خانه » همه » جدید ترین مطالب تخصصی » توضیح مقام بانک مرکزی در مورد دلایل برگشت تراکنش‌ها

توضیح مقام بانک مرکزی در مورد دلایل برگشت تراکنش‌ها

به گزارش خبرآنلاین به نقل از بانک مرکزی، «محمدرضا مانی‌یکتا» به ارائه توضیحاتی درباره برگشت خوردن تراکنش‌های حساب‌های بدون هویت در پایا پرداخت و افزود: محدودیت‌های اعمال شده از روز گذشته، بخشی از سلسله تغییراتی است که شبکه بانکی در راستای اجرای مقررات مبارزه با پولشویی متعهد به انجام آن است.

وی اظهار داشت: این تغییرات شامل کنترل‌هایی است که بین سامانه‌های تسویه ساتنا و پایا بین بانک مرکزی و بانک‌ها انجام می‌شود که فاز نخست آن در بهمن‌ماه سال گذشته در ساتنا انجام و فاز دوم آن از ۶ اردیبهشت در پایا اجرایی شد.

مانی‌یکتا خاطرنشان‌کرد: بر این اساس، از ارسال و تبادل تراکنش‌هایی که فاقد شناسه شهاب باشند، یعنی مشتریان ارسال‌کننده این تراکنش‌ها در شبکه بانکی شناسایی هویتی دقیق نشده باشند و اطلاعاتشان در سامانه‌های مرتبط ثبت نشده باشد جلوگیری می‌شود.

gif;base64,R0lGODlhAQABAAAAACH5BAEKAAEALAAAAAABAAEAAAICTAEAOw== - توضیح مقام بانک مرکزی در مورد دلایل برگشت تراکنش‌ها

معاون اداره نظام های پرداخت بانک مرکزی تاکید کرد: زمانی که مشتریان نسبت به افتتاح حساب در بانک اقدام کرده‌اند، اطلاعات‌شان در سامانه «نهاب» بانک مرکزی ثبت و کد شهاب اخذ شده است.

وی ادامه‌داد: اکنون بیش از ۹۸ درصد مشتریان حقیقی شبکه بانکی به‌طور کامل احراز هویت شده‌اند و در مورد سایرین نیز هماهنگی‌ها و کنترل‌های لازم با بانک‌ها انجام شده و تاکنون مشکلی پیش نیامده است.

مانی‌یکتا افزود: بر این اساس نیازی به مراجعه و اقدام از سوی مردم و مشتریان بانکی وجود ندارد و بانک ها اقدام‌های لازم را انجام می‌دهند.

از روز گذشته قرار شد جلوی تراکنش‌های بدون کد ملی اشخاص حقیقی و شناسه ملی اشخاص حقوقی در پایا گرفته شود.

این اقدام در راستای اجرای سیاست‌های بانک مرکزی در  سامانه نهاب اجرا می شود؛ در این سامانه شماره شناسایی برای هر فرد در شبکه بانکی اختصاص می‌یابد. برهمین اساس نیز کدملی اشخاص حقیقی، شناسه ملی اشخاص حقوقی و کد فراگیر اتباع خارجی باید به شبکه بانکی اعلام شود.

آن‌طور که بانک مرکزی اعلام کرده با اجرای این طرح، تراکنش‌های افرادی که این کد را ندارند به‌تدریج محدود و متوقف می‌شود. این کار در بهمن ماه سال گذشته با تراکنش‌های ساتنا آغاز شد و از امروز در تراکنش‌های پایا نیز اجرایی می‌شود. این طرح بناست در مراحل بعدی گسترش یابد.

۲۲۳۲۲۹

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد