یارانه نان، نان کارتی یا سهمیه‌بندی؟

فرارو- نان گران نمی‌شود، سهمیه‌بندی نخواهد شد و قرار نیست مردم درگیر دریافت کارت نان باشند. این خلاصه توضیحات مسئولان استانداری تهران در ۲۴ ساعت گذشته است. آن‌ها از دیروز تلاش کرده‌اند جلوی سوءتفاهمی را بگیرند که پس از انتشار خبر اجرای مرحله اول طرح هوشمندسازی یارانه آرد و نان در تهران ایجاد شده است. اصل خبر به نصب کارتخوان‌های هوشمند در نانوایی‌ها تهران مربوط می‌شود و اصولا باید آن را بخش مهمی از عملیات نظارت بر نانوایی‌ها دانست. از شما چه پنهان، گروهی از نانوایی‌ها با رندی، آرد یارانه‌ای دریافت می‌کنند، اما عوض پخت نان و رساندنش دست ملت، با فروش سهمیه آرد به‌قیمت آزاد، به درآمدی غیرقانونی می‌رسند. کارتخوان‌های هوشمند جدید، فعالیت این گروه را محدود خواهد کرد، ولی بعضی سایت‌ها و خبرگزاری‌ها (حتی روزنامه‌ها) خبر نصب کارتخوان‌های هوشمند را با طرح فروش کارتی نان که مراحل آزمایشی خود را در شهر‌هایی مثل زنجام طی می‌کند، قاطی کرده‌اند و با انتخاب تیتر «نان کارتی به تهران رسید» در ۲۴ ساعت گذشته نگرانی‌های بابت احتمال سهمیه‌بندی نان بین مردم ایجاد کرده‌اند.

ماجرای نصب کارتخوان‌های جدید در نانوایی‌ها

به گزارش فرارو، طرح هوشمندسازی یارانه آرد و نان در روز دوشنبه ۳۰ خرداد وارد فاز جدیدی شد. استانداری تهران رسما گفته با همکاری دیگر نهاد‌های اجرایی شش هزار و ۸۰۰ دستگاه کارتخوان در نانوایی‌ها نصب کرده است. اگر ندانید این کارتخوان‌ها چه کاربردی دارند و چطوری عمل می‌کنند، ممکن است دچار اشتباه شوید.

بیایید از آرد شروع کنیم، از آرد سفید که ماده اولیه اصلی تولید نان به‌حساب می‌آید و بعضی نانوایی‌ها در کشور، آن را به‌صورت یارانه‌ای دریافت می‌کنند، اما لابد شیطان توی جلدشان می‌رود و باعث می‌شود عوض پخت نان، سهمیه آرد را با قیمت آزاد بفروشند و پولش را به جیب بزنند. برای مقابله با این گروه راه‌حلی به‌ذهن مسئولان رسیده و آن‌ها می‌خواهند با نصب کارتخوان هوشمند، از مردم بخواهند موقع مراجعه به نانوانی، پول خرید نان را حتما به‌روش الکترونیکی و با کشیدن کارت بانکی روی کارتخوان‌های هوشمند جدید پرداخت کنند. در زمان مقرر، نهاد نظارتی می‌تواند با بررسی تراکنش‌ها انجام شده روی کارتخوان هوشمند، صحت عملکرد و ادعای نانوایی را تایید کند و وقتی موعد تحویل سهمیه جدید آرد یارانه‌ای فرا رسید، مچ آن گروه قلیل متخلف را می‌گیرند. قطعا مثل هر طرح دیگری، ایراداتی در کار است و آن‌هایی که روحشان را به‌شیطان فروخته‌اند احتمالا موفق می‌شوند راه‌های دور زدن قانون پیدا کند. ولی در کل نیت نصب کارتخوان‌های هوشمند خیر است.

بیشتر بدانید | صنف نانوا‌ها و صنایع آرد در تلاش هستند نظر موافق دولت را درباره اجرای طرحی موسوم به فروش کیلویی نان جلب کند. پیشنهاددهندگان و مدافعان طرح می‌گویند مانند گذشته و حتی بسیاری از کشور‌های دنیا، نان‌های صنعتی و سنتی باید به‌صورت کیلویی فروخته شود. به‌گفته آن‌ها در صورت اجرای این طرح، قیمت نان بر اساس نرخ گندم آزاد و آرد آزاد کیلویی به حدود ۲۲ تا ۲۵ هزار تومان خواهد رسید. مقامات دولتی فعلا علاقه‌ای به این ایده نشان نداده‌اند

بررسی حقایق و شایعات درباره تغییر شیوه فروش ناندولت صادقانه اعلام کرده بدش نمی‌آید مسیر پرداخت یارانه نان را از تولیدکننده، به سمت مصرف‌کننده تغییر دهد اما…

چرا خبر نصب کارتخوان‌های جدید رسانه‌ها را به‌اشتباه انداخت

طرح پرداخت یارانه نان، ایده‌ای متفاوت از نصب کارتخوان‌های هوشمند در نانوایی‌ها است. دولت صادقانه اعلام کرده بدش نمی‌آید مانند جریان مرغ، روغن، لبنیات و تخم مرغ، مسیر پرداخت یارانه نان را از تولیدکننده، به سمت مصرف‌کننده تغییر دهد، اما چون حساسیت جامعه روی موضوع نان بیشتر است، تلاش می‌کند با اجرای آزمایشی پرداخت یارانه نان در نقاطی مثل زنجان، آن را امکان‌سنجی کند. در طول دوره اجرای آزمایشی، نقاط ضعف و نقاط قوت احتمالی طرح بیرون می‌زند. بخشی از آن‌ها را می‌توان با کمی تغییر و دستکاری اصلاح کرد و بهبود بخشید، اما اگر در پایان مشخص شود طرح موفق نیست یا نمی‌تواند موفق شود، آن را کنار می‌گذارند.

«نان کارتی به تهران رسید» یک تیتر اشتباه و حاصل بی‌دقتی همکاران عزیز و ارجمند ما در سرویس‌های اقتصادی و اتاق‌های سردبیری رسانه‌های کشور است. آن‌ها در روز دوشنبه ۳۰ خرداد، خبر اجرای طرح هوشمندسازی یارانه آرد و نان، به‌معنای نصب کارتخوان‌های جدید در نانوایی‌های پایتخت را دریافت کردند و با کمی بی‌دقتی، آن را کنار اجرای طرح آزمایشی طرح پرداخت یارانه نان در زنجان گذاشتند و به‌این نتیجه رسیدند که نان کارتی به تهران رسید. ظاهرا این اشتباه مردم را نگران کرده و باعث شده جستجو برای مواردی مثل «سهمیه‌بندی نان»، «نان یارانه‌ای»، «کارت نان»، «نان کارتی»، «یارانه نان» و… افزایش پیدا کند. در حالی که دولت حداقل فعلا قصد آزادسازی یارانه نان و واریز یارانه آن به حساب سرپرستان خانوار را ندارد.

بیشتر بدانید | شیوه خرید نان با نصب کارتخوان هوشمند در نانوایی‌ها، تغییر نمی‌کند. قرار است مردم از این پس عوض ورود مبلغ، تعداد نان خریداری شده در این کارتخوان‌ها را وارد کنند تا مبلغ نهایی به‌صورت سیستمی مشخص شود. اجرای طرح نصب کارتخوان هوشمند در نانوایی‌های سراسر کشور به ۸۳ هزار دستگاه کارتخوان نیاز دارد

آیا ممکن است شیوه فروش نان تغییر کند؟

آمار‌ها می‌گویند ۹ هزار واحد نانوایی در پایتخت، آرد یارانه‌ای دریافت می‌کنند، اما فعلا برای شش هزار و ۸۰۰ واحد از آن‌ها دستگاه کارتخوان هوشمند نصب می‌شود. نانوایی‌ها بعد از نصب کارتخوان‌های هوشمند، موظف هستند به‌خاطر خودشان و دریافت سهمیه بعدی، از مردم بخواهند پول خرید نان را با کشیدن کارت روی دستگاه پرداخت کنند. تا وقتی آرد یارانه‌ای به واحد‌های نانوایی پرداخت می‌شود، شکل خرید نان بدون تغییب باقی خواهد ماند. کارتخوان هوشمند جدید نانوایی‌ها مجهز به GPS است و نمی‌توان آن‌ها را از نانوایی خارج کرد. این «دستگاه سایا نان کارت» نام دارد و با دستگاه‌های عادی متفاوت است و طوری تعریف شده که فردی در مراجعه به‌نانوایی نوع نان، قیمت و را مشخص کند. روی دستگاه همچنین امکان انتخاب مدل‌های مختلف نان مثل کنجدی تعریف شده و مشتری حتی می‌تواند گزینه پلاستیک را اضافه کرده و در پایان گزینه با انتخاب گزینه پرداخت، هزینه را به‌صورت الکترونیکی با کارت بانکی پرداخت کند. لطفا دقت کنید! منظور از کارت بانکی، همان کارتی است که الان توی دست، کیف یا گوشه‌ای از اتاق گذاشته‌اید. پس گزینه کارت نان و این‌حرف‌ها حداقل فعلا منتفی است.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد