خرید سریع بدون ثبت نام

همه‌چیز درباره سقوط تاریخی ارزش یورو

فرارو– سقوط ارزش یورو در بازار جهانی یکی از پرتکرار‌ترین خبر‌های اقتصادی طی روز‌های اخیر بوده است. پنجم آگوست ۲۰۲۲ مصادف با ۳۱ مرداد یورو در بازار جهانی معادل یک دلار ارزش داشت اما روند نزولی ارزش اسکناس اروپا ادامه پیدا کرد و دوشنبه ۱۴ شهریور هر اسکناس یورو معادل ۰.۹۹ دلار معامله شد. اتفاقی که از سال ۲۰۰۲ یعنی ۲۰ سال قبل بی‌سابقه است.

به گزارش فرارو، در بازار آزاد ارز تهران که معمولاً دلال‌ها در بالا و پایین شدن قیمت‌ها دست دارند، تحت تاثیر بازار جهانی اسکناس یورو امروز سه‌شنبه ۱۵ شهریور حدود ۱۵۰ تومان کمتر از دلار آمریکا خرید و فروش می‌شود. در وصف شرایط عجیب این روز‌های یورو همین کافی است که بدانید میزان رشد قیمت یورو در بازار آزاد ارز تهران نسبت به ابتدای سال چهار درصد برآورد می‌شود و از این لحاظ، اسکناس اروپا فقط از لیر نگون‌بخت ترکیه شرایط بهتری داشته است.

در صرافی ملی هم باوجود اینکه امروز نرخ فروش یورو ۲۸ هزار و ۵۸۰ تومان یعنی ۳۰ تومانی بیشتر از دلار آمریکا اعلام شد، اما متوسط قیمت خرید و فروش یورو طی یک هفته اخیر از دلار کمتر بوده است.

قیمت یورو در تهران چقدر است؟

قیمت یورو امروز سه‌شنبه در بازار آزاد ارز یعنی جایی که دلال‌ها در بالا و پایین شدن نرخ‌ها نقش دارند، به ۳۰ هزار و ۲۰۰ تومان رسید؛ تقریبا ۱۵۰ تومان کمتر از دلار. در وصف حال و روز یورو بد نیست بدانید قیمت این اسکناس نسبت به سایر ارز‌های رایج مثل دلار آمریکا، لیر ترکیه و حتی دینار عراق از ابتدای سال رشد کمتری داشته و فقط از لیر ترکیه شرایط بهتری را تجربه کرده است.

قیمت دلار آمریکا در بازار آزاد ارز از ابتدای سال حدود ۱۵ درصد بیشتر شده، درهم امارات همپای دلار همین میزان رشد را به‌ثبت رسانده و افزایش قیمت دینار عراق در این مدت حدود ۱۶ درصد محاسبه می‌شود درحالی که قیمت یورو در همین بازه زمانی فقط چهار درصد بالا آمده است.

در صرافی ملی با اینکه امروز یورو دولتی ۲۸ هزار و ۵۸۰ تومان یعنی ۲۰ تومان بیشتر از دلار فروخته می‌شود، اما متوسط نرخ فروش یورو در یک هفته گذشته ۲۸ هزار و ۳۶۰ تومان به ثبت رسیده و دلار آمریکا به‌طور میانگین ۲۸ هزار و ۳۸۰ تومان به متقاضیان فروخته شده است.

متوسط نرخ خرید یورو دولتی در این مدت یعنی یک هفته گذشته ۲۸ هزار و ۱۰۰ تومان و میانگین قیمت خرید دلار از سوی صرافی ملی حدود ۲۸ هزار و ۱۳۰ تومان برآورد می‌شود.

قیمت یورو در بازار جهانی

قیمت یورو در بازار جهانی به کمتر از یک دلار رسیده است. هر اسکناس یورو امروز سه‌شنبه ۱۵ شهریور مصادف با ششم سپتامبر، معادل ۰.۹۹۷۶ دلار ارزش دارد. اتفاقی که حداقل در دو دهه اخیر یعنی از سال ۲۰۰۲ بی‌سابقه است.

سقوط قیمت یورو آرام آرام از دو هفته پیش شدت پیدا کرد و آخرین روز‌های تیرماه شاهد برابری نرخ دلار و یورو بودیم. روندی که تداوم داشت و حالا ارزش این اسکناس به زیر یک دلار رسیده است.

اگر پیگیر خبر‌های اقتصادی باشید، احتمالاً تا الان در جریان دلایل افت ارزش یورو نسبت به دلار قرار گرفتید. تحلیلگران افزایش نگرانی‌ها درباره بحران انرژی در اروپا و وقایع جنگ روسیه و اوکراین را به‌عنوان مهمترین دلیل افت قیمت یورو عنوان می‌کنند.

با اینکه گفته می‌شد توقف عرضه گاز از سوی شرکت گازپروم روسیه به اروپا موقتی است و این اتفاق از روز شنبه سوم سپتامبر دوباره کلید می‌خورد، اما روز دوشنبه پنجم سپتامبر یعنی ۱۴ شهریور گازپروم انتقال گاز به آلمان را تا اطلاع ثانوی متوقف کرد. همین اتفاق کافی بود تا ارزش یورو هفت‌دهم درصد تنزل پیدا کند و به زیر یک دلار برسد.

اولین روز سال ۲۰۲۲ یورو معادل ۱.۳ دلار ارزش داشت، اما ظرف ۹ ماه و یک هفته اخیر چیزی حدود ۱۱ درصد از ارزش یورو در بازار جهانی آب رفته است.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد