خانه » همه » مذهبی » با ظهور امام زمان ازدواج اسان میشه

با ظهور امام زمان ازدواج اسان میشه

کتاب الخرائج و الجرائح راوندى و بحارالانوار از امام محمد باقر علیه السلام نقل شده آن حضرت فرموده اند: «اذا قام قائمنا وضع یده على رؤوس العباد فجمع به عقولهم و اکمل به اخلاقهم»(1)؛
براساس این روایت، عقول و افکار مردم متمرکز، شکوفا و اخلاق آنان کامل مى شود.
هر چند آن حضرت به یقین از ولایت تکوینى خود استفاده کاملى مى کند و با نفوذ در دل و جان و عقل مردم و هدایت هاى پیامبر گونه خود، آنان را هدایت و راهنمایى مى کند. مقصود از «دست» در این روایت، دست رحمت، هدایت و شفقت الهى بر بندگان است. کلمه «ید» به معناى «دست» در زبان عربى، مفاهیم و مصداق هاى گوناگونى دارد. یکى از معانى ید، «نعمت و رحمت» است.(2)؛
در این صورت معنا چنین مى شود: «در زمان ظهور حضرت مهدى با آفت زدایى از درخت عقل و خرد و ایجاد بستر و زمینه مناسب براى رشد و شکوفاى عقول مردم، رحمت و نعمت خداوند بر مردم نازل مى شود و همه آنان هدایت مى یابند و به سر منزل مقصود (کمال) مى رسند.
در عصر ظهور امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف تمام موانع و آفت هاى رشد و تعالى عقلانى انسان ها از بین مى رود و عقول آنان به حد بالایى از شکوفایى و رشد نایل مى گردد. در این جا حضرت مهدى ادامه دهنده راه پیامبران و تکمیل کننده برنامه هاى آنان و از حقایق گسترده و جهانى براى بشریت پرده بر مى دارد و مردمان را به دانش هاى یقینى و درست هدایت مى کند و شناخت هاى ناب و خالص به ارمغان مى آورد.
گسترش شناخت و دانایى، تشکیل جامعه مطلوب انسانى را ممکن مى سازد. در پرتو شناخت درست مسائل حیات و بخش هاى گوناگون آن، مسائل تربیت، رشد و تکامل معنوى و مادى و آغاز و انجام کار انسان، شیوه ها و روش هاى اداره زندگى، تأمین و تنظیم خانواده و… بخش هاى زندگى در همه ابعاد به شایستگى اداره مى شود و سامانى در خور مى یابد. در پرتو علم و آگاهى از مسائل مادى و فیزیکى جهان، زیست این دنیاى انسان بهبود مى یابد و با شناخت مسائل معنوى و صلاح و سعادت روح انسانى، راه تکامل معنوى گشوده مى شود و جامعه آرمانى، در بعد مادى و معنوى (رشد فکرى و اخلاقى)، پدیدار مى گردد.
این شناخت ها، همه در روزگار رستاخیز امام مهدى عجل الله تعالی فرجه تحقق مى یابد و نقطه هاى ابهام و تردید و سرگردانى محو مى شود و به راه ها و روش هاى متعالى تر و بالاترى دست مى یابد و شیوه هاى بهترى را در پیش مى گیرد. بدین سان هر روز او و هر گام او، در همه مسائل حیات و ابعاد زندگى، گامى به پیش است و واپس گرایى و تکرار در آن راه ندارد و بدین گونه اهریمن جهل و نادانى و فساد طغیان، به سر پنجه تواناى خداوند، از زندگى انسان بیرون رانده مى شود جاى آن را آگاهى، دانایى و روشنى و نور فرا میگیرد. به دست امام زمان عجل الله تعالی فرجه و با اذن و قدرت الهى، همه جامعه ها و انسان ها، از تاریکى نادانى، ظلم و فساد به روشنایى و نور دانایى، تقوا و اخلاق فاضله رهنمون مى گردند. حکومتى جز براى خداوند وجود ندارد و فقط اسلام در جهان فرمانروایى مى کند. برکت در آن زمان بسیار زیاد مى شود. ارزانى فراگیر مى شود. حکومت جهانى اسلام، برکت هاى شگفت آسمانى، پیشرفت اقتصادى، توسعه کشاورزى، رام شدن درندگان و گزندگان و… از ارمغان هاى عصر درخشان ظهور است. هر گونه تحوّل ، تکامل و پیشرفت در زمینه هاى گوناگون ، بر اثر ظهور قدرت و ولایت آن بزرگوار مى باشد. زیرا همان گونه که مى دانیم مقصود از مسأله ظهور ، تنها ظهورِ شخص آن بزرگوار از نظر مادّى و جسمانى نیست ؛ بلکه مقصود ، ظهور آن حضرت با به کار گرفتن قدرت ولایت و تصرّف در عالم مى باشد . به همین دلیل با ظهور آن بزرگوار تصرّفات آن حضرت در عالمِ تکوین ظاهر مى شود و بر اثر آن ، همه مردمان شاهد تحوّلات عجیب در سراسر جهان خواهند شد .
براین اساس دولت امام مهدى عجل الله تعالی فرجه، تأمین معنویت، عقلانیت و عدالت را بر عهده دارد تا جامعه به سمت تعالى و تکامل، تعادل و پیشرفت سوق داده شود.
ــــــــــــ
(1). الخرائج و الجرائح، ج 2، ص 841، ح 71؛ بحارالانوار، ج 52، ص 336، ح 71.
(2). مفردات راغب، ص 889.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد