خرید سریع بدون ثبت نام

راهکارهایی برای جلوگیری از ابتلا به واریس

راهکارهایی برای جلوگیری از ابتلا به واریس

واریس بیماری است که در طی آن دیواره ی وریدها(سیاهرگ ها) دچار تورم و برآمدگی پیاز مانند می‌شوند. این مشکل به طور عمده در دیواره ی وریدهای قسمت تحتانی ساق پا دیده می‌شود. هر ورید یا سیاه‌رگ دارای دریچه‌های کنترل کننده جریان خون است. واریس هنگامی ‌رخ می‌دهد که این دریچه‌ها دچار نارسایی شده باشند و به فعالیت طبیعی خود ادامه ندهند.


راهکارهایی برای جلوگیری از ابتلا به واریس

6 راه ثابت شده برای پیشگیری از واریس

رگ های واریسی بسیار خجالت آور و زشت هستند. بسیاری از افراد سعی در خلاص شدن از آنها دارند. این رگ ها ، رگ های بزرگ شده و بهم پیچیده و تاب خورده زیر پوست میباشند و برای افرادی که مبتلا به واریس هستند پوشیدن لباسهای کوتاه غیر ممکن است .

این رگ ها معمولا در پاها و قوزک پاها دیده میشوند و در بعضی افراد مشکلات آن بیشتر از مسئله زیبایی آن است.
 

چه چیزی ایجاد واریس میکند؟

دلایل زیادی وجود دارد که منجربه واریس میشود شامل :
 

سن

با بالا رفتن سن رگ ها خاصیت ارتجاعی و کشسانی خود را از دست می دهند. دریچه های موجود در رگها ضعیف تر شده و به جریان خون اجازه میدهند بجای آن که به سمت قلب برود به سمت پایین بیاید.
 

خون در رگها تجمع میکند و باعث بزرگی آنها میشود

رگهای واریسی آبی هستند چراکه حاوی خون فاقد اکسیژن میباشند که در یکجا حبس شده اند.
 

بارداری

گاهی اوقات زنان حامله دچار واریس میشوند . در دوران بارداری حجم خون افزایش یافته و منجربه کاهش جریان خون در پاها و لگن خاصره میشود. تغییر در جریان خون ایجاد میشود تا جنین در حال رشد را حفاظت کند , اما باعث بزرگی رگ ها میشود. واریس ها میتوانند در دوران بارداری هنگامی که رحم فشار زیادی برروی پاها وارد میکند , ظاهر شوند.
 

۶ راه حل که برای کاهش علائم واریسی مفیدند

 

پوشیدن جورابهای واریس

پوشیدن این جوراب ها جلوی پیشرفت رگ های واریسی را میگیرد. این جوراب ها که جریان خون را بهبود میدهند در کف پاها تنگ تر و هرچه بالاتر می آیند شل تر میشوند.

برای درمان علائم ملایم تر , شخص میتواند از جوراب های ساپورت تا بالای زانو بپوشند ، اما در موارد جدی تر ممکن است لازم باشد جوراب های مخصوص واریس را از داروخانه ها و یا مراکز فروش محصولات پزشکی خریداری کنید.
 

ورزش

برای اشخاصی که به واریس دچارند , یکی از بهترین راه ها ی بهبود جریان خون ورزش کردن است. پیاده روی میتواند در بهبود جریان خون به شما کمک کند . با پزشک خود صحبت کنید تا انواع دیگر ورزش را که برای شما مناسب باشد پیشنهاد دهد.
 

شاه بلوط هندی

مطالعات علمی زیادی ثابت کرده شاه بلوط برای درمان علائم واریس مفید است. البته مهم است که جنس خوبی از شاه بلوط را تهیه کنید , چراکه گاهی اوقات تهیه کردن آن در خانه ممکن است ترکیبات سمی داشته باشد .

افرادی که دچار بیماری های کلیوی , دیابت یا از داروهای رقیق کننده خون استفاده میکنند نباید شاه بلوط مصرف کنند .

افرادی که میخواهند از آن استفاده کنند قبل از مصرف بهتر است با پزشک صحبت کنند.
 

روتین

روتین یک بیوفلاوونوئید است که باعث استحکام دیواره های رگها شده و کمک به عملکرد بهتر آنها میکند. طبق مطالعات صورت گرفته , روتین ورم رگ ها , درد و ضربه های ناشی از واریس را از بین میبرد.

هنگامی که تصمیم به اضافه کردن هر یک از این مواد به رژیم غذایی خود داشتید , قبل از آن با پزشک خود مشورت کنید.
 

از نشستن و ایستادن برای مدت طولانی اجتناب کنید

اگر شغل شما به نشستن طولانی مدت پشت میز کار و یا ایستادن طولانی مدت نیاز دارد , گاه گاهی موقعیت خود را تغییردهید تا خون در رگ های شما بخوبی جریان پیدا کند.

بهتر است هر نیم ساعت یک دوری بزنید تا از تجمع خون در پاها پیشگیری شود , که خود پیشرفت واریس را کاهش میدهد.
 

مراقب تغذیه و وزن خود باشید

اگر دچار اضافه وزن هستید و رژیم ناسالمی دارید , خود باعث افزایش رگ های واریسی میشود. بهترین راه , نگهداری وزن و داشتن رژیمی سالم میباشد برای آنکه اضافه وزن فشاری بر روی پاها می آورد که منجربه واریس میشود.

اگر از واریس رنج میبرید , با درمان خانگی و تغییر سبک زندگی میتوانید رنج و ناراحتی های ناشی از آن و همچنین ظاهر پاهای خود را بهبود بخشید.

اگر چه , اگر بدلیل واریس , درد و ورم و تغییر رنگ پوست روی پاها و قوزک و یا کف پاها احساس میکنید که براحتی هم درمان نمیشوند , باید بدنبال مراقبتهای پزشکی باشید تا وضعیت آن وخیم تر نشود.

منبع: سایت راستینه

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد