خانه » همه » مذهبی » ببخشید درمورد اینکه ” ایا میتوانم برای مرده، چل۶ ی دعای عهد بردارم تا زمان ظهور رجعت کند” رو فکر میکنم درست ندادید… اگر کسی ک فوت شده باشه نمازخون نباشه یا به امام زمان اعتقاد نداشته بوده ایا بل چله ی دعای عهد من ممکنه برگرده؟؟؟ خواهشا جواب بدین برام خیلی مهمه =(

ببخشید درمورد اینکه ” ایا میتوانم برای مرده، چل۶ ی دعای عهد بردارم تا زمان ظهور رجعت کند” رو فکر میکنم درست ندادید… اگر کسی ک فوت شده باشه نمازخون نباشه یا به امام زمان اعتقاد نداشته بوده ایا بل چله ی دعای عهد من ممکنه برگرده؟؟؟ خواهشا جواب بدین برام خیلی مهمه =(

چون سابقه سوال قبلی را نداریم ، دقیقا نمی دانیم که چه پاسخی داده شده است. اما پاسخ در یک کلمه این استکه ما دلیل روشن و قاطعی نداریم که دعای عهد به نیابت از مردگان ، تاثیری در رجعت آنان داشته باشد. اما ثواب خواندن آن ، حتما به مردگان می رسد. مساله رجعت مساله مهمی است که در آن مومنان محص و کافران محض رجعت می کنند و خواندن دعای عند توسط زندگان ، هم زمانی موثر خواهد بود که شخص حدا اقل شرایط ایمان و اخلاق را حفظ کند.
در هر حال یاد کردن اموات به خصوص اقوام و دوستان بسیار مطلوب و جزء دستورات اکید اسلام است. انجام دادن عمل خیر به نیابت آنها از قبیل دعاها و زیارات و انفآقات و هدیه کردن ثواب آن اعمال به انها، بسیار سفارش شده است.
امام صادق(ع) فرموده‌اند: «همانا نماز و روزه و صدقه و حج و عمره و هر کار نیکی، مرده را سود می‌رساند تا آنجا که بسا میتی در فشار است پس بر او توسعه می‌دهند و به او گفته می‌شود، این در ازای عمل فرزندت فلانی و عمل برادر دینیت فلانی است».(وسائل الشیعه، ج۵، ص۳۶۸). پس شایسته است که ثواب دعا و اعمال خیر برای حضرت ولی عصر(ع) را به مردگان هدیه کنیم، به این صورت که در دعاها و اعمال خیری که برای حضرت انجام می‌دهیم از طرف آنان انجام دهیم. مثلاً وقتی در حق مولایمان امام عصر(ع) دعا می‌کنیم و از خداوند فرج و ظهورش را طلب می‌کنیم. به قصد نیابت از پدر و مادر و سائر اموات انجام دهیم.
دعای عهد هم یکی از همین دعاهاست که ما می‌توانیم بخوانیم و گذشتگان و امواتمان را در ثواب آن شریک کنیم.
نکته مهم این است که در خود دعای عهد این مطلب آمده است که : ما از خدای سبحان می‌خواهیم که سلام و درود مخصوص خود را که معادل عرش الهی است از طرف همه مؤمنین و مؤمنات در شرق و غرب عالم و از طرف خودم و پدرم و مادرم به خدمت امام عصر(ع) ابلاغ فرماید: «اللهم بلغ مولانا الامام المهدی القائم بامرک صلوات الله علیه و علی آبائه الطاهرین عن جمیع المؤمنین و المؤمنات فی مشارق الارض و مغاربها سهلها و جبلها و برها و بحرها و عنی و عن والدی من الصلوات زنة عرش الله و مداد کلماته و ما احصاه علمه و احاط به کتابه. پس ما می‌توانیم دعای عهد را بخوانیم و ثواب آن را به ارواح مؤمنین و مؤمنات، پدر و مادر و بستگانمان هدیه کنیم.
در مورد زنده شدن مؤمنین از امام صادق(ع) نقل شده است که فرمودند: هر کس در چهل بامداد این عهد به سوی پروردگار دعا کند، از یاران ما خواهد بود. و اگر قبل از ظهور حضرت مهدی(ع) بمیرد، خداوند او را برای یاری آن حضرت زنده کند.
البته خواننده می‌داند که دستورات اسلام به هم پیوسته و یکپارچه است. که از سه بخش عقائد، احکام و اخلاق تشکیل شده است. و عمل به همه آنها موجب نجات و رسیدن به پاداش الهی است. لذا اگر مسلمانی وظیفه الهی و شرعی و اخلاقی خود را انجام دهد و در عین حال منتظر ظهور حضرت ولی عصر(ع) باشد و در شوق دیدار آن بزرگوار و رسیدن به دولت و حکومت جهانی آن حضرت تضرع و زاری کند ـ اگر چه دعای عهد را نخوانده باشد ـ اما اعتقاداً و عملاً خصوصیت یاران و منتظران حضرت را داشته باشد، امید است که چنین کسی در زمان ظهور امام زمان(ع) زنده گردد و آن حضرت را یاری کند.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد