پشت پرده حضور ستارگان کی‌پاپ در کاخ سفید

فرارو- اخیرا “جو بایدن” رئیس جمهوری امریکا با اعضای گروه موسیقی کی پاپ “بی تی اس” که شهرتی جهانی پیدا کرده‌اند در کاخ سفید ملاقات کرد. آنان در مورد اهمیت مقابله با نژادپرستی ضد آسیایی و احترام به جوامع آسیایی صحبت کردند. این دیدار در شرایطی صورت گرفت که موجی از حوادث با ماهیت نژادپرستانه در ایالات متحده در ماه‌های اخیر در جریان بوده است.

به گزارش فرارو، با این وجود، دعوت بایدن از اعضای این گروه موسیقی از کره جنوبی پرسش‌هایی را در مورد استراتژی و انگیزه‌های اساسی پشت آن تصمیم مطرح کرده است. به طور منطقی، بایدن می‌توانست از ستاره‌های محلی امریکایی آسیایی تبار که به جوامع آسیب دیده تعلق دارند یا برای مثال، از ستاره‌های بریتانیایی آسیایی تبار که تجربه دست اول مشابهی در مورد این موضوع دارند کمک بخواهد. در واقع، بسیاری از افراد مشهور از هالیوود و سایر عرصه‌ها علیه افزایش موارد خشونت و تبعیض علیه آسیایی تبار‌ها اظهارنظر کرده بودند. دولت ایالات متحده هم چنین تعدادی از اقدامات قابل توجه مانند معرفی قانون جرایم نفرت قانونی کووید -۱۹ را انجام داده است. بنابراین، ممکن است کمی گیج کننده به نظر برسد که چرا بایدن مجبور شد از شهروندان خارجی کمک بخواهد که ممکن است به عنوان نماینده‌ای ضعیف‌تر و کمرنگ تری برای وضعیت داخلی امریکایی‌های آسیایی تبار قلمداد شوند.

توضیح شهودی همکاری مذکور این خواهد بود که ایالات متحده مایل است از قدرت ستارگان “بی تی اس” و “موج کره‌ای” (یا هالیو که به گسترش جهانی فرهنگ کره جنوبی از دههٔ ۱۹۹۰ میلادی به این سو اشاره دارد. این موج در مراحل آغازین خود با گسترش سریال‌های درام و موسیقی پاپ کره‌ای در آسیای شرقی، جنوبی و جنوب شرقی وسعت گرفت و بعدا با رشد اینترنت و رسانه‌های اجتماعی به ویژه قرار گرفتن کلیپ‌های موسیقی پاپ کره‌ای روی یوتیوب به مفهومی جهانی تبدیل شد، م.) استفاده کند.

اغراق آمیز نیست اگر بگوییم که بی تی اس به طور بالقوه می‌تواند حتی جذاب‌تر و تاثیرگذارتر از افراد مشهور داخلی درون امریکا برای گروه‌های خاصی از مخاطبان باشد. بی تی اس به دلیل محبوبیت خود دارای چند رکورد جهانی گینس است مانند گروه موسیقی‌ای که دارای بیش‌ترین فالوئر در اینستاگرام دارد. علاوه بر این، بی تی اس توانایی‌های خود را در دیپلماسی عمومی نشان داده است. اعضای آن گروه پیش‌تر به عنوان نمایندگان دیپلماتیک کره جنوبی در مجمع عمومی سازمان ملل در سال ۲۰۲۱ میلادی حضور یافتند جایی که به تقویت آگاهی رسانی در مورد اهداف توسعه پایدار سازمان ملل (SDGs) کمک کردند. در کانال یوتیوب سازمان ملل مشاهده می‌شود که یک کلیپ با بیش‌ترین تعداد بازدید همان کلیپی است که اعضای “بی تی اس” در آن ظاهر شده است.

با این وجود، توضیحات فوق به طور کامل مزایایی را که می‌توان از این همکاری به دست آورد نشان نمی‌دهد. هم چنین، در مقایسه با حضور اعضای “بی تی اس” در سازمان ملل می‌توان گفت که آن حضور منطقی به نظر می‌رسید، زیرا کره جنوبی بخشی از سازمان ملل است و مسئولیت کشور‌های عضو برای اجرای اهداف توسعه پایدار سازمان ملل را بر عهده دارد.

توضیح بهتر این است که بایدن تنها مشکلات نژادپرستی داخلی را در ذهن نداشت بلکه تاکتیک او آسیا به ویژه جنوب شرق آسیا را نیز هدف قرار داده است. بر اساس برخی ارزیابی‌های صورت گرفته پایگاه هواداران “بی تی اس” عمدتا از مناطق آسیایی از جمله با هند، اندونزی و فیلیپین در رتبه‌های اول بوده‌اند که حتی از طرفداران آن گروه در کره جنوبی و ایالات متحده نیز بیش‌تر است.

با در نظر گرفتن این موضوع، بایدن بسیار مشتاق است روابط نزدیک تری با مناطق آسیایی برقرار کند همان طور که از تحولات اخیر مانند چارچوب اقتصادی هند و اقیانوس آرام (IPEF) و اجلاس ویژه آمریکا و آسه آن در ماه مه می‌توان این هدف را درک کرد. همکاری با “بی تی اس” بر پایه این ابتکار عمل استوار است و ژست بایدن دوستی، مراقبت و همبستگی را با گروه‌ها و جوامع آسیایی فراتر از مرز ایالات متحده نشان می‌دهد. این شکل از دیپلماسی سلبریتی یا افراد مشهور در مقایسه با دیپلماسی سنتی که در آن مبادله در سطح دولت‌ها صورت می‌گیرد پیام‌های سیاسی را به صورت فراملی و به طور مستقیم به عموم مردم ارسال می‌کند.

علاوه بر این، انتخاب “بی تی اس” بیش‌تر نشان می‌دهد که بایدن مشتاق جلب توجه جوانان است. بایدن با بیان این موضوع که “هوادار” گروه بی تی اس است قصد دارد خود را به نسل جوان نزدیک‌تر سازد. طبق ارزیابی‌ها ۵۰ درصد از هواداران گروه “بی تی اس” زیر ۱۸ سال سن دارند و ۴۰ درصد دیگر متعلق به گروه سنی ۱۸ تا ۲۹ سال هستند. جلب حمایت جوانان که عموما تعامل بالایی با رسانه‌های اجتماعی دارند می‌تواند به راحتی دامنه و تاثیر محلی و جهانی هر پیام سیاسی را چندین برابر افزایش دهد.

منبع: مادرن دیپلماسی

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد