خانه » همه » خبر » خانه تکانی رکورد مصرف آب در پایتخت را جا به جا کرد

خانه تکانی رکورد مصرف آب در پایتخت را جا به جا کرد

مصرف آب پایتخت نشینان با همزمان با پایان بهمن و شروع اسفندماه سال ۱۴۰۱ رشد قابل توجهی پیدا کرده و عمده این مصارف در روزهای تعطیل پایان هفته سبب فشار قابل توجه به منابع آبی تهران را فراهم می‌کند.

بر اساس آمار رسیده از شرکت آب و فاضلاب کشور، طی سه هفته گذشته در روزهای پایانی هفته، پیک‌هایی جدیدی از مصرف آب به ثبت رسیده و این عدد از ۵۰ متر مکعب در ثانیه فراتر رفته است.

بر این اساس طی روزهای جمعه در سه هفته گذشته به تاریخ ۲۸ بهمن، ۵ اسفند و ۱۲ اسفند سال ۱۴۰۱ به ترتیب اوج مصرف آب ۵۰ متر مکعب در ثانیه، ۵۳ متر مکعب در ثانیه و ۵۲ متر مکعب در ثانیه به ثبت رسیده است.

اوج مصرف‌های ثبت شده در این فصل حتی در فصل تابستان نیز به ثبت نرسیده بود و منابع آبی تهران اعم از منابع سطحی و زیرزمینی از این محل آسیب قابل توجهی تحمل می‌کنند.

*۸۸ درصد سدهای تهران خالی است

به گزارش فارس بر اساس به‌روزترین آمار منابع سطحی کشور، ۵ سد ماملو، لار، لتیان، کرج و طالقان که آب تهران را تامین می‌کنند هم اکنون مجموعا تنها ۲۲۴ میلیون متر مکعب آب دارند و ۸۸ درصد مخازن ۵ سد ذکر شده تخلیه شده است.

با توجه به وضعیت یاد شده، به نظر می‌رسد خانه‌تکانی غیر اصولی در روزهای پایانی سال مهمترین دلیل افزایش مصرف آب به حساب می‌آید و تداوم این مصرف می‌تواند مقدمه بحران‌های قابل توجه در این حوزه باشد.

بیشتر بخوانید:

۴۶۲۲۰

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد