رابطه بین قدرت دست‌ها و طول عمر بیشتر!

فرارو- نتایج یک مطالعه نشان می‌دهد که قدرت بیشتر پنجه دست می‌تواند نشانگر سالم‌تر طی کردن روند پیری و داشتن تحرک بیشتر باشد. این ارتباط با سالم‌تر پیر شدن به این دلیل است که قدرت بدنی با درجه بالاتری از توده عضلانی و عملکرد بهتر آن‌ها مرتبط است.
تحقیقات قبلی نشان داده است که قدرت دست پایین می‌تواند نشانه اولیه خطر زمین خوردن، دچار شکستگی شدن و عمر کوتاه‌تر در دوران پیری باشد.
به گزارش فرارو، تحرک اغلب به‌عنوان یک نشانه کلیدی برای پیری سالم برشمرده می‌شود، زیرا به افراد مسن اجازه می‌دهد مدت طولانی‌تری مستقل و فعال باشند. مطالعات جدید نشان می‌دهد که یکی از راه‌های تعیین اینکه آیا تحرک همچنان در سطح بالایی قرار دارد، اندازه‌گیری میزان قدرت دست است.

این مطالعه که در مجله انجمن سالمندان آمریکا منتشر شده، روی بیش از ۵۰۰۰ زن با میانگین سنی ۷۸ سال که بخشی از مطالعه طول عمر بوده اند، صورت گرفته است. نشانگر‌های سلامت آن‌ها شامل کاهش و افزایش وزن، قدرت دست، تعادل و سرعت راه رفتن در یک دوره ۵ ساله ارزیابی گردید.

افزایش مرگ و میر با کاهش وزن و نه افزایش وزن مشاهده شده و قدرت دست بالاتر با طول عمر طولانی تر، مستقل از تغییر وزن، همراه بوده است. یکی دیگر از یافته‌های کلیدی تحقیق این بود که میزان تعادل و سرعت راه رفتن نقش مهمی در طول عمر دارند، به ویژه هنگامی که با قدرت بالای دست ترکیب می‌شوند.
لیزا آندرلند، سرپرست تیم تحقیق در بیمارستان کودکان در مونته فیوره می‌گوید: «آنچه نتایج به ما نشان می‌دهد این است که تمرکز زنان مسن‌تر نباید روی کاهش وزن به‌عنوان راهی برای افزایش طول عمرشان باشد، بلکه باید روی بهبود تحرک و قدرت عضلانی تمرکز کنند.» عملکرد بدن و قدرت دست بالاتر با مرگ و میر کمتر و نیز خطر کمتر بروز مشکلات قلبی عروقی، مستقل از تغییر وزن، مرتبط است.

مطالعه اخیر نتایج تحقیقات قبلی را به اثبات می‌رساند. قدرت دست هم برای مردان و هم برای زنان، به طور فزاینده‌ای به عنوان شاخص کلیدی دوران کهنسالی سلامت در نظر گرفته می‌شود.
به عنوان مثال، یک تحلیل تحقیقاتی در سال ۲۰۱۹ با عنوان مداخلات بالینی در دوران پیری اشاره کرده که قدرت دست یک شاخص منحصر به فرد از قدرت کلی بدن است و با عملکرد اندام فوقانی، تراکم مواد معدنی استخوان و خطر شکستگی همبستگی وجود دارد. سلامت مغز، افسردگی، و وضعیت تغذیه نیز با قدرت دست فرد مرتبط است.
این تحلیل اشاره دارد که قدرت پایین دست‌ها وقتی به میزان قابل توجهی از حد معمول کمتر باشد با محدودیت‌های فیزیکی، از جمله توانایی کمتر در راه رفتن، حداقل به مدت ۶ دقیقه، مرتبط است.

مطالعه دیگری با اندازه گیری قدرت دست‌ها و مقایسه آن با اختلال حرکتی، به ارتباطی قوی بین آن‌ها پی برد. مردانی که قدرت دستشان کمتر از ۳۲ کیلوگرم است، ۸۸ درصد بیشتر در معرض مشکلات حرکتی و زنان با قدرت دست کمتر از ۲۱ کیلوگرم، بدون توجه به سایر رفتار‌های سبک زندگی یا شرایط پزشکی، ۸۹ درصد بیشتر احتمال دارد در معرض مشکلات حرکتی قرار گیرند.
چنین ارتباطی به این دلیل است که دست و مچ قوی نیاز به درجه‌ای از نیروی عضلانی دارد. همچنین نشانه‌ای از توده عضلانی در سرتاسر بدن است، به خصوص در دوران پیری که این توده شروع به کاهش می‌کند.

تمریناتی برای بهبود قدرت دست
تمرینات پنجه دست می‌تواند مزایایی مانند دامنه حرکتی بهتر در مچ دست و دست، افزایش تراکم استخوان و بافت‌های همبند قوی‌تر داشته باشد.
راکی اسنایدر، مربی قدرت و آمادگی جسمانی و نویسنده راهنمای تمرینات قدرتی، می‌گوید: اگرچه افزایش قدرت به طور کلی می‌تواند منجر به بهبود توانایی پنجه دست شود، اما تمرکز بر روی پنجه فواید ویژه‌ای از جمله بهبود تراکم استخوان دارد. اسنایدر تمریناتی که در ادامه می‌آید را به عنوان نقطه شروع پیشنهاد می‌کند:

فشار دادن توپ: یک توپ تنیس را در دست بگیرید و به مدت ۳۰ ثانیه تا ۱ دقیقه محکم فشار دهید. تا چندین ست در روز این کار را انجام دهید.
پینچ بشقاب: دو بشقاب دو کیلوگرمی را کنار هم قرار دهید. بشقاب‌ها را با انگشت شست و سبابه فشار دهید و آن‌ها را به موازات بدن در پهلوی خود نگه دارید. پیاده روی کنید و تا جایی که می‌توانید بدون اینکه بشقاب‌ها از دست شما خارج شوند، راه بروید.
حمل بار زیاد: یک کتل بل یا دمبل سنگین را در یک دست بگیرید و به پیاده روی بروید. تا زمانی که پنجه و مچ دستتان قدرت دارد، راه بروید.
آویزان شدن: به سادگی از یک میله آویزان شوید و سعی کنید چانه خود را بالای میله نگه دارید. تا جایی که ممکن است در این حالت بمانید، شاید با ۱۵ ثانیه شروع کنید و چند بار در هفته تا زمان طولانی تری ادامه دهید.
حتی انجام حرکات کششی انگشت و کف دست چند بار در روز می‌تواند به کاهش فشار روی دست‌ها کمک کند و در درازمدت به قدرت گرفتن شما کمک کند.

منبع: verywellfit

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد