عطاءالله مهاجرانی: اگر گمان می‌کنند با « آقای خمینی» گفتن از اعتبار امام می‌کاهند/شهرداری تهران: فعلا کامپیوترها را روشن نکنید!/دستور رئیس قوه قضائیه برای پیگیری اطلاعاتی برهم زنندگان سخنرانی سیدحسن خمینی/امام جمعه آستارا: بعد از بیدار شدن اصحاب کهف، کالاها انقدر گران نشده بود

«تابناک» هر روز سعی دارد با انتخاب تیتر‌هایی از حوزه‌های مهم خبری به خصوص سیاسی و اقتصادی، شما را در جریان اخباری مهم و اثرگذار قرار دهد که قطعا باید شنیده و خوانده شوند. در این بسته خبری، نگاهی به آخرین مواضع جناح‌های سیاسی و تحولات مهم داخلی و اوضاع اقتصادی کشور انداخته می‌شود که مخاطبان با مطالعه آن به رهیافت‌های مهمی از سیر وقایع اثرگذار کشور دست خواهند یافت

عطاءالله مهاجرانی: اگر گمان می‌کنند با « آقای خمینی» گفتن از اعتبار امام می‌کاهند
مهاجرانی، در روزنامه اعتماد نوشت:تحریفی که نه ازسوی دشمنان انقلاب و نظام، بلکه از سوی دوستان ناخواسته، دامن زده شده است،عادی‌سازی شخصیت امام خمینی است. مرادم از عادی‌سازی این نیست که امام خمینی شخصیتی فرابشری بوده است. ما پیامبر اسلام، را نیز به استناد قرآن،”شخصیتی بشری‌” می‌دانیم. مرادم کسانی‌اند که، ابتدا به جای امام خمینی، گفتند، آیت‌الله خمینی؛ درمرحله دوم گفتند: آقای خمینی! و در مرحله سوم گهگاه می‌گویند:خمینی! بیشتر توجهم به لحن قول است.بدیهی است که امام خمینی درجایگاهی در تاریخ ایران و اسلام قرار گرفته است که عنوان‌ها به او اعتبار نمی‌دهد.امام خمینی خود با صراحت گفت: «به من خدمتگزار بگویید بهتر از رهبر است.»اما اگر این آقایان و خانم‌ها، گمان می‌کنند می‌توانند با « آقای خمینی!» گفتن براعتبار خود بیفزایند یااز اعتبار امام خمینی بکاهند، راه‌شان به سوی شن‌زار روان است/اعتماد

شهرداری تهران: برخی سامانه‌های خدمات شهری در پی «حملات خرابکارانه» محدود شده اند
شهرداری تهران اعلام کرد که در پی حملات خرابکارانه به برخی سامانه‌های خدماتی شهر تهران در حال حاضر برخی از این سامانه‌ها برای اطمینان بیشتر از پایداری و خدمت‌رسانی حداکثری به صورت موقت محدود شده است. مرکز ارتباطات شهرداری تهران در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: “در روزهای اخیر حملات خرابکارانه به برخی سامانه‌های خدماتی شهر تهران با هدف ایجاد نارضایتی و اختلال در خدمت‌رسانی به مردم عزیز صورت گرفت که در همان لحظات ابتدایی توسط کارشناسان فنی، تشخیص و کنترل بر فرآیندها و سامانه‌ها ایجاد شد. با این حال در حال حاضر برخی از این سامانه‌ها برای اطمینان بیشتر از پایداری و خدمت‌رسانی حداکثری به صورت موقت محدود شده است. به محض اطمینان کارشناسان سازمان فناوری اطلاعات و نهادهای مسئول، این سامانه‌ها به فرآیند خدمت رسانی به مردم شریف تهران ادامه خواهند داد. بنا براین اطلاعیه، شهروندان تهرانی در صورت بروز هرگونه اختلال یا مشاهده اشکال در سامانه‌ها و خدمات شهرداری تهران می‌توانند با تماس با شماره ۱۳۷ موارد را گزارش کنند. شهرداری تهران ضمن پوزش از همشهریان عزیز برای مشکلات احتمالی، حداکثر تلاش خود را برای تداوم خدمت‌رسانی مطلوب خواهد داشت.”

هیچ‌کس در شهرداری و زیرمجموعه‌های آن حق ندارد کامپیوتر خود را روشن کند
شهرما گزارش داده: براساس دستوری که از طرف علیرضا زاکانی برای کلیه کارکنان شهرداری تهران ارسال شده، امروز هیچ‌کس در شهرداری و زیرمجموعه‌های گسترده آن حق ندارد کامپیوتر خود را روشن کند!شبکه‌های داخلی و زیرساخت‌های اینترنتی و ارتباطی شهرداری تهران روز پنجشنبه هدف حمله سایبری قرار گرفت و زاکانی و همکارانش پس از ۱۰۰ ساعت هنوز نتوانسته‌اند وضعیت را به حال عادی برگردانند.وب‌سایت‌ها، دسترسی به سامانه‌های مختلف و اتوماسیون و دیگر شبکه‌های داخلی همچنان قطع است و به پرسنل اعلام شده که کسی مجاز نیست از دستگاه رایانه خود استفاده یا حتی آن را روشن کند.روز پنج‌شنبه ١٢ خرداد، یک گروه هکری با انتشار ویدیوهایی از دیتاسنتر مرکز فناوری اطلاعات شهرداری تهران، اعلام کرد که به زیرساخت دوربین‌های مراقبتی شهرداری تهران دسترسی پیدا کرده است و کنترل بیش از پنج هزار دوربین را در دست گرفته است.همزمان نزدیک به ۱۵۰ سایت وابسته به شهرداری تهران مانند وب‌سایت‌های «شهرداری تهران»، «سامانه تهران من» و همچنین اتوماسیون داخلی شهرداری تهران نیز از دسترس خارج شده‌اند.

دستور رئیس قوه قضائیه برای پیگیری اطلاعاتی برهم زنندگان سخنرانی سیدحسن خمینی
رئیس قوه قضاییه با اشاره به اتفاقی که در مراسم سالگرد ارتحال امام هنگام سخنرانی سید حسن خمینی رخ داد و با موضع‌گیری و نارضایتی رهبر معظم انقلاب همراه بود، گفت: با توجه به اینکه اتفاق رخ داده در روز ۱۴ خرداد در حرم مطهر امام راحل، مسبوق به سابقه است، از دستگاه اطلاعاتی می‌خواهیم تا این موضوع را دنبال کنند؛ چنانچه عده‌ای از روی غفلت مبادرت به چنین عملی می‌کنند باید متنبه شوند؛ همچنین چنانچه عده‌ای ناخواسته از ناحیه شیاطین تحریک می‌شوند، باید به این مساله توجه کنند؛ از سویی دیگر، اگر دست‌های پشت پرده‌ای نیز وجود دارد که می‌خواهند اینگونه مراسم ملی و مهم ما را مخدوش کنند و سوژه به دست دشمن بدهند، باید موضوع دنبال و تعقیب شود و اقدام مقتضی و متناسب صورت گیرد.

پیشنهادات مرکز پژوهش های مجلس برای کاهش سن ازدواج
گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس نشان می دهد، بالا بودن هزینه‌های آغاز زندگی و مسکن، بیکاری و عدم اشتغال جوانان و پیدا نکردن گزینه مناسب ازدواج در سه اولویت اول عدم ازدواج بهنگام جوانان قرار دارند.براساس داده ها و نتایج سازمان ثبت احوال کشور و مرکز آمار ایران، روند تحولات شاخص‌های ازدواج به گونه ای است که نرخ ازدواج با کاهش و میانگین سن ازدواج با افزایش روبه رو بوده است.البته عوامل تأثیر گذار بر سن ازدواج به صورت شبکه ای به یکدیگر متصل بوده و چرخه عوامل را تشکیل می دهند. ازاین رو حل مسئله مورد نظر از طریق قطع چرخه و روابط دوسویه اثرگذاری و اثرپذیری امکان پذیر است و راهبرد حل مسئله ازدواج با در نظر گرفتن عوامل اولویت دار در افزایش سن ازدواج و روابط بین آنها باید تدوین شود.

میرسلیم: اقدامات خلافی مانند ساختن هتل ۳۰ طبقه روی گسل در تهران در حال انجام است
نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی رسیدگی به عوامل و علل فاجعه آبادان را کاملا ضروری خواند و در عین حال تاکید کرد که باید نسبت به اقدامات خلافی نظیر ساختن هتل ۳۰ طبقه روی گسل در تهران هوشیار بود. مصطفی میرسلیم عضو کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی در مطلبی در صفحه توییتر خود با اشاره به فروریختن ساختمان اداری – تجاری متروپل در شهر آبادان نوشت: «رسیدگی به عوامل و علل فاجعه آبادان کاملا ضروری است ولی هوشیاری نسبت به اقدامات خلافی که هم اکنون انجام می گیرد نظیر ساختن هتل ۳۰ طبقه روی گسل در تهران کم‌اهمیت‌تر از آن نیست.» ساختمان ۱۰ طبقه متروپل ظهر روز دوم خردادماه در آبادان، فرو ریخت. بر اثر این حادثه تاکنون ۳۸ نفر جان باخته‌اند و تعدادی نیز مصدوم شده‌اند. امروز سید صولت مرتضوی معاون اجرایی رییس‌جمهور برای پیگیری مصوبات کمیسیون مشترک توسعه آبادان و خرمشهر به آبادان سفر کرد؛ تشکیل کمیسیون مشترک توسعه آبادان و خرمشهر از دستورات رییس‌جمهور به استان خوزستان بود که ریاست آن را مرتضوی به عهده دارد.

کنایه امام جمعه آستارا: بعد از بیدار شدن اصحاب کهف، کالاها انقدر گران نشده بود
محمدجواد باقری ارومی، امام جمعه آستارا، در توییتی نوشت: آن‌قدر در این چند هفته اخیر قیمت کالاها افزایش پیدا کرده و گران شده که بعد از بیدار شدن اصحاب کهف از خواب سیصد ساله گران نشده بود.

پلیس راهور: مرگ همسر و فرزند “حامد سلطانی” به‌خاطر باز نشدن ایربگ خودرو!
معاون اجتماعی و فرهنگ ترافیک پلیس راهور با اشاره به باز نشدن ایربگ‌های خودروی حامد سلطانی در تصادفات اخیر این مجری تلویزیون، از تعیین سهم تقصیر کارشناسان پلیس راه برای سازمان استاندارد و خودروساز مربوطه در این سانحه خبر داد. سحرگاه پنجشنبه 16 خرداد حامد سلطانی؛ مجری برنامه تلویزیونی برنامه اعجوبه‌ها با خانواده‌اش و با خودروی M.V.M در کیلومتر 70 محور خور و بیابانک به طبس دچار سانحه رانندگی شد. سلطانی در این سانحه درناک؛ همسر و پسر خردسالش را از دست داد و خود و دختر هشت ساله‌‌اش نیز مصدوم شده و به بیمارستان انتقال یافتند. سرهنگ عین‌الله جهانی؛ معاون فرهنگ و ترافیک پلیس راهور درباره علت این سانحه و با اشاره به تعیین سهم تقصیر برای سازمان استاندارد و خودروساز مربوطه به تسنیم گفت: در این تصادف، خودروی آقای سلطانی حین تردد، ابتدا از جاده خارج شده و سپس خودرو به جاده بازگشته اما در نهایت به لاین مقابل (سمت چپ) رفته و خودرو در لاین مخالف واژگون شده بود. وی با بیان اینکه کارشناسان پلیس راه استان اصفهان، علت تامه این واژگونی و خروج از جاده را سه مورد اعلام کردند، تصریح کرد: نخست بی‌مبالاتی از جانب سازمان استاندارد کشور به علت عدم رعایت نظامات دولتی، بی‌توجهی، بی‌اهمیتی به ایمنی راننده و سرنشینان و تأیید ورود و ساخت خودرو فاقد کیفیت، دوم بی‌مبالاتی و عدم رعایت نظامات دولتی توسط شرکت یا کارخانه سازنده خودرو به علت باز نشدن ایربگ‌‌های خودرو و سوم بی‌احتیاطی توسط راننده خودرو به علت عدم توجه کافی به جلو ناشی از خستگی و خواب‌آلودگی، علت تامه تصادف مذکور است.

واکنش مطهری به حاشیه های سخنرانی سید حسن خمینی
نماینده سابق مجلس به اتفاقات حرم امام خمینی واکنش نشان داد.علی مطهری در روزنامه اعتماد نوشت: اینکه عده‌ای هر سال تلاش می‌کنند که سخنرانی حجت‌الاسلام سید حسن خمینی، نوه امام خمینی (ره) را در سالروز رحلت ایشان و در حضور مقامات کشوری و لشکری و مهمانان خارجی دچار اختلال کنند و خود را در این کار آزاد احساس می‌کنند و خیال‌شان از مواخذه و مجازات راحت است، پدیده‌ای است که مورد سوال مردم است.این‌ها افراد ثابتی هستند و در این مراسم جای مشخصی دارند و قطعا نهاد‌های اطلاعاتی و امنیتی این افراد را می‌شناسند، ولی شاید فکر می‌کنند که کار آن‌ها در جهت انقلابی‌گری است، لذا این گستاخان را آزاد گذاشته‌اند والا اگر عزمی برای برخورد با آن‌ها بود تاکنون این پدیده خاتمه پیدا کرده بود.جای تاسف بسیار است که حتما باید رهبر انقلاب اظهار مخالفت با این کار کنند تا موضوع پیگیری شود و صدا و سیما هم به خود بیاید که چرا تاکنون از پخش سخنرانی‌های سید حسن خمینی خودداری می‌کرده است. گویی مسوولان مربوط لزوم برخورد با این عناصر را که یک امر بدیهی است درک نمی‌کرده‌اند و حتما اول باید رهبری بگوید تا آن‌ها وارد عمل شوند.افرادی که این کار‌ها را برنامه‌ریزی می‌کنند و ادامه می‌دهند احساس‌شان لااقل تاکنون این بوده که کار آن‌ها مورد تایید حکومت و در راستای انقلابی‌گری است، چون همواره با سکوت مسوولان امر و کسانی که باید تشر بزنند مواجه بوده‌اند.

پیش‌بینی فریدون عباسی از قطعنامه در راه علیه ایران ؛ بی‌اثر است!
فریدون عباسی، نماینده مجلس گفت: احتمالا در نشست پیش روی شورای حکام پیش نویس ارائه شود اما چین و روسیه از شدت قطعنامه می کاهند با این حال از آنجایی که اکثریت شورای حکام با کشورهای غربی است مطلبی را علیه ایران خواهند داشت که نه تاثیری در روند مذاکرات دارد و نه در اقتصاد کشور اثری دارد. بنابراین قیمت دلار و سکه را جابجا نمی کند و قطعنامه شورای حکام صرفا شکل و شمایل هشدار خواهد داشت.

سفر امیرعبداللهیان به ترکیه به تعویق افتاد
یک خبرگزاری ترک اعلام کرد: سفر وزیر خارجه ایران به ترکیه که قرار بود امروز انجام شود به تعویق افتاد.به گزارش خبرگزاری اخلاص، سفر حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران به آنکارا به زمان دیگری موکول شده است.بر اساس اطلاعات به دست آمده از منابع دیپلماتیک این سفر به دلیل هماهنگ نشدن ساعت برنامه دیدار امیرعبداللهیان و مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه به تعویق افتاد.

پشت پرده قطعنامه احتمالی آژانس از زبان خوش‌چشم
سید مصطفی خوش چشم کارشناس مسائل بین‌الملل در گفتگو با مهر، قطعنامه احتمالی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی علیه کشورمان را در چارچوب جنگ اراده‌ها بین ایران و ایالات متحده توصیف کرد و گفت: قطعاً اقدام احتمالی آژانس علیه کشورمان در راستای فشارهای مختلفی است که طرف آمریکایی برای عقب‌نشینی ایران در جنگ اراده‌ها و مذاکرات وین وارد می‌کند.وی افزود: مجموعه‌ی این اقدامات علیه کشورمان در حوزه‌های مختلف ازجمله دزدیدن نفتکش ایرانی در سواحل یونان تا اقدامات تخریبی و عملیات ترور توسط صهیونیست‌ها، جنگ روانی و برجسته سازی اپوزیسیون ضعیف و بدون پشتوانه که با استفاده از رسانه‌های ضد انقلاب سعی در برجسته نمایی آن‌ها دارند، همه در راستای یک هدف و آن هم ایجاد فشار سیاسی برای عقب بردن ایران است.این کارشناس مسائل بین‌الملل تصریح کرد: قطعاً قطعنامه آژانس مسیری را که نمایش می‌دهد را در پی ندارد؛ زیرا ارجاع به شورای امنیت در نهایت با وتوی چین و روسیه مواجه خواهد شد و راه به جایی نخواهد برد و فقط یک اقدام نمایشی برای این است که فشار بر طرف ایرانی را زیاد کند.خوش‌چشم گفت: با وجود مکانیسم ماشه نیازی به طی کردن چنین مسیری نیست، اگر طرف غربی از مکانیسم ماشه صحبت نمی‌کند و بر قطعنامه آژانس تاکید دارد، دلیلش این است که به دنبال اقدامات عملی نیست و نیاز دارد که مذاکرات وین را همچنان زنده نگه دارد تا شانس توافق به وجود آید.

مدیر کل آژانس یک کارشناس ایرانی را بلاک کرد!
یک کارشناس حقوق بین‌الملل ایرانی می‌گوید رافائل گروسی، رییس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، او را به دلیل عصبانیت آشکار از دو سوال مطرح شده توسط این کارشناس در یک رشته توئیت در مورد سیاست هسته‌ای اسرائیل، در توییتر مسدود کرده است. رضا نصری، تحلیلگر سیاست خارجی روز شنبه در توئیتی گفت که از گروسی خواسته است موضع آژانس در مورد به اصطلاح «دکترین ابهام استراتژیک» رژیم اسرائیل در مورد برنامه مخفی تسلیحات هسته‌ای این رژیم را روشن کند. و او به جای پاسخ مرا بلاک کرد. این نشان می‌دهد که این سؤالات بسیار مهم هستند و باید بارها و بارها مطرح شوند! ۱) آقای گروسی، زمانی که در #اسرائیل هستید، آیا می توانید موضع خود را در مورد مفهوم «ابهام استراتژیک» به طور علنی روشن کنید؟ آیا این دکترینی است که سایر کشورها می توانند برای فرار از تحقیقات آژانس بین المللی انرژی اتمی از آن استفاده کنند؟ ۲) آیا فکر می‌کنید منصفانه – و نشان‌دهنده بی‌طرفی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی – است که #ایران به دلیل اینکه ادعا می‌شود توضیحات «فنی معتبر» در مورد برنامه غیرنظامی خود ارائه نکرده است، سانسور می‌شود، در حالی که به نظر می‌رسد اسرائیل حق دارد با استناد به این دکترین رسماً سلاح‌های کشتار جمعی هسته‌ای خود را پنهان کند؟» نصری پس از مسدود شدنش، از رفتار آژانس بین‌المللی انرژی اتمی انتقاد کرد و در توئیتی نوشت: آقای گروسی، #اسرائیل نباید «خط قرمز» آژانس باشد! اگر موافق نیستید، شاید باید خود را کنار بگذارید.

بزرگترین افتخار محسن رضایی: سربازی را در مکتب خمینی کبیر آموختم
فرمانده سپاه دوران جنگ تحمیلی از «بزرگترین افتخار» زندگی خود یاد کرد. محسن رضایی ، فرمانده سپاه دوران جنگ تحمیلی نوشت: بزرگترین افتخار من این بود که سربازی را در مکتب خمینی کبیر آموختم. مرد بزرگی که استثنایی و تاریخ ساز بود و مبدا جدیدی در تاریخ ایران بنا نهاد. او ایستادگی در مقابل زورگویان و چپاولگران و راه سعادت را در پیش روی ما قرار داد.

بازداشت ضارب شهید صیاد خدایی تکذیب شد
یک منبع آگاه اخبار منتشره درباره دستگیری فردی به عنوان ضارب «سردار شهید صیاد خدایی» را تکذیب کرد.یک منبع آگاه یکشنبه شب در گفت و گو با ایرنا، اخبار منتشره در برخی رسانه‌ها مبنی بر دستگیری فردی به عنوان ضارب «سردار شهید صیاد خدایی» را تکذیب کرد.این منبع افزود: نشر چنین اخبار بی‌اساسی که جنبه امنیتی دارد، مطمئنا جنگ روانی و موج سواری رسانه‌ای دشمن است.سردار شهید حسن صیاد خدایی اول خردادماه در حوالی خیابان مجاهدین اسلام تهران توسط عوامل تروریستی وابسته به استکبار جهانی به شهادت رسید.

واکنش روابط عمومی استانداری یزد به شهید قلمداد کردن ایوب انتظاری
مدیرکل روابط عمومی استانداری یزد به شهید قلمداد کردن ایوب انتظاری واکنش نشان داد.علی صالحی مدیرکل روابط عمومی استانداری یزد در این رابطه گفت: استفاده از واژه شهید در لوح تقدیر استاندار یزد، اشتباهی بوده که توسط روابط عمومی استانداری در تنظیم متن مذکور صورت گرفته که بلافاصله پس از آگاهی از خطای سهوی رخ داده، متن لوح بلافاصله اصلاح شده است.وی تصریح کرد البته هماهنگونه که از محتوای متن لوح بر می آید، منظور تکریم آن جوان تلاشگر و خدماتش در راه علم و صنعت است و ارتباطی به سایر موارد مطروحه از سوی برخی رسانه ها ندارد.صالحی در ادامه افزود با توجه به برخی گمانه زنی ها در خصوص متن لوح تقدیر مذکور، هر برداشت دیگری، کاملا رد و تکذیب می شود.مدیرکل روابط عمومی استانداری یزد در پایان گفت: هنوز دستگاههای مسئول در این رابطه اعلام نظر نداشته اند لذا موارد مطرح شده در این رابطه در رسانه ها گمانه زنی بوده و صرفا باید منتظر اعلام نظر دستگاههای ذیصلاح در این رابطه بود.

جزئیات جدید از انتشار اوراق ارزی

رئیس‌کل بانک مرکزی در پاسخ به این پرسش که نرخ سود اوراق ارزی که قرار است به زودی منتشر شود چقدر است، اظهار داشت: این اوراق ارزی در قالب پروژه‌ای است یعنی نخست پروژه تعریف و سپس اوراق ارزی برای تأمین مالی آن پروژه منتشر می‌شود. صالح‌آبادی با اشاره به مشخص بودن زمان پروژه ادامه داد: زمان معمولا دو یا سه سال است و سررسید اوراق بسته به پروژه‌ای که تعریف می‌شود، خواهد بود. تأمین به شکل ارزی است یعنی تأکید می‌شود که بازپرداخت هم اصل و هم سود، ارزی خواهد بود. پروژه‌ای تعریف و انتخاب می‌شود که حتما درآمد ارزی و بازده قابل قبولی داشته باشد که بتواند بازپرداخت آن را به شکل ارزی انجام دهد.


روبل سقوط کرد

روبل روسیه امروز (دوشنبه) تحت تاثیر جریانات بازار داخلی و کنترل سرمایه در برابر دلار تضعیف شد و شاخص‌های سهام پس از آخرین تحریم‌های غرب ضررهای خود را افزایش دادند. در ساعت ۰۷۳۱ به وقت گرینویچ، روبل در برابر دلار ۰.۹ درصد ضعیف‌تر شد و در ۶۱.۴۶ قرار گرفت. روبل در برابر یورو نیز  ۰.۸ درصد کاهش یافت و به ۶۵.۳۱ رسید و از بالاترین سطح هفت ساله ۵۷.۱۰ در ۲۵ مه دور شد. عملکرد ارز روسیه در بانک‌ها بسیار ضعیف‌تر است.

خبرگزاری جمهوری اسلامی: ریزش قیمت سکه در بازار

ایرنا نوشت: قیمت سکه طرح جدید امروز با ۲۴۶ هزار تومان کاهش نسبت به آخرین روز معاملاتی هفته گذشته به ۱۵ میلیون و ۵۶ هزار تومان رسید و در آستانه از دست دادن کانال ۱۵ میلیون تومانی قرار گرفته است. سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم نیز با قیمت ۱۴ میلیون و ۶۹۵ هزار تومان معامله شد. همچنین امروز نیم‌سکه هشت میلیون و ۵۰۰ هزار تومان، ربع‌سکه پنج میلیون و ۶۰۰ هزار تومان و سکه یک گرمی سه میلیون و ۵۰ هزار تومان قیمت خورد. علاوه بر این، در بازار طلا نیز نرخ هر گرم طلای ۱۸ عیار به یک میلیون و ۴۳۰ هزار تومان رسید و قیمت هر مثقال طلا ۶ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان شد.

خبر مهم برای ادارات پرمصرف برق
مدیر دفتر مدیریت مصرف شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ گفت: مصرف برق بیش از ۱۰۰۰ اداره در تهران، رصد شده و درباره لزوم رعایت مصوبه هیات وزیران و کاهش حداقل ۳۰ درصدی مصرف برق راهنمایی شدند. برق اداراتی که رعایت نکنند از روز سه شنبه، ۱۷ خرداد قطع خواهد شد.

ضرر آلمان از تحریم‌های گازی روسیه

هفته نامه ولت ام سونتاگ به نقل از منابع صنعتی گزارش کرد تحریم‌های روسیه علیه گازپروم جرمنیا و شرکت‌های تابعه آن، پنج میلیارد یورو (۵.۴ میلیارد دلار) در سال به مالیات دهندگان و مصرف کنندگان گاز آلمانی هزینه بیشتری تحمیل می‌کند. روسیه در ماه مه تصمیم گرفت عرضه گاز به “گازپروم جرمنیا” که زیرمجموعه آلمانی شرکت “گازپروم” بود را متوقف کند. این اقدام پس از آن صورت گرفت که برلین به دلیل حمله نظامی روسیه به اوکراین، مدیریت “گازپروم جرمنیا” را به دست گرفت. از آن زمان، رگولاتور انرژی آلمان که به عنوان متولی عمل می‌کند، ناچار شده است از بازار گاز خریداری کند تا به قراردادهای تامین گاز با نیروگاه‌های خدمات شهری و تامین کنندگان منطقه‌ای آلمانی، عمل کند. وزارت اقتصاد آلمان برآورد کرد تامین ۱۰ میلیون متر مکعب در روز اضافی، ضروری است و رقم ذکر شده در گزارش این نشریه را تایید کرد.
 
اردوغان: دولت در حال مبارزه با افزایش قیمت‌هاست

نرخ تورم سالانه ترکیه در ماه مه با سرعتی کمتر از حد انتظار افزایش یافت اما همچنان به بالاترین میزان در ۲۴ سال گذشته یعنی ۷۳.۵ درصد رسید که ناشی از افزایش قیمت مواد غذایی و انرژی بود. اردوغان در گفت‌وگو با اعضای حزب حاکم عدالت و توسعه (AK Part) گفت که دولت در حال کار بر روی راه‌هایی برای کاهش مشکلات اقتصادی خانوارها و مبارزه با افزایش قیمت‌هاست. وی بار دیگر تاکید کرد که دولت از نزدیک روند قیمت‌ها را دنبال کرده و افزایش‌های سرسام‌آور را تحت پوشش قرار داده است.

هشدار معاون وزیر کار نسبت به بحران صندوق‌های بازنشستگی
 معاون امور اقتصادی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به اینکه در آینده نزدیک بحرانی در صندوق‌ها وجود خواهد داشت، گفت: روز به روز بر حجم مصارف در صندوق‌ها افزوده می‌شود و منابع کاهش می‌یابد، در این‌باره باید برنامه‌ریزی ویژه‌ای انجام شود. به واسطه مشکلات متعدد در اقتصاد کشور سهم بنگاه‌های اقتصادی در ایفای تعهدات صندوق‌ها کم بوده و بنگاه‌ها و شرکت‌های اقتصادی وضعیت خوبی ندارند. در همین راستا باید اقداماتی انجام شود تا با بهبود وضعیت شرکت‌ها، سهم صندوق‌ها رشد پیدا کند. خانی نوذری با تأکید بر حفظ قدرت خرید بازنشستگان، گفت: سالخوردگی جمعیت و تعداد مستمری بگیران رو به افزایش است و باید یک تصویر دقیق از نظام بنگاه‌داری در صندوق‌ها داشته باشیم.

قالیباف قانون واردات خودرو را به دولت ابلاغ کرد

رییس مجلس قانون مجوز پنج ساله واردات خودرو را برای اجرا به دولت ابلاغ کرد. براساس ماده ۴ قانون ساماندهی صنعت خودرو که توسط محمد باقر قالیباف ابلاغ شد وزارت صمت باید آیین نامه واردات خودرو را تنظیم و تصویب کند. این قانون ابتدا با اشکالات و ایرادات هیئت عالی مجمع تشخیص مصلحت نظام مواجه شد اما با پیگیری مجلس در نهایت مجمع نیز آن را تصویب کرد. براساس مواد ۵، ۶ و ۷ این قانون نیز، تکالیف و الزامات جدیدی برای ارتقای کیفیت خودروهای تولید داخل به دولت ابلاغ شده است از جمله شماره گذاری خودروهای منوط به تایید سازمان استاندارد شده و همچنین عدم اعلام قیمت تمام شده خودرو به شورای رقابت جرم  محسوب شده است.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد