خانه » همه » خبر » آمریکا: برنامه هسته‌ای ایران چالشی مهم است/ به دیپلماسی متوسل می‌شویم

آمریکا: برنامه هسته‌ای ایران چالشی مهم است/ به دیپلماسی متوسل می‌شویم

ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در یک نشست خبری که مشروح آن در وبگاه وزارت امور خارجه این کشور منتشر شده است، در پاسخ به سوالی مبنی بر این که با توجه به اظهارات وزیر جنگ رژیم صهیونیستی در یک کنفرانس خبری مشترک با وزیر دفاع آمریکا که گفته بود، «تلاش ایران برای دست‌یابی به تسلیحات هسته‌ای اسراییل را به آمادگی‌ برای هر اقدامی وا می‌دارد و تصمیم مهمی در پیش روست»، آیا آمریکا هم مانند رژیم اسراییل چنین فوریتی را در قبال ایران احساس می‌کند و آیا با رژیم اسراییل دیدگاه مشترکی درباره گزینه نظامی دارد، گفت: ارزیابی ما هم این است که برنامه هسته‌ای ایران چالشی مهم است.

پرایس علیرغم آن که مقامات ایران تاکید کرده‌اند تولید و به‌کارگیری تسلیحات اتمی جایی در دکترین دفاعی ایران ندارد، در ادامه گفت: ما تعهد راسخی داریم که ایران هیچ گاه به یک سلاح اتمی دست پیدا نکند.

او با نادیده گرفتن این که دولت کشورش در مدت اخیر سرنوشت مذاکرات احیای توافق هسته‌ای در مذاکرات وین را به مسائل غیرمرتبطی مانند امور داخلی ایران در جریان ناآرامی‌های اخیر آن گره زده است، اظهار داشت: ما بر این باوریم که موثرترین وسیله برای عمل به این تعهد ، دیپلماسی است. ما فقط از طریق دیپلماسی می‌توانیم به راهکاری دائمی و قابل راستی‌آزمایی برای چالش ناشی از برنامه هسته‌ای ایران دست پیدا کنیم. دیپلکاسی همیشه اولین وسیله ما خواهد بود اما اگر طرف مقابلمان مایل نباشد، دیگر آخرین چیزی نخواهد بود که به آن متوسل می‌شویم. بنابراین، ما همیشه با شرکا و متحدانمان در سراسر جهان درباره این چالش تعامل و همکاری می‌کنیم، چون این چالشی است که روی تمام دوستانمان در جهان تاثیر دارد.

سخنگوی‌ وزارت امور خارجه آمریکا در ادامه با اشاره به ادعای مفقود شدن باب لوینسون، شهروند آمریکایی در ایران، گفت: امروز(۹روز پنجشنبه مارس، ۱۸اسفند) شانزدهمین سالروز ربایش باب لوینسون از جزیره کیش در ایران است. ۱۶ سال اخیر غم‌ و اندوه وصف‌ناپذیری برای خانواده باب به بار آورده است و مقامات ایران‌ هنوز پاسخی درباره سرنوشت باب نداده‌اند. ما باز هم از آن‌ها می‌خواهیم این کار بکنند.

311311

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد