ها اعتراف دیگر مقامات آمریکائی، قرار دادن اطلاعات سرّی و حساس نظامی و امنیتی کشور در مقابل چشم‌های نامحرم «موساد» و «سی آی ای» است. انتظار آن است که مسئولان محترم کشورمان با جلوگیری از ورود بازرسان آژانس به مراکز حساس نظامی و امنیتی، چشم‌های «موساد» و «سی آی ای» را کور کنند. وی افزود: آن‌ها مطمئن هستند که ایران به فتوای رهبر معظم انقلاب دنبال تولید سلاح هسته‌ای نیست و اگر چنین قصدی داشت با توجه به دانش هسته‌ای خود به آسانی دست به تولید سلاح هسته‌ای می‌زد و آژانس و آمریکا و اروپا نیز نمی‌توانستند هیچ غلطی بکنند، همانگونه که تاکنون علی‌رغم تلاش بی‌وقفه خود برای توقف تولید موشک‌های بالستیک و نقطه‌زن کشورمان هیچ غلطی از آن‌ها ساخته نبوده است.

 

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد