خانه » همه » مذهبی » آیا همه سختی ها از قبیل غم، درد، سرما، گرما و تأملات روحی و جسمی خواه از روی سهل انگاری خود انسان و یا جهل او و یا انجام گناه و به هر دلیل دیگر که به انسان ها می رسد در آن دنیا اجر و مزدی دارد یا خیر پوچ می شود؟

آیا همه سختی ها از قبیل غم، درد، سرما، گرما و تأملات روحی و جسمی خواه از روی سهل انگاری خود انسان و یا جهل او و یا انجام گناه و به هر دلیل دیگر که به انسان ها می رسد در آن دنیا اجر و مزدی دارد یا خیر پوچ می شود؟

مشکلاتی که انسان خود به نوعی باعث آنهاست اجری ندارد ؛ ولی اگر مشکلی برای انسان پیش آید که خود نقشی در آن ندارد اگر برای رفع آن مشکل از راه مشروع تلاش کند از تلاش خود اجر خواهد برد و این تلاش باعث رشد روحی او خواهد شد . بسیاری از مشکلاتی که برای ما پیش می آیند و ما نقشی در پیدایش آنها نداریم از این قبیل مشکلاتند ؛ اما مشکلات خارج از اختیاری نیز وجود دارند که ما در مقابل آنها چاره ای جز صبر نداریم و نمی توانیم آن مشکل را چاره کنیم ؛ در چنین مواردی اگر کسی به خاطر خدا صبر کند و در زبان و قلب از خدا شکایت نکند اجر صبر برای خدا نصیب او خواهد شد . باید توجه داشت که هر مشکل و نارحتی که در دنیا عارض انسان می شود چه خود باعث آن باشد و چه خود نقشی در آن نداشته باشد در هر حال امتحان الهی است ، و عکس العمل صحیح انسان را می طلبد و عکس العمل صحیح را دین (عقل ونقل ) مشخص می کند لذا در مواجهه با هر مشکل و درد و رنج وناراحتی بلافاصله باید دید وظیفه دینی ما در مقابل آن چیست. اگر کسی توانست وظیفه خود را به درستی بداند و عمل کند یقینا از اجر الهی و رشد روحی برخوردار خواهد شد.
زمانی که اشعث ابن قیس در مرگ فرزندش عزادار بود علی (ع) جهت تسلیت او به وی فرمودند : « یَا أَشْعَثُ إِنْ تَحْزَنْ عَلَى ابْنِکَ فَقَدِ اسْتَحَقَّتْ مِنْکَ ذَلِکَ الرَّحِمُ وَ إِنْ تَصْبِرْ فَفِی اللَّهِ مِنْ کُلِّ مُصِیبَةٍ خَلَفٌ یَا أَشْعَثُ إِنْ صَبَرْتَ جَرَى عَلَیْکَ الْقَدَرُ وَ أَنْتَ مَأْجُورٌ وَ إِنْ جَزِعْتَ جَرَى عَلَیْکَ الْقَدَرُ وَ أَنْتَ مَأْزُورٌ یَا أَشْعَثُ ابْنُکَ سَرَّکَ وَ هُوَ بَلَاءٌ وَ فِتْنَةٌ وَ حَزَنَکَ وَ هُوَ ثَوَابٌ وَ رَحْمَةٌ » ( نهج البلاغه ، حکمت 291 ) (اى اشعث! اگر براى پسرت اندوهناکى، به خاطر پیوند خویشاوندى سزاوارى، امّا اگر شکیبا باشى هر مصیبتى را نزد خدا پاداشى است. اى اشعث! اگر شکیبا باشى تقدیر الهى بر تو جارى مى شود و تو پاداش داده خواهى شد و اگر بى تابى کنى باز تقدیر الهى بر تو جارى مى شود و تو گناه کارى. اى اشعث! پسرت تو را شاد مى ساخت و براى تو گرفتارى و آزمایش بود، و مرگ او تو را اندوهگین کرد در حالى که براى تو پاداش و رحمت است.)

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد