خانه » همه » جدید ترین مطالب تخصصی » ایران از انفعال شورای امنیت انتقاد کرد

دانلود کتاب های امتحان شده

ایران از انفعال شورای امنیت انتقاد کرد

به گزارش خبرآنلاین، مجید تخت‌روانچی روز سه‌شنبه در نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد که با موضوع حفاظت از غیرنظامیان در درگیری‌های مسلحانه برگزار شد، افزود: در حالیکه ممنوعیت جنگ یک اصل بنیادین حقوق بین‌الملل است، اما متأسفانه درگیری‌های مسلحانه هنوز یک واقعیت زمان ما است و در عین حال، قواعد مسلمی نظیر حفاظت از غیرنظامیان نیز رعایت نمی‌شود.

وی با اعلام اینکه چالش امروز جهان فقدان قوانین الزام‌آور کافی برای حفاظت از  غیرنظامیان نیست، بلکه عدم رعایت چنین هنجارهایی است، ادامه داد: متأسفانه شورای امنیت نیز در برابر نقض ماهوی و حتی نظام‌مند این قواعد رفتاری منفعلانه دارد.

نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد به رفتارهای غیرانسانی و غیرقانونیِ نظام‌مند رژیم اسرائیل طی دهه‌های گذشته در سرزمین‌های اشغالی فلسطین اشاره کرد که طیف وسیعی از اقدامات سبعانه مانند پاکسازی نژادی گسترده، تخریب خانه‌ها و مصادره املاک فلسطینیان، محاصره غیرقانونی نوار غزه و کشتار غیرنظامیان از جمله زنان و کودکان بی‌گناه اشاره و از آنها به عنوان مصادیق روشن جنایات جنگی یاد کرد.

تخت‌روانچی اضافه کرد: وحشیگری‌های عربستان در ۶ سال تجاوز به یمن است نمونه دیگری است که در آن هزاران غیرنظامی از جمله زنان و کودکان کشته شده اند؛ خانه‌ها، مساجد، بیمارستان‌ها، مدارس، مراکز خرید، اماکن دیپلماتیک و حتی مراسم‌های عروسی و عزا مورد حمله قرار گرفته‌اند؛ و گرسنگی دادن به غیرنظامیان به عنوان یک روش جنگی استفاده و باعث ایجاد بدترین بحران بشردوستانه معاصر جهان شده است.

وی یادآور شد: اثرات اعمال تحریم‌های یکجانبه غیر انسانی علیه سوریه که از واردات کالاهای بشردوستانه از جمله غذا و دارو جلوگیری می‌کند و باعث آسیب جدی به زندگی مردم می‌شود، چندان کمتر از گرسنگی دادن به مردم نیست و اینگونه اقدامات باید فوری متوقف شود.

نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد با ابراز تاسف از اینکه در بیشتر این موارد، کودکان قربانیان اصلی بشمار می‌روند، گفت: در واقع کاری که شورای امنیت باید برای تضمین حفاظت از غیرنظامیان در درگیری‌های مسلحانه انجام دهد، وادار کردن عاملان اینگونه اقدامات به توقف فوری نقض‌هایشان و مسئول شناختن آنها به خاطر چنین جنایاتی است.

311311

درباره admin

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

تازه ترین ها