خانه » همه » جدید ترین مطالب تخصصی » برترین تصاویر خبری 2021 با چه دوربین‌هایی گرفته شدند؟

دانلود کتاب های امتحان شده

برترین تصاویر خبری 2021 با چه دوربین‌هایی گرفته شدند؟

نهاد World Press Photo اخیرا برندگان مسابقه‌ی سالانه‌ی بهترین تصاویر مطبوعاتی را اعلام کرده است. وب‌سایت اسپانیایی Photolari هر سال فهرست دوربین‌هایی را منتشر می‌کند که بهترین تصاویر مطبوعاتی را ثبت می‌کنند و امسال نیز چنین اتفاقی تکرار شده است.

به‌گزارش پتاپیکسل، از سال ۲۰۱۸ تاکنون سهم دوربین‌های کانن از دیگر دوربین‌های دنیا بیشتر بوده است. آمار Photolari نیز نشان می‌دهد سال ۲۰۲۱ تغییر بسیار کمی در وضعیت بازار را شاهد بودیم؛ چون SLRها همچنان بیشتر از دوربین‌های بدون آینه استفاده می‌شوند. بااین‌حال، میزان استفاده از دوربین‌های بدون آینه روند روبه‌رشدی تجربه می‌کند.

از بین ۴۶ تصویری که Photolari توانست داده‌هایشان را استخراج کند، ۱۵ عکس با دوربین‌های کانن و ۱۰ عکس با دوربین‌های نیکون ثبت شده‌اند. به‌طورکلی، کانن با سهم ۳۲٫۶ درصد در صدر جدول قرار گرفت و پس‌ازآن، نیکون و سونی و لایکا به‌ترتیب با سهم ۲۱٫۷ و ۱۳ و ۱۰٫۸ درصد رده‌های دوم تا چهارم را ازآنِ خود کرده‌اند. 

Photolari می‌نویسد: «نکته‌ی جالب این است که لایکا با پنج دوربین فاصله‌ی بسیار نزدیکی تا رتبه‌ی سوم جدول پراستفاده‌ترین برندها دارد. دوربین جدید پاناسونیک لومیکس S5 نیز سهم مناسی در‌اختیار دارد.»

آمار پراستفاده‌ترین دوربین ها در تصاویر خبری برتر سال ۲۰۲۱ تصویر اول

مدز نیسن، برنده‌ی بهترین عکس مطبوعاتی سال ۲۰۲۱، عکس برنده را با استفاده از دوربین Canon EOS 5D Mark III و آنتونیو فاچیلونگو، برنده‌ی بهترین عکس در دسته‌ی «داستان سال»، عکس برنده را با فوجی فیلم X-T1 ثبت کرده است.

بر‌اساس بررسی‌ها، پراستفاده‌ترین دوربین‌ها Canon 5D Mark II ،5D Mark IV ،DJI Mavic 2 Pro ،Nikon D850 ،Sony a7 III ،Canon EOS R و Leica M10 بوده‌اند. در سال گذشته‌ی میلادی، دوربین‌های Canon 5D Mark IV و Nikon D5 و Canon 5D Mark III در رتبه‌های برتر جای گرفته بودند. 

آمار پراستفاده‌ترین دوربین ها در تصاویر خبری برتر سال ۲۰۲۱ تصویر دوم

نکته‌ای که برایمان کمی عجیب به‌نظر می‌رسد، این است که با وجود موفقیت تجاری محسوس سونی در بازار دوربین‌های عکاسی، تعداد کمی از دوربین‌های این شرکت ژاپنی برای ثبت برترین تصاویر مطبوعاتی استفاده شده‌اند.

شماری از عکاسانی که از دوربین DSLR استفاده می‌کنند، جوایز افتخاری دیگری نیز کسب کرده‌اند‌. طبق آمار، دوربین‌های SLR بیش از ۵۰ درصد و دوربین‌های بدون آینه ۳۶٫۹ درصد از سهم کل دوربین‌های استفاده‌شده برای ثبت تصاویر را ازآنِ خود کرده‌اند. ناگفته نماند سایر تصاویر با استفاده از پهپادها و گوشی‌های هوشمند و دیگر دستگاه‌های مجهز به دوربین ثبت شده‌اند. 

آمار پراستفاده‌ترین دوربین ها در تصاویر خبری برتر سال ۲۰۲۱ تصویر سوم

Photolari در‌ادامه‌ی گزارش می‌گوید آمار به‌وضوح نشان می‌دهد همچون همیشه افراد حرفه‌ای سراغ جدیدترین مدل از دوربین‌های بازار نمی‌روند؛ بلکه سال‌ها به تجهیزاتشان پایبند می‌مانند. در جدول امسال، گوشی‌های هوشمند نیز حضور پیدا کردند و همچون سال گذشته‌ی میلادی استفاده از پهپادها را نیز شاهد بودیم. بااین‌همه، اکثر تصاویر با استفاده از حسگرهای فول‌فریم ثبت شده‌اند.

آمار پراستفاده‌ترین دوربین ها در تصاویر خبری برتر سال ۲۰۲۱ تصویر چهارم

برای کسب جزئیات بیشتر درباره‌ی دوربین‌های به‌کاررفته در ثبت تصاویر مطبوعاتی ۲۰۲۱ می‌توانید گزارش جامع Photolari را مطالعه کنید. 

درباره admin

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

تازه ترین ها