خانه » همه » خبر » آمریکا: ایران فرصت احیای برجام را از بین برد/ مصمم به مسیرهای دیپلماسی هستیم

آمریکا: ایران فرصت احیای برجام را از بین برد/ مصمم به مسیرهای دیپلماسی هستیم

ند پرایس، سخنگوی‌ وزارت امور خارجه آمریکا در یک نشست خبری که مشروح آن در وبگاه وزارت امور خارجه این کشور منتشر شده است، در پاسخ به این سوال که آیا با توجه به گزارش‌ها درباره سفر دو مقام رژیم صهیونیستی به واشنگتن برای دیدار و رایزنی با مقامات کاخ سفید و وزیر امور خارجه آمریکا درباره ایران، این دیدار را تایید می‌کند و موضوع جدیدی در زمینه راهبرد آمریکا در قبال ایران مطرح است یا نه، گفت که فعلا انجام شدن چنین دیداری را تایید نمی‌کند اما در روزهای آتی می‌توان اطلاعات بیشتری درباره آن ارائه داد.

پرایس در ادامه علیرغم این که مقامات ایران تاکید کرده‌اند تولید و به‌کارگیری تسلیحات اتمی جایی در دکترین دفاعی ایران ندارد، گفت که موضع آمریکا همواره واضح بوده است و رییس جمهور آمریکا نسبت به این که ایران هیچ گاه به یک سلاح اتمی دست پیدا نکند، تعهدی راسخ دارد و دولت آمریکا هیچ گاه اجازه رخ دادن آن را نخواهد داد.

او تاکید کرد که «ما همچنان بر این باوریم که راه رسیدگی به این چالش، به گونه‌ای که پایدار و دائمی باشد، دیپلماسی است. ما می‌خواهیم شاهد حل‌وفصل چالش‌های ناشی از برنامه هسته‌ای ایران باشیم.»

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در پاسخ به این سوال که با توجه به گزارش اخیر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره ایران، آیا واشنگتن به دنبال صدور قطعنامه‌ای سرزنشی در جلسه آتی شورای حکام آژانس خواهد بود یا نه، گفت که واشنگتن از این گزارش مطلع است اما نمی‌تواند درباره جزئیات گزارشی که به طور عمومی انتشار نیافته است، نظری ارائه دهد.

پرایس در ادامه گفت: ما در حالی که منتظر جزئیات بیشتری از آژانس هستیم، در این باره با شرکایمان در اروپا و منطقه ارتباط نزدیک داریم. جلسه شورای حکام هفته آینده است و ما با شرکایمان رایزنی دقیقی خواهیم کرد تا کاری را انجام دهیم که از نظرمان موثرترین راه برای پرداختن به این چالش به همراه متحدان و شرکایمان در اروپا باشد.

اظهارات پرایس اشاره به گزارش روز سه‌شنبه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دارد که مدعی شد که ذخایر اورانیوم غنی‌سازی شده ایران به ۱۸ برابر حد تعیین شده در برجام رسیده است.

آژانس تخمین زده که تا ۱۲ فوریه (۲۳ بهمن) میزان ذخایر اورانیوم غنی‌سازی شده ایران در همه سطوح غنی سازی شده به ۳۷۶۰.۶ کیلوگرم رسیده باشد.

روزنامه وال استریت ژورنال نیز نوشت که در گزارش جدید آژانس عنوان شده است، «نمونه‌برداری آژانس در تاریخ ۲۲ ژانویه ( ۲ بهمن) در ایران وجود ذرات اورانیوم غنی‌سازی شده با خلوص ۸۳.۷ درصد را نشان می‌دهد.»

سخنگوی‌ سازمان انرژی اتمی ایران چندین پیش در رابطه با ادعای غنی‌سازی ۸۴ درصدی اورانیوم توسط ایران بیان کرده بود: وجود ذرات با غنای بالا در هر یک از روندهای غنی‌سازی امری طبیعی است. به عنوان مثال در روند غنی‌سازی اورانیوم تا غنای ۲۰ درصد اورانیوم ۴۷ درصد هم دیده می‌شود و در روند تولید اورانیوم ۶۰ درصد اورانیوم با غنای بالاتر هم دیده می‌شود.

او با بیان اینکه این یک موضوع عادی است و ایران نیازی به پنهان‌کاری چنین موضوعی ندارد، گفت: حتی آژانس هم چنین موردی را گزارش نکرده است.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی خاطرنشان کرد: ایران تاکنون به غنی‌سازی بالای ۶۰ درصد مبادرت نکرده است.

او انتشار چنین اخباری را با اهداف سیاسی و سیاه‌نمایی دانست و توضیح داد که آنچه آژانس با ایران مطرح کرده درباره وجود ذره (particale) از اورانیوم با غنای بالای ۶۰ درصد در محل برداشت محصول از طریق نمونه‌برداری‌های مرسوم و عادی است.

پرایس در بخش دیگری از این نشست خبری در پاسخ به این سوال که دولت آمریکا بر چه اساسی در آخرین فهرستی که مطابق «مصوبه کاهش تهدید ایران» به کنگره ارائه کرده است، نام ۱۸ نفر را حذف کرده است که در سال‌های گذشته در این فهرست قرار داشته‌اند، بیان کرد: ما این فهرست را طی چند روز اخیر به کنگره ارائه کردیم. مطلعم که یک نسخه از آن دیروز منتشر شد. در حال بررسی دقیق این فهرست هستیم و بعدا می‌توانیم اطلاعات بیشتری درباره آن ارائه دهیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا همچنین در این نشست با تکرار این که برجام در دستور کار قرار ندارد مدعی شد که ایران فرصت بازگشت سریع به پایبندی دوباره به برجام را از بین برده است.

او با این وجود، تاکید کرد که آمریکا در عین بررسی تمامی گزینه‌های دیگر برای حل‌وفصل مسئله برنامه هسته‌ای ایران، مصمم است تمامی مسیرهای دیپلماسی را طی کند.

مقامات ایرانی تاکید کرده‌اند که از ماه سپتامبر سال گذشته میلادی، آماده احیای برجام و بازگشت همه طرفها به توافق بوده‌اند، اما رویکرد دوگانه آمریکا و متعاقبا محاسبات غلط آنها در خصوص اغتشاشات اخیر داخلی در ایران، باعث ایجاد وقفه در توافق شد.

پرایس در بخش دیگری از این نشست خبری، باری دیگر با تکرار ادعای واشنگتن و متحدانش مبنی بر حمایت ایران از جنگ‌ روسیه در اوکراین، گفت: ما مطمئنیم ایران فناوری پهپادی به روسیه داده که روسیه توانسته است با آن برخی از هولناک‌ترین حملاتش را علیه مردم اوکراین انجام دهد و مکان‌های غیرنظامی را از جمله نیروگاه‌های انرژی دنبال هدف قرار دهد.

تکرار ادعای غرب مبنی بر حمایت نظامی ایران از روسیه در جنگ اوکراین در حالی مطرح می‌شود ایران اعلام کرده است قویا مخالف گسترش ناتو و استمرار جنگ در اوکراین و مخالف تهدید حاکمیت و تمامیت ارضی کشورهاست و تاکنون نیز سند و مدرک موثقی درباره این ادعا به طرف ایرانی ارائه نشده و جمهوری اسلامی ایران همانگونه که از کانال های مختلف دیپلماتیک به طرف اوکراینی منعکس کرده، آماده برگزاری گفتگوهای تیم های فنی و کارشناسی دو کشور برای بررسی این ادعا است.

311311

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد