خانه » همه » مذهبی » آخرت جنین سقط شده ، کودک عقب افتاده

آخرت جنین سقط شده ، کودک عقب افتاده


آخرت جنین سقط شده ، کودک عقب افتاده

۱۳۹۷/۱۰/۰۹


۲۰۱۰۳ بازدید

سلام. بچه هایی که در سنین طفولیت یا در شکم مادر در حالی که ذو روح بوده اند از دنیا میروند: اولا ایا در روز قیامت به همین حال محشور میشوند یا به صورت انسان بالغ و کامل؟ ثانیا ایا از پدر و مادر خودشان میتوانند شفاعت کنند؟

بر طبق روایتی از رسول خدا صلی الله علیه و آله فرزندان سقط شده در روز قیامت برای ورود والدین خود به بهشت شفاعت می کنند .
رسول خدا صلی الله علیه و آله فرمود : … أَمَا عَلِمْتُمْ أَنِّی أُبَاهِی بِکُمُ الْأُمَمَ- یَوْمَ الْقِیَامَةِ حَتَّى بِالسِّقْطِ یَظَلُّ مُحْبَنْطِئاً عَلَى بَابِ الْجَنَّةِ فَیَقُولُ اللَّهُ عَزَّ وَ جَلَّ ادْخُلِ الْجَنَّةَ فَیَقُولُ لَا أَدْخُلُ حَتَّى یَدْخُلَ أَبَوَایَ قَبْلِی فَیَقُولُ اللَّهُ تَبَارَکَ وَ تَعَالَى لِمَلَکٍ مِنَ الْمَلَائِکَةِ ائْتِنِی بِأَبَوَیْهِ فَیَأْمُرُ بِهِمَا إِلَى الْجَنَّةِ فَیَقُولُ هَذَا بِفَضْلِ رَحْمَتِی لَکَ.! (الکافی، ج 5 ص 334) .
آیا نمی دانید که من به کثرت شما در روز قیامت افتخار می کنم حتی به بچه های سقط شده که از الطاف الهی بر کسانی که فرزند آنان سقط شده این است که بچه سقط شده آنان با حالتی اندوهگین و ناراحت بر در بهشت می ایستد و خدای متعال به او می فرماید وارد شو و او می گوید: من داخل نمی شوم تا اینکه پدر و مادرم با من وارد بهشت شوند. آنگاه خدای تبارک و تعالی به فرشته ای از فرشتگان تحت امرش می فرماید پدر و مادر این بچه سقط شده را بیاورید و وقتی که آنان حاضر می شوند به آنها می گوید بفرمایید همراه فرزند سقط شده تان داخل بهشت شوید و بعد به آن بچه سقط شده می فرماید: این از زیادی رحمت من برای توست. )
تعبیر علامه حاج سید محمد حسین حسینی طهرانی رحمة الله علیه از این روایت، بسیار دلنشین و شیرین است؛ ایشان می فرمودند:
پیغمبر صلی الله علیه و آله مى گوید: روى مرا روز قیامت به گویندگان «لا إله الّا الله» سفید کنید! من افتخار مى کنم به آن بچّه مؤمنى که سقط شده بدون اختیار و از دنیا رفته! چون پدر و مادرش مؤمن بودند این مؤمن روز قیامت مى آید کنار بهشت مى ایستد مثل آقاها، دست مى زند اینجا، اینجاى کمرش، سینه و شکمش را هم مى آورد جلو؛ ملائکه مى گویند: آقازاده بفرما بهشت، مى گوید: من نمى روم تا پدر و مادرم را زودتر داخل بهشت کنم! بچه سقط، روز قیامت شفاعت از پدر و مادرش مى کند! (نرم افزار کیمیای سعادت، متن سخنرانی هاى علامه طهرانى، ص 936)
طبق روایات اهل بیت علیهم السلام کودکان و عقب مانده های ذهنی ـ که در حکم کودکان هستند ـ از نوعی رشد قهری برخوردار خواهند بود؛ امّا نه رشدی که ربطی به بهشتی و جهنّمی بودن شخص پیدا کند. آنگاه امر آنها به عدل خدا واگذار می شود؛ یعنی خداوند متعال با علم دقیق و نافذ خود می داند که هر کدام آنها در دنیا چه اندازه فهم داشتند؛ و چه اندازه خوب و بد را می فهمیده اند. لذا اعمال آنها نیز بر اساس همان میزان فهمشان مورد ارزیابی قرار می گیرد . کودکان و عقب مانده های فکری و عقلی نیز حساب و کتاب و بهشت و جهنّم ویژه ی خود را دارا خواهند بود.
در برخی روایات هم آمده که نوزدان و کودکان و امثال اینها، در آخرت مورد امتحان قرار می گیرند. طبق روایات، به اینها امر می شود که وارد جهنّم شوید! گروهی اطاعت نموده و وارد جهنّم می شوند ولی نمی سوزند، گروه دیگر نه تنها وارد نمی شوند بلکه به خدا اعتراض هم می کنند، و گروه سوم وارد نمی شوند ولی اعتراض هم نمی کنند. گروه اوّل، بهشتی می شوند؛ گروه دوم جهنّمی می شوند برای همیشه، و گروه سوم بعد از مقداری تحمّل عذاب، وارد بهشت می شوند.
در جمع این دو گونه روایات می توان گفت که افراد نابالغ یا غیر عاقل ، دو گونه اند؛ برخی از آنها ممیّز هستند، یعنی تاحدودی خوب و بد را تشخیص می دهند، لذا بر اساس همین مقدار فهمشان مورد حسابرسی قرار می گیرند؛ امّا برخی دیگر هیچ تشخیصی از خوب و بد ندارند، که اینها در آخرت، دارای فهم شده، و سپس مورد امتحان قرار می گیرند.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد