خانه » همه » خبر » ایران خودرو با این ترفند ، ۲۰۶ را دوباره به بازار می فرستد!

ایران خودرو با این ترفند ، ۲۰۶ را دوباره به بازار می فرستد!

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، در شرایطی که ۲۰۷ اتوماتیک در بازار آزاد تا مرز یک میلیارد تومان هم پیش رفت ، ایران خودرو در روزهای التهاب بازار خودرو تصمیم گرفت تا به تولید ۲۰۶ ، فرانسوی محبوب اما حالا دیگر قدیمی خیابان های ایران پایان دهد. ایران خودرو که از اواسط دهه ۹۰ همکاری با شریک تجاری اش پژو را قطع کرده ، سال هاست که خودش بر پایه مهندسی معکوس از محصولات شرکت فرانسوی به سبک خودش به خودکفایی رسیده از موتورهایی که تولید می کند تا قالب اتاق ها و باز تولید کامل خودرویی چون تارا بر پایه پلتفرم پژو ۳۰۱ .

gif;base64,R0lGODlhAQABAAAAACH5BAEKAAEALAAAAAABAAEAAAICTAEAOw== - ایران خودرو با این ترفند ، ۲۰۶ را دوباره به بازار می فرستد!

آنها اما برای ۲۰۶ تقریبا همان سیاستی را در پیش گرفتند که سال ها قبل و بعد از پایان تولید پیکان انجامش دادند. موتور تقویت شده پیکان بر بدنه ۴۰۵ نشست اما توان حرکت دادنش را نداشت یکی از مدل های شکست خورده تحقیق و توسعه در خودروسازی ایران همان پژو های معروف به « آر. دی » بود.

تغییراتی که بعدها در ساخت روآ از پلتفرم اس دی پژو ۲۰۶ هم خیلی مورد استقبال قرار نگرفت اگرچه همچنان این خودروها روی خط تولید ایران خودرو هستند و نمونه های هیبریدی از آنها هم رونمایی شده است.

جدیدترین ماجراجویی ایران خودرو پس از تغییرات مدیریتی ، درحالی که در دوره مدیریت قبلی وعده داده شده از شروع امسال نمونه خودروی اقتصادی و جایگزین ایرانی ۲۰۶ به بازار بیاید ، حفظ ۲۰۶ بر پایه تولید با اتاق ۲۰۷ و موتور ضعیف تر تی یو ۳ است که ۱۳۶۱ سی سی است و ۴ سیلندر.

فرق موتور TU۵ JP۴ و موتور TU۳A؟

موتورھای سری TU برای اولین بار در سال ۱۹۸۶ توسط گروه پژو سیتروئن (PSA) استفاده گردید و به تدریج جایگزین موتورھای خانواده XU شدند .

هنوز هم در خود فرانسه مدل های ارتقا یافته TU در بعضی از مدل ھای پژو و سیتروئن استفاده می شوند. سال هاست اما ایران خودرو بر پایه این مدل موتور ، پلتفرم موتور ملی خود را سوار کرده و مدل های TU۳ و TU۵ را نه تنها روی محصولات خودش که حتی محصولات خودروساز رقیب یعنی سایپا نصب کرده است. از دنای اتوماتیک تا ال ۹۰ های تولید داخل و تارا و ۲۰۷ اتومات ، همگی از این خانواده موتورها بهره می برند. ویژگی موتورھای TU بھره وری ، مصرف سوخت مناسب و انطباق با استانداردھای آلایندگی نسبت به تکنولوژی اواخر دهه ۹۰ میلادی و یک دهه پس از آن است. سال هاست که شرکت ایران خودرو سرمایه گذاری و تلاش برای بومی کردن دانش فنی این نوع موتورھا، پیش می رود.

موتور TU۳A

5822508 - ایران خودرو با این ترفند ، ۲۰۶ را دوباره به بازار می فرستد!

موتور TU۳A با حجم ۱۳۶۱ سی سی و ۴ سیلندر است. ۸ سوپاپ دارد و با سیلندر و سرسیلندر آلومینیومی در مقایسه با موتورھای مشابه، نسبتا سبک و کم مصرف است. متوری مناسب برای استفاده در خودروھای کوچک شھری . موتوری که تا پیش از این در پژوهای تیپ دو استفاده می شد.

موتور TU۵ JP۴

5822507 - ایران خودرو با این ترفند ، ۲۰۶ را دوباره به بازار می فرستد!

مھمترین شاخصه این موتور بھره مندی از سیستم (DOHC) که مخفف عبارت Double Overhead Cams است ، است .

این سیستم با بھره مندی از ۲ میل بادامک جداگانه برای سوپاپ ھای ھوا و دود، امکان ایجاد ٤ عدد سوپاپ برای ھر سیلندر و مجموعا ۱۶ سوپاپ برای موتور را فراھم می کند .

این موضوع سبب می شود که ورود ھوا به سیلندر و خروج دود از آن با سرعت بیشتری انجام گیرد و در نتیجه توان تولید شده توسط موتور به شکل قابل ملاحضه ای افزایش یابد . وجود این سیستم به ھمراه نسبت تراکم بالا (۱۰.۵) در این موتور سبب می شود که ضمن تولید توان و گشتاور بالا، دارای مصرف سوخت و آلایندگی پایینی باشد. به نحوی که در مواجھه با استانداردھای آلایندگی در سالھای آتی مشکلی پیش رو نداشته باشد.

بر این اساس تقریبا می شود گفت ایران خودرو همان ۲۰۶ تیپ دو را این بار با اتاق ۲۰۷ به بازار می فرستد!

بیشتر بخوانید:

تصاویر | غول های شگفت انگیز دنیای ماشین با پلاک ملی / لامبورگینی و فراری ۲۵۰ تا ۵۰۰ هزار دلاری در تهران !

تنها تصاویر ثبت‌شده از سیاره دست‌نیافتنی زهره

بازرسی مکان‌های خطرناک با این پهپاد فوق مدرن / عکس

عکس | دعوا بر سر سلاح مخوف هیتلر پس از ۸۰ سال!

۴۱۴۱

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد