معاون شمخانی جانشین مجید تخت روانچی در نیویورک خواهد شد؟

معاون شمخانی جایگزین مجید تخت روانچی در نیویورک خواهد شد؟

بین الملل تابناک: چندی پیش، سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه در مورد برخی از اخبار منتشره در مورد تغییر سفرا گفت: ۴۰ سفیر در لیست تغییر هستند و جانشین آنها مشخص شده اند و پروسه اداری آن در حال انجام است.

در همین رابطه، خبرها حاکی است که به زودی سفیر و نماینده دائم نزد دفتر ملل متحد و سازمان های بین المللی تغییر خواهد کرد و شخص جدیدی جانشین مجید تخت روانچی در نیویورک خواهد شد. 

براساس شنیده های غیررسمی تابناک از منابع مطلع، سعید ایروانی، کاردار پیشین ایران در عراق و معاون کنونی امنیت بین‌الملل و سیاست خارجی دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی، یکی از گزینه های جدی برای تصدی نمایندگی ایران در نیویورک به جای تخت روانچی است و رایزنی های سیاسی در این رابطه در جریان است.

ایروانی از سال 92 تاکنون، معاون علی شمخانی در دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی بوده است.

معاون فعلی شورای عالی امنیت ملی، در مذاکرات اخیر میان ایران و عربستان در بغداد پایتخت عراق، رئیس هیات مذاکره کننده ایران با سعودی ها بود.

در نخستین تصویر منتشره از مذاکرات میان تهران و رياض در بغداد، ایروانی را در کنار مصطفی الکاظمی رئیس جمهور عراق و خالد الحمیدان رئیس هیات مذاکره کننده سعودی مشاهده می کنیم.

معاون شمخانی جایگزین مجید تخت روانچی در نیویورک خواهد شد؟

لازم به ذکر است که مجید تخت روانچی که احتمالا در لیست تغییرات وزارت خارجه دولت جدید است، از فروردین ۱۳۹۸ سفیر و نماینده دائم نزد دفتر ملل متحد و سازمان های بین المللی بود. او پیشتر معاون نمایندگی دائم ایران در سازمان ملل، سفیر ایران در برن و معاون اروپا-آمریکای وزارت امور خارجه کشورمان بوده است. او در جریان مذاکرات هسته‌ای نیز عضو ارشد تیم ایران بود.

معاون شمخانی جایگزین مجید تخت روانچی در نیویورک خواهد شد؟

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد