خانه » همه » مذهبی » برای آشنایی با معارف اسلامی راه های زیر را پیشنهاد می شود، لطفا هر روش را به صورت دقیق نقد کنید! ۱- مطالعه یک دور قرآن با ترجمه + مطالعه یک کتاب حدیث مانند میزان الحکمه۲- مطالعه یک دور تفسیر قرآن مانند نمونه یا المیزان۳ـ مطاله یک دور عقاید (مثلا کتب شهید مطهری) + اخلاق + رساله مرجع تقلید۴- یافتن پاسخ سؤالاتی که به ذهن می آید.

برای آشنایی با معارف اسلامی راه های زیر را پیشنهاد می شود، لطفا هر روش را به صورت دقیق نقد کنید! ۱- مطالعه یک دور قرآن با ترجمه + مطالعه یک کتاب حدیث مانند میزان الحکمه۲- مطالعه یک دور تفسیر قرآن مانند نمونه یا المیزان۳ـ مطاله یک دور عقاید (مثلا کتب شهید مطهری) + اخلاق + رساله مرجع تقلید۴- یافتن پاسخ سؤالاتی که به ذهن می آید.

در ابتدا باید متذکر شد که تمام این موارد بسیار خوب و لازم اند. خواندن قرآن همراه با توجه به ترجمه آن یا ورق زدن کتابی حدیثی ، یا مطالعه تفسیر آن و یا خواندن کتابهای عقایدی و اخلاقی و رساله مرجع تقلید و نیز تلاش برای یافتن پاسخ سوالات طرح شده در ذهن ، تمامی این کارها بسیار خوب و مفید است. اما نکته ای که باید بدان توجه داشت این است که چه بسا این روشها هر کدام به تنهایی ثمر بخش نباشد ، از این رو بهتر است برای آشنایی با معارف اسلامی برنامه ای متنوع و دقیق طرح شود بطوری که همه این ها را تا حد توان شامل گردد و از سوی دیگر با تنوع خود باعث خستگی ذهن هم نگردد. نباید سعی کنید تا تمام این مطالعه ها در مدت کوتاهی انجام دهید بلکه یک دوره بلند مدت را در ذهن داشته باشید تا آرام آرام به شناختی پایدار و دقیق از معارف اسلامی دست یابید.
برای نمونه می توانید هر روز بعد از یکی از نمازهای روزانه آیاتی از قرآن را بخوانید و در معانی آن نیز تامل کنید و در زمانی دیگر پس از انجام کارهای خود تفسیر آن آیات را نیز مطالعه کنید و یا کتاب حدیثی ای را ورق بزنید. خواندن کتابهای عقایدی ( مثلا کتابهای شهید مطهری) بسیار مفید است اما لازم نیست تمام آنها را در مدت کوتاهی بخوانید بلکه می توانید طبق برنامه ای چند ساله بطور پیوسته آنها را مورد مطالعه قرار دهید . از آنجا که برخی از کتابهای شهید مطهری بسیار تخصصی است بهتر است برای مطالعه آنها با فردی آگاه مشورت کنید تا با توجه به توانایی های شما آن کتابها را معرفی نماید. خواندن و آگاهی از رساله مرجع تقلید بر همگان واجب است اما لازم نیست تمام رساله را از اول تا آخر بخوانید بلکه کافی است در خانه تان رساله ای باشد و هر چند وقت یکبار به مناسبت مساله ای که برایتان طرح می شود به آن مراجعه کنید و در کنار این مراجعه حکم چند مساله دیگر را نیز مطالعه نمایید.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد