زندگی مخفیانه یک کنه مرموز در صورت ما!

فرارو- اگر در حال خواندن این مطلب هستید، باید بگوییم که به احتمال زیاد تنها نیستید و جانداری بسیار کوچک در پوست شما درحال زندگی است. دانشمندان می‌گویند نوعی کنه پوستی بسیار کوچک به نام Demodex folliculorum وجود دارد که تنها زیستگاه آن بدن انسان و به ویژه پوست صورت است.

به گزارش فرارو، تحقیقات جدید نشان می‌دهد که کنه D. folliculorum برای بقا به انسان متکی است. به عبارت بسیار ساده‌تر این موجودات بسیار کوچک در بدن ما متولد، از آن تغذیه و در آن می‌میرند. دانشمندان می‌گویند در این فرآیند همزیستی این کنه به تدریج حتی با بدن ما ترکیب می‌شوند و به همین خاطر است که آن‌ها فقط قادر به زیستن در بدن انسان‌ها هستند.

 Demodex folliculorum.

در یک مطالعه جدید، دانشمندان اکنون توالی ژنوم این جانوران کوچک همه جا حاضر را تعیین کرده اند و نتایج نشان می‌دهد که وجود انسان محور آن‌ها می‌تواند تغییراتی را ایجاد کند که در سایر گونه‌های کنه دیده نمی‌شود. آلخاندرا پروتی، زیست شناس بی مهرگان دانشگاه ریدینگ در بریتانیا، توضیح می‌دهد: «ما دریافتیم که این کنه‌ها دارای آرایش متفاوتی از ژن‌های اعضای بدن نسبت به سایر گونه‌های مشابه هستند که آن‌ها را با زندگی محافظت شده در منافذ پوست انسان سازگار کرده است. در واقع، این تغییرات در DNA آن‌ها منجر به برخی ویژگی‌ها و رفتار‌های بدن غیرعادی شده است.»

 Demodex folliculorum

ریزه‌های پوست انسان تنها منبع غذایی این کنه هاست که بیشتر عمر دو هفته‌ای خود را صرف خوردن آن می‌کند. این موجودات فقط در شب ظاهر می‌شوند تا به آرامی روی پوست بخزند و یک فولیکول جدید برای اقامت خود بیابند. طول بدن‌های کوچک آن‌ها فقط یک سوم میلی‌متر است، با مجموعه‌ای از پا‌های کوچک و دهانی که در یک انتهای بدن بلند و سوسیس‌شکل قرار دارد. پا‌های آن‌ها توسط سه عضله تک سلولی نیرو می‌گیرد و بدن آن‌ها حداقل مطلق پروتئین را دارد. در واقع، این کمترین عددی است که تاکنون در گروه وسیع‌تری از گونه‌های مرتبط دیده شده است. دانشمندان هنوز در تلاش هستند تا بفهمند این جاندار بسیار کوچک چه فوایدی برای پوست انسان می‌تواند به همراه داشته باشد که به چنین همزیستی با بدن انسان رسیده است.

منبع: sciencealert

ترجمه: مصطفی جرفی-فرارو

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد