چرا مربی خارجی تیم ملی والیبال اخراج شد؟ / پایان خیال خام ایتالیایی در ایزان

فدراسیون والیبال از محترمانه‌ترین کلمات درباره خروج توماس توتولو مربی ایتالیایی از کادر فنی تیم ملی والیبال استفاده کرده و اعلام کرده با نظر سرمربی تیم، توتولو «از کادر فنی جدا شد». اما در واقعیت توتولو از تیم اخراج و یا به‌طور واضحی کنار گذاشته شد.

به گزارش تابناک ورزشی؛ کنار گذاشته شدن مربی ایتالیایی تیم ملی والیبال تنها بعد از یک ماه از آغاز فعالیتش و چند روز مانده به آغاز لیگ ملت‌ها، پیام‌های واضح و روشنی از تصحیح عملکرد بهروز عطایی سرمربی تیم ملی دارد.

چرا مربی خارجی تیم ملی والیبال اخراج شد؟ / پایان خیال خام ایتالیایی در ایزان

سه ماه پیش زمانی که بازگشت امیر خوش خبر به تیم ملی والیبال به عنوان سرپرست نهایی شد قریب به اتفاق اهالی والیبال بر خطای استراتژیک بهروز عطایی سرمربی تیم اذعان کردند. با آمدن خوش‌خبر بازهم پای مربیان خارجی به تیم ملی باز شد و این‌بار توماس توتولو که سال قبل در کنار الکنو بدترین نتایج را با والیبال ایران در المپیک گرفت به عنوان دستیار دوم عطایی انتخاب شد.

درگیری میان توتولو و کادر فنی زمانی بالا گرفت که احتمالا این مربی ایتالیایی تصور می‌کرد تاثیر و نقشی که  فیلیپ بلان در تیم ملی ژاپن دارد او در ایران خواهد داشت؛ تمام امور را در دست می‌گیرد و مربی ایرانی هم در نقشی خیالی نظاره‌گر تصمیمات او خواهد بود. در حالی که عطایی و طلوع کیان مربی و کمک اولش هیچ‌گاه اهل باج‌ دادن و سکوت نبوده‌اند.

حذف توتولو علاوه بر یکدست کردن کادر فنی ایران، پیامی به امیر خوش خبر سرپرست پر مدعای تیم ملی هم داشت. علاقه‌ی خوش خبر به مربیان خارجی، عملکرد و رابطه‌‌هایی که او در ۱۵ سال حضورش به عنوان سرپرست تیم ملی داشته، بر کسی پوشیده نیست. او تصور می‌کرد همچون دوره‌ی فعالیت کولاکویچ، بار دیگر با چیدن مهره‌های خودی هدایت در سایه‌ی تیم ملی را در دست می‌گیرد.

چرا مربی خارجی تیم ملی والیبال اخراج شد؟ / پایان خیال خام ایتالیایی در ایزان

حضور خوش‌خبر نه فقط سبب ناهماهنگی کادر فنی تیم ملی شد که او با ندانم‌کاری در ساده‌ترین امور سرپرستی و انتخاب غلط پروازها ـ که شاید آن هم به دلیل روابط او با آژانس‌ها و ایرلاین‌های مشخص است ـ باعث شد تیم ملی بعد از ساعت‌ها پرواز از صربستان به ترکیه و از آنجا به سائوپائولو برزیل، پرواز آخر تیم از سائوپائولو به برازیلیا را از دست بدهد و ۸ ساعت دیگر در فرودگاه سائوپائولو معطل شود. این فقط یک نمونه از آن چیزی‌ست که عملکرد تیم ملی در لیگ ملت‌ها که فقط سه روز به آغاز آن مانده را تحت تاثیر قرار خواهد داشت.

تیم ملی والیبال در اولین مسابقه خود در لیگ ملت‌های ۲۰۲۲ روز چهارشنبه با چین مصاف می‌دهد و شانس آن را دارد که در هفته اول علاوه بر چین و استرالیا، ژاپن را شکست دارد و عملکرد بهتری نسبت به سال قبل داشته باشد. اما با شرایط موجود، عملکرد سرپرستی و جوان شدن تیم مشخص نیست سرانجام ایران در لیگ ملت‌ها چطور می‌شود.

فارغ از نتایج تیم جوان ایران در لیگ ملت‌ها، عملکرد مهره‌های سوخته که با پروپاگاندا و هدایت روابط عمومی فدراسیون والیبال اتفاق افتاد، مهم‌ترین ضربه‌ای بود که تیم بهروز عطایی در روزهای پیش رو با آن روبرو خواهد شد.

نویسنده: فرزاد کفیلی

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد