صدیقی: معتقدیم رهبری از بالا تعیین شده /پناهیان: اگر مداحان روانشناسی بلد باشند به مغز مخاطب ورود می‌کنند/سپاه: خبر ترور یکی از کارکنان سپاه قم کذب است/درخواست ستاد امر به معروف برای ساخت «دینامیت۲»

«تابناک» هر روز سعی دارد با انتخاب تیتر‌هایی از حوزه‌های مهم خبری به خصوص سیاسی و اقتصادی، شما را در جریان اخباری مهم و اثرگذار قرار دهد که قطعا باید شنیده و خوانده شوند. در این بسته خبری، نگاهی به آخرین مواضع جناح‌های سیاسی و تحولات مهم داخلی و اوضاع اقتصادی کشور انداخته می‌شود که مخاطبان با مطالعه آن به رهیافت‌های مهمی از سیر وقایع اثرگذار کشور دست خواهند یافت

حسین شریعتمداری در واکنش به قطعنامه احتمالی شورای حکام: تنها راه ایران خروج از ان‌پی‌تی است
مدیر مسئول روزنامه کیهان گفت: همه شواهد حاکی از آن است که چالش هسته‌ای فقط یک بهانه است و تنها راه پیش روی ایران برای گرفتن این بهانه از دست دشمن، استفاده از ماده ۱۰ NPT و خروج از این معاهده است. حسین شریعتمداری مدیر مسئول روزنامه کیهان در مورد قطعنامه احتمالی شورای حکام علیه ایران و در پاسخ به این سوال که آیا این قطعنامه می‌تواند روند مذاکرات را تحت تاثیر قرار دهد، اظهار داشت: این قطعنامه روال قانونی و طبیعی ندارد؛ اساس قضیه این است که انتظارات و خواسته‌های طرف مقابل بر اساس اطلاعاتی است که رژیم صهیونیستی در اختیار آن‌ها قرار می‌دهد و این مسئله را طرف غربی انکار نمی‌کند شریعتمداری گفت: بعد از سومین سفر البرادعی مدیر کل وقت آژانس به ایران و با ارزیابی مواضع تروئیکای اروپائی یعنی انگلیس و فرانسه و آلمان به وضوح قابل درک بود که مسئله مورد مناقشه غرب با ما نگرانی آن‌ها از گرایش برنامه هسته‌ای کشورمان به سوی تولید سلاح هسته‌ای نیست و آن‌ها با این بهانه میدان دیگری را برای مقابله با ایران اسلامی گشوده بودند. وی خاطرنشان کرد: به همین علت با استناد به ماده ۱۰ معاهده NPT پیشنهاد خروج از این پیمان را ارائه کردیم. با این توضیح که در ماده ۱۰ ان پی تی تصریح شده است «هر دولتی باید حق داشته باشد در اجرای حاکمیت ملی خود در صورتی که احساس کند موارد فوق‌العاده‌ای در رابطه با موضوعات این پیمان، منافع حیاتی کشورش را به مخاطره انداخته است، از پیمان خارج شود». مدیر مسئول روزنامه کیهان گفت: این پیشنهاد با اعتراض شدید دولت وقت و جناب روحانی که مسئول مذاکرات هسته‌ای بود روبرو شد. مقامات و رسانه‌های غربی نیز سر و صدای زیادی علیه آن به راه انداختند، اما بعد‌ها خروج از NPT به عنوان یکی از گزینه‌ها مطرح شد، ولی متاسفانه خیلی زود کنار گذاشته شد.

پناهیان: اگر مداحان روانشناسی بلد باشند به مغز مخاطب ورود می‌کنند
علیرضا پناهیان:کودکان پس از ۷ سالگی به دنبال ابرقدرت‌ها هستند تا فرمانبرداری کنند، تفاوتی که در سرود «سلام فرمانده» و سرود‌های قبلی این گروه وجود دارد این است که شعر «سلام فرمانده» به ذهن کودکان ورود پیدا کرده و وارد بازی‌های آن‌ها شده است. اگر مداح نیز در موضوعات روانشناسی افراد، سر رشته داشته باشد می‌تواند به مغز مخاطبین خود ورود پیدا کند و تاثیرگذار باشد. مداحی هنر تحمیل نیست، مداح باید با استفاده از جاذبه‌ها و تکنیک‌های هنر خود به مخاطبین رسوخ کند. /کیهان

صدیقی: معتقدیم رهبری از بالا تعیین شده
کاظم صدیقی، رئیس ستاد امر به معروف و نهی از منکر با اشاره به سه رکن رهبری، برنامه، و مردم گفت: در هر حرکتی، سه چیز بسیار مهم است. رکن اول رهبری است. رکن دوم برنامه و طراحی است. سوم مردم، ملت، و مستضعفین هستند. امام زمان (عج) حاضر است و منتظر ماست. منتظر آمادگی ماست. ایشان غصه می‌خورند که ما دیر بیدار شدیم. در زمان غیبت ما صرفا با معیار فقاهت و تقوا کسی، ولی فقیه نمی‌دانیم. معتقدیم رهبری از بالا تعیین شده است. خلیفه خداوند با انتصاب خداوند روی زمین محور همه موجودات شد. صدیقی با بیان اینکه امام زمان حجت خداوند است. ولایت فقیه هم حجت ِحجت خداوند است؛ گفت: ولایت فقیه یک امر اعتباری مثل ریاست جمهوری و ریاست مجلس نیست. تا زمانی که خلوصی برای ایجاد سنخیت بین امام زمان (عج) و نایب ایجاد نشود، پرچم رهبری شیعه به دست کسی نمی‌افتد. در انقلاب اسلام ایران امام جلو افتاد. امام شرایط رهبری را داشت. زمانی که شاه اعلام حکومت نظامی کرد. امام فرمودند که به خیابان‌ها بریزد. کسی که نایب امام زمان است؛ خداوند و امام زمان با ولایت تکوینی هوای نایبش را دارد. ما تا به امروز در کشتی نجات اهل بیت هستیم.

عباس عبدی: برای متروپل دادگاهی مستقل و آزاد برگزار کنید
عباس عبدی نوشت:متروپل فرو ریخته و تاکنون بیش از ۴۰ نفر قربانی شده‌اند. هزینه‌های مادی و روانی سنگینی به مردم شهر و استان وارد شده است. دو پرسش اساسی برای جامعه وجود دارد. اول اینکه چرا این اتفاق رخ داده و چه کسانی مقصر بوده‌اند؟ دوم اینکه آیا درباره آنان عدالت اجرا خواهد شد؟ بیایید برای فروریزی متروپل راه دیگری را در پیش بگیریم. دادگاهی مستقل و کاملا آزاد که محدودیت‌های امنیتی و مصلحتی برای آن برقرار نشود و همه افراد و دست‌اندرکاران احتمالی و دارای نقش فراخوانده شوند برگزار شود. در نهایت نیز حکمی مناسب که نشانگر اجرای عدالت باشد برای اقناع وجدان عمومی صادر شود.

طبقه متوسط با برنج داخلی خداحافظی کرد
حسن تقی زاده  با بیان اینکه برنج داخلی در یک ماه اخیر افزایش نرخ ۱۵ درصدی را تجربه کرده است، گفت: قیمت برنج کشت دوم (هاشمی، امراللهی، بی‌نام) در بنکداری به کیلویی ۱۳۰ هزار تومان و برنج کشت اول به کیلویی ۱۱۰ تا ۱۱۵ هزار تومان رسیده است. این فعال اقتصادی با اشاره به نرخ ارقام مختلف برنج داخلی در بنکداری، افزود: فجر کیلویی ۹۲ هزار تومان، شیرودی کیلویی ۷۸ هزار تومان، ندا کیلویی ۷۰ هزار تومان شده است. به گفته وی؛ نرخ برنج خارجی نیز روند افزایشی شده و برنج باسماتی پاکستانی کیلویی ۴۰ هزار تومان و برنج پاکستانی ۳۸۶ به کیلویی ۲۷ هزار تومان رسیده است. تقی‌زاده با اشاره به تاثیر برنج خارجی در ایجاد تعادل در بازار، گفت: طبقه متوسط و رو به پایین با برنج ایرانی خداحافظی کردند چراکه توان خرید هیچ یک از ارقام برنج ایرانی را ندارند.

استاد اقتصاد خطاب به ائمه جمعه: از افزایش قیمت‌ها حمایت نکنید
حسن سبحانی اقتصاددان:مشفقانه به ائمه محترم جمعه و جماعات توصیه می‌کنم که در خطبه‌های نماز، به موضوع حمایت از امری بسیار پیچیده همچون افزایش قیمت‌ها ورود نکنید. با سبقت برای دفاع از اقدامات منجر به فقر و فلاکت عموم مردم، که بسیاری از شما‌ها هم از آنان هستید، حس اطمینان صادقانه به صحت کلام خطیب جمعه را با حس ناخوشایند تردید به باور‌های دینی مخاطبان خویش جایگزین ننمایید.

متهم به آزار بازیگران، از مدعی شکایت کرد
مسعود ستایشی سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به سوالی درباره آخرین وضعیت موضوع سوءاستفاده جنسی از بازیگران گفت: این مسایل که در فضای مجازی مطرح شده بسیار تلخ و تاسف بار است، اما متاسفانه وجود دارد و کسانی مطرح می‌کنند که از ناحیه کسان دیگر مورد تعرض واقع شدند. دستگاه قضایی براساس مقررات اگر شکایتی صورت گرفت ورود میکند و می‌توانند در مقام طرح شکایت کیفری آن را مطرح کنند و اگر شکایت صورت گرفت ما رسیدگی می‌کنیم. وی با طرح این سوال که آیا شکایتی در این زمینه شده یا خیر؟ گفت: تا روز گذشته شکایتی مطرح نشده بود، اما امروز با طرح شکایتی از طرف مقابل نسبت به کسانی که این موضوع را اعلام‌کردند مواجه شدیم و شاکی خواستار تعقیب فردی که آن را را اعلام کرده شده است. وی از اعلام اسم شاکی خودداری کرد.

سارقان بانک مجهز به ابزار‌های پیشرفته بودند!
عضو هیات رئیسه بانک ملی:سارقان از ۲۵۰ صندوق امانات، ۱۶۲ صندوق را با دیلم شکسته‌اند و هر صندوقی که پر بوده را خالی کرده‌اند. سارقان با ابزار و امکانات پیشرفته‌ای وارد ساختمان شدند و متاسفانه این اتفاق ناگوار رخ داده است. با نظارت مراجع قضایی خسارت تمامی مالباختگان توسط بانک ملی پرداخت خواهد شد. /تسنیم

قاتل دو طلبه در حرم امام رضا به اعدام محکوم شد
سخنگوی دستگاه قضا گفت: قاتل دو طلبه در حرم مطهر رضوی به اعدام محکوم شد و وکیل او درخواست فرجام خواهی کرده است که پرونده به دیوان عالی رفته است. روز ۱۶ فروردین امسال فردی در حرم امام رضا در مشهد به سه روحانی حمله کرد که یکی از آن‌ها به نام «محمد اصلانی» در همان محل به شهادت رسید و یکی دیگر از طلبه‌ها به نام «محمدصادق دارایی» نیز بر اثر شدت جراحات وارده در بیمارستان شهید شد. احمد وحیدی، وزیر کشور حمله یاد شده را «تروریستی» خواند و گفت از غرب و آمریکا به‌دلیل این‌که «به وجودآورنده و حامی این تفکرات» هستند، انتظار محکوم کردن نداریم.

سپاه: خبر ترور یکی از کارکنان سپاه قم کذب است
به دنبال انتشار خبری مبنی بر ترور یکی از کارکنان سپاه استان قم، روابط عمومی سپاه علی بن ابی طالب (ع) طی بیانیه‌ای این خبر را تکذیب کرد. روابط عمومی سپاه علی بن ابی طالب (ع) قم در خصوص خبر ترور یکی از کارکنان سپاه استان قم بیانیه‌ای صادر کرد که به شرح زیر است:
بسمه تعالی
پیرو انتشار خبری جعلی مبنی بر ترور یکی از کارکنان سپاه استان قم، ضمن تکذیب این خبر اعلام می‌دارد، فیلم منتشر شده در فضای مجازی مربوط به ماجرای درگیری مسلحانه چند روز قبل مأمورین فرماندهی انتظامی استان با قاچاقچیان متواری مواد مخدر بوده که در این درگیری، متأسفانه راننده یک خودروی عبوری مورد اصابت گلوله قاچاقچیان قرار گرفته و در اثر شدت جراحات وارده، جان باخت؛ لذا ضمن تکذیب تروریستی بودن این حادثه و انتساب فرد جان باخته به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، به فعالان رسانه یادآور می‌شود که از انتشار اخبار کذب که منجر به رواج شایعه و تشویش اذهان عمومی می‌شود، پرهیز نمایند.

درخواست ستاد امر به معروف برای ساخت «دینامیت۲»
در حالی که طی هفته‌های گذشته خبر شکایت قضایی ستاد امر به معروف و نهی از منکر از دو فیلم «دینامیت» و «گشت ۳» و درخواست خسارت اکران این دو فیلم منتشر شده بود. مسعود اطیابی به دیدار اعضای این ستاد رفت. در این جلسه هاشمی گلپایگانی دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور ضمن تشکر از مسعود اطیابی، از او خواست برای ساخت فیلم «دینامیت ۲» به منظور نشان دادن روش صحیح امر به معروف و نهی از منکر و فواید ناشی از آن اقدام نماید. دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر در این جلسه گفت: «ما از عوامل و تولید کنندگان فیلم «دینامیت» شکایتی نداریم چرا که به صورت قانونی و با دریافت مجوز‌های قانونی اقدام به تولید و اکران این فیلم کرده‌اند. شکایت ما از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است که چرا به مسئولیت حاکمیتی خود عمل نمی‌کند و حتی سکانس ارزشی این فیلم را که مرز امر به معروف و نهی از منکر صحیح و غلط را مشخص کرده حذف کرده و بدون توجه به اشکالات و تأثیرات منفی که برخی سکانس‌های فیلم می‌تواند بر روی نگرش مخاطب نسبت به این دو واجب الهی بگذارد، مجوز تولید و اکران داده است.

چمران: حمله سایبری به سامانه‌های شهرداری تهران، از سوی موساد انجام شد
مهدی چمران رئیس شورای شهر تهران در خصوص حمله سایبری به سامانه‌های شهرداری تهران خاطرنشان کرد: برنامه ریزی مفصلی از سوی موساد و منافقین با همکاری یکدیگر صورت گرفت و تمام افراد ضد انقلاب که علیه جمهوری اسلامی و استقلال ایران قد علم کردند، این اقدام را انجام دادند و در ایام سالگرد ارتحال امام خمینی (ره) که اهمیت خاص و بالایی دارد، حمله سایبری را برنامه ریزی کردند.

فراستی: «عنکبوت مقدس» یک اثر مفلوک و حقیر است
فراستی منتقد سینما: «عنکبوت مقدس» یک اثر مفلوک، حقیر بی همه چیز و بی وطن و غلط است، پس اصلا غلط کرده بتواند به امام رضا (ع) توهین کند، اصلا در این حد نیست، از این رو این اندازه حساسیت نیز نیاز نیست. /فارس

نماینده امنیتی مجلس: مردم دیگر طاقت گرانی را ندارند
یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر این‌که «ملت طاقت گرانی و هزینه‌های بیشتر را ندارند»، گفت: دولت باید راهکاری به مردم برای تامین هزینه‌های زندگی‌شان نشان دهد بعد ما از هر جراحی اقتصادی و نظام عادلانه‌ای حمایت می‌کنیم. جلیل رحیمی جهان آبادی با اشاره به اقدام دولت در اصلاح نظام پرداخت یارانه اظهار کرد: تقریبا از اوایل انقلاب تا ورود به دوران جنگ نظام اقتصاد دولتی و اقتصاد مبتنی بر یارانه را در کشور اجرا کردیم، چون چاره‌ای هم وجود نداشت ما بابت هزینه‌های مختلف مردم یارانه در حوزه‌های مختلف پرداخت می‌کردیم. اما با توجه به تحریم‌ها و مشکلات و کمبود منابع ارزی و گرفتاری‌های به وجود آمده در کشور توان دولت در پرداخت یارانه کاهش پیدا کرده است به طوری که اکنون در شرایطی هستیم که درآمد ارزی کشور به شدت پایین آمده است. وی ادامه داد: ما تا اینجا دولت را درک می‌کنیم، اما به عنوان نماینده ملت یک سوال خیلی ساده داریم؛ آیا وقتی یارانه حذف می‌شود مردم توان خرید کالا‌ها با نرخ فعلی را دارند مثال می‌آورند که قیمت بنزین، آرد، روغن و خدمات در کشور‌های همسایه فلان مقدار است و در کشور ما با یارانه فلان مقدار است. اما آیا درآمد یک ایرانی با درآمد کشور همسایه یکی است؟ برای فهمیدن این موضوع فقط کافی است حداقل حقوق و دستمزد یک هفته کارگر با کشور‌های همسایه را مقایسه کنید. در حال حاضر نرخ مسکن، اجاره، خودرو و خیلی از کالا‌های مورد نیاز معیشت مردم مثل برنج، روغن و قند همسطح با کشور‌های پیشرفته دنیا است. این نماینده مجلس شورای اسلامی گفت: حرف ما این است که دولت راهکاری برای زندگی به مردم نشان دهند آن زمان ما از هر جراحی اقتصادی و نظام عادلانه‌ای حمایت می‌کنیم البته که عادلانه بودن هم فقط در پرداخت یارانه نیست و باید عدالت در پرداخت حقوق و دستمزد و یک زندگی ایده‌آل وجود داشته باشد.

لاریجانی: مجلس عضویت ایران در NPT را تعلیق کند
محمدجواد لاریجانی گفت: مجلس در واکنش به اقدام سیاسی و غیرحرفه‌ای مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، تعلیق عضویت ایران در NPT را بررسی کند. معاون اسبق وزارت خارجه و کارشناس ارشد مسائل بین‌الملل با اشاره به سفر رافایل گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به سرزمین‌های اشغالی و رایزنی با مقامات رژیم صهیونیستی درباره موضوع هسته‌ای ایران، خاطرنشان کرد: این اقدام گروسی بیش از حد غیرحرفه‌ای و سیاسی است. وی ادامه داد: آژانس بین‌المللی انرژی اتمی طبق NPT موظف است برای کشور‌هایی مانند ایران که فناوری صلح‌آمیز هسته‌ای را دنبال می‌کنند هم در توسعه فنی و هم در مباحث مربوط به ایمنی کمک کند، امّا آقای گروسی با فراموشی تعهدات و وظایف آژانس، آن را ظاهراً به یک نهاد سیاسی در خدمت صهیونیست‌ها تبدیل کرده است. محمدجواد لاریجانی درباره چگونگی واکنش متناسب ایران به اقدام غیرحرفه‌ای گروسی تاکید کرد: معتقدم مجلس ایران دست‌کم دو کار را می‌تواند در برهه فعلی در دستور کار قرار دهد. نخست اینکه طرحی را تصویب کند که از وزارت خارجه بخواهد تا سفر گروسی به تهران را محدود کند؛ و دوم اینکه در صورت ادامه روند فعلی آژانس، مجلس تعلیق عضویت ایران در NPT را مورد بررسی قرار دهد. این کارشناس مسائل بین‌الملل و موضوع هسته‌ای تاکید کرد که آژانس باید برای اقدامات غیرحرفه‌ای و سیاسی خود پاسخ متناسبی از ناحیه ایران دریافت کند.

قطعنامه صادر می‌شود یا نه؟
نشست فصلی شورای حکام روز دوشنبه ۱۶ خرداد ماه آغاز شد و مسئله ایران یکی از دستورکار‌های اصلی این نشست است. حتی گمانه‌زنی اغلب کارشناسان و تحلیلگران بر آن است که احتمالا در این نشست قطعنامه‌ای علیه ایران صادر خواهد شد. اما عبدالرسول دیوسالار، استاد دانشگاه می‌گوید بعید به نظر می‌رسد که کشور‌های غربی بخواهند با صدور قطعنامه، بار دیگر پرونده ایران را به شورای امنیت ارجاع دهند؛ چرا که همچنان ساختار برجام برای آن‌ها بسیار اهمیت دارد و فعلا می‌خواهند آن را حفظ کنند.

سرلشکر صفوی: اگر رهبر انقلاب نبودند سوریه و عراق وضعیت دیگری پیدا می‌کرد
سرلشکر صفوی گفت: رهبر انقلاب طی ۳۲ ایران را باوجود توطئه‌های گوناگون داخلی و پیرامونی با حکمت و درایت و قانون گرایی رهبری کردند. دستیار و مشاور عالی فرمانده کل قوا ساعاتی قبل از آغاز برگزاری مراسم ارتحال حضرت امام خمینی (ره) در بازدید از قرارگاه شهید فهمیده که مسئولیت تأمین امنیت و اجرای این مراسم را بر عهده دارد، گفت: اگر رهبر انقلاب نبودند سوریه و عراق وضعیت دیگری پیدا می‌کردند، شرایط فلسطین طور دیگری بود، الان حضرت آقا فرماندهی جبهه مقاومت را برعهده دارند. سرلشکر صفوی در ادامه گفت: ایشان طی ۳۲ سال اداره کشور و قوای سه گانه قوای مسلح و مقابله با توطئه‌های گوناگون داخلی و پیرامونی، ایران را با حکمت و درایت و قانون گرایی رهبری کردند و آن مسیر نورانی حضرت امام را با صلابت ادامه دادند و پرچمدار عزت و اقتدار مسلمین هستند.

۱.۶ میلیارد دلار قاچاق لوازم خانگی داریم
سخنگوی ستاد مبازه با قاچاق کالا و ارز با بیان اینکه برای مقابله با این کالا‌های قاچاق، زیرساخت‌های قانونی و اجرایی فراهم شده است، بیان کرد: پیش از برداشتن این گام‌ها، میزان قاچاق لوازم خانگی در ایران بیش از دو میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار بود، اما این عدد در حال حاضر به حدود ۱.۶ میلیارد دلار کاهش یافته و قطعا برای پایین‌تر آوردن آن، باید برنامه‌ریزی‌های لازم را نهایی کرد.

ابهام در پرداخت خسارت به صاحبان صندوق‌های اجاره‌ای سرقت شده
در پی سرقت تعدادی از صندوق‌های اجاره‌ای یکی از شعب بانک ملی در تهران، روابط عمومی این بانک اعلام کرد که در این خصوص هماهنگی‌های لازم با مقامات قضایی جهت تعیین بازپرس ویژه برای حضور در محل و رسیدگی به درخواست‌های متقاضیان بعمل آمده و با هماهنگی مقام قضایی  و در اسرع وقت نسبت به جبران کامل بهای اموال مسروقه اقدام خواهد شد. در همین رابطه جمشیدی – دبیر کانون بانک‌ها و موسسات اعتباری خصوصی- در پاسخ به این سوال که پرداخت خسارت به صاحبان صندوق در صورت آسیب دیدن یا به سرقت رفتن اجناس و اشیای داخل آن‌ها چگونه انجام می‌شود، گفته که ساختمان بانک و اموال آن تحت پوشش بیمه قرار دارد، اما صندوق بانک تحت پوشش بیمه نیست و بانک نیز در صورتی می‌تواند خسارات وارد شده به این صندوق‌ها را بپردازد که مشتری بتواند ثابت کند که چه میزان کالا یا اشیا در صندوق داشته است.  

قطعی برق صدای فولادی‌ها را درآورد
به دنبال اعمال محدودیت‌های برق صنایع و ابلاغ محدودیت‌های واحد‌های فولادسازی، انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران نسبت به این محدودیت‌های برق فولادسازان معترض شده و ضمن تاکید صریح بر اینکه بایستی خاموشی‌ها در همه صنایع و با برنامه کارشناسی اعمال شود، در نامه‌ای به وزیر صنعت، معدن و تجارت، خواستار اصلاح محدودیت‌های تامین برق کارخانه‌های فولادی شده است.

تقاضا برای سوخت، نفت را گران کرد
قیمت نفت در معاملات روز سه‌شنبه بازار جهانی تحت تاثیر انتظار سرمایه‌گذاران برای بهبود تقاضا برای سوخت در چین و تردید‌ها نسبت به تحقق اهداف تولید بالاتر اوپک پلاس، افزایش یافت. بهای معاملات نفت برنت با ۱۹ سنت معادل ۰.۲ درصد افزایش، به ۱۱۹ دلار و ۷۰۹ سنت در هر بشکه رسید. نفت برنت روز گذشته ۰.۲ درصد کاهش داشت. بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با ۲۵ سنت معادل ۰.۲ درصد افزایش، به ۱۱۸ دلار و ۷۵ سنت در هر بشکه رسید. این شاخص روز دوشنبه تا مرز ۱۲۰ دلار و ۹۹ سنت صعود کرده بود، اما با ۰.۳ درصد کاهش بسته شد. تحلیلگران گروه ANZ Research در یادداشتی نوشتند: تسهیل محدودیت‌های سفر در چین، تقاضا برای نفت را در هفته‌های آینده افزایش خواهد داد.

قرارداد خرید ۴۴ میلیارد دلاری ماسک فسخ می‌شود؟
ایلان ماسک به توییتر هشدار داد اگر این شرکت اطلاعات مورد درخواست وی درباره حساب‌های جعلی را فراهم نکند، ممکن است قرارداد خرید ۴۴ میلیارد دلاری این شرکت شبکه اجتماعی را فسخ کند. برای نخستین بار نیست که ماسک علنا می‌گویند خرید توییتر ممکن است اتفاق نیافتد. اما این هشدار که در نامه‌ای از سوی وکلای ایلان ماسک به ویجایا گاد، مدیر حقوقی توییتر ارسال شده است، نشان دهنده تشدید این مسئله است و در آن توییتر متهم به نقض اساسی تعهدات توافق خود شده است. تهدید ایلان ماسک برای برهم زدن قرارداد با ریزش ارزش سهام شرکت‌های فناوری از جمله شرکت خودروسازی برقی تسلا به دلیل نگرانی سرمایه گذاران نسبت به کندی رشد اقتصادی و نرخ بهره بالاتر در مواجهه به تورم بی‌سابقه، همزمان شده است. ارزش سهام توییتر روز دوشنبه ۱.۵ درصد سقوط کرد و به ۳۹.۵۷ دلار رسید که با قیمت ۵۲.۲۰ دلار توافق خرید این شرکت، فاصله زیادی دارند. سرمایه گذاران انتظار دارند ماسک توییتر را مجاب کند با قیمت پایین‌تری برای قرارداد فروش موافقت کند یا قرارداد خرید توییتر را برهم بزند.

رجب طیب اردوغان: به کاهش نرخ بهره ادامه خواهیم داد
رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه در صریح‌ترین اظهارات خود همزمان با افزایش تورم قول داد که به جای افزایش نرخ بهره، به کاهش نرخ بهره ادامه دهد. اردوغان اعلام کرد که این دولت نرخ بهره را افزایش نخواهد داد و هیچ‌کس نباید این انتظار را از ما داشته باشد برعکس، به کاهش نرخ‌ها ادامه خواهیم داد. اردوغان بار دیگر مخالفت خود را با افزایش هزینه‌های استقراضی تکرار کرد که به گفته وی تنها ثروتمندان را ثروتمندتر و فقرا را فقیرتر می‌کند. رئیس‌جمهور ترکیه تعهد خود را برای تقویت تولید، صادرات و اشتغال با سیاست نرخ پایین دوچندان کرد. وی دوباره وعده مازاد حساب جاری را داد که در نهایت لیر ترکیه را ثابت می‌کند و تورم را کاهش می‌دهد.

میانگین قیمت هر متر خانه در تهران به بیش از ۳۶ میلیون تومان رسید
طبق اعلام بانک مرکزی، در اردیبهشت امسال متوسط قیمت یک متر مربع مسکن در شهر تهران ۳۶ میلیون و ۳۵۰ هزار تومان بوده که نسبت به ماه قبل و مدت مشابه سال قبل به ترتیب ۶.۱ و ۲۶.۲ درصد افزایش یافته است. 


رفت وبرگشت سکه به کانال ۱۵ میلیون تومان
سکه طرح جدید در معاملات امروز سه شنبه ۱۷ خرداد بازار آزاد تهران با کاهش ۱۰ هزار تومانی وارد کانال ۱۴ میلیون تومانی شد و به قیمت ۱۴ میلیون و ۹۹۴ هزار تومان به فروش رسید. این در حالی است که بلافاصله از نیمه‌های روز بار دیگر قیمت سکه تمام بهار آزادی طرح جدید رشد قیمت داشت و نرخ ۱۵ میلیون و ۵۳ هزار تومان افزایش یافت. نیم سکه بدون تغییر قیمتی بوده و ۸ میلیون و ۵۵۰ هزار تومان عرضه می‌شود. ربع سکه ۹۰ هزار تومان سقوط کرد و ۵.۵ میلیون تومان در حال معامله است، ولی سکه یک گرمی ۵۰ هزار تومان رشد داشت و ۳ میلیون و ۵۰ هزار تومان به فروش می‌رسد.

تجارت غیر نفتی ۹ ماهه دولت سیزدهم چند میلیارد دلار شد؟
سخنگوی گمرک در خصوص کارنامه تجارت خارجی کشور در دولت سیزدهم (از اول شهریور ۱۴۰۰ تا پایان اردیبهشت ۱۴۰۱) اظهار داشت: از اول شهریور سال ۱۴۰۰و استقرار دولت سیزدهم تا پایان اردیبهشت امسال تجارت غیر نفتی کشور به ۱۲۶ میلیون و ۸۷۷ هزار تن کالا و به ۸۳ میلیارد و ۹۷۱ میلیون دلار رسیده که نسبت به مدت مشابه در دولت دوازدهم ۸ درصد در وزن و ۳۶ درصد در ارزش افزایش داشته است.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد