خصوصیات رفتاری افراد زرنگ چیست؟

خصوصیات رفتاری افراد زرنگ چیست؟

آدم های زرنگ بسیار مهم هستند و من به شما می گویم چرا. آدم های زرنگ، تصمیمات هوشمندانه می گیرند و این اصلی ترین عامل موفقیت شان است.


خصوصیات رفتاری افراد زرنگ چیست؟

«کار احمقانه، کاری است که احمق می‌کند.» طنز بزرگ شخصیت فارست گامپ، در عمقِ گفته‌های ساده‌اش نهفته بود. فارست گامپ به نوعی مقابل شخصیت «پیتر سِلرز» در فیلم کلاسیک حضور قرار داشت. در آن فیلم، همه فکر می‌کردند که آقای شانسِ باغبان (شخصیت اصلی فیلم) فوق‌العاده زرنگ است، اما در حقیقت او احمق بود، البته احمقی که می‌توانست غیرممکن‌ها را ممکن کند.

در این مقاله درباره چند ویژگی رفتاری آدم‌های زرنگ می‌خوانید.

اگر نمی‌دانید، باید بگویم جمله‌ی گامپ به این معنی است: شما همان کاری هستید که انجام می‌دهید. به عبارتی دیگر، مهم نیست که فکر کنید چقدر زرنگ هستید یا باید باشید، اگر مدام کارهای ساده‌لوحانه انجام می‌دهید، پس هنوز ساده‌لوح هستید.

مطمئنم این حرف‌ به آدم‌های اهل نزاکت کلامی که می‌خواهند هیچ حرفی به هیچ کسی بر نخورد و همیشه می‌خواهند زهر کلمات را بگیرند، برمی‌خورد. می‌خواهید بدانید چرا چنین چیزی می‌گویم؟ پس گوش کنید: کار احمقانه کاری است که احمق می‌کند. اگر نتوانید در مورد موضوع مهمی مانند هوش انسانی بحث کنید، آن هم فقط به خاطر اینکه می‌ترسید به مردم بر بخورد، مهم نیست که خودتان فکر می‌کنید چقدر زرنگ هستید، به نظر من خودتان را به اعماق حماقت کشانده‌اید.

یکی از هوشمندانه‌ترین انتخاب‌هایی که می‌توانید انجام دهید این است که به دنبال افراد زرنگ در روابط کاریِ خود بگردید. توجه داشته باشید، منظورم آنهایی نیستند که فکر می‌کنند باهوش هستند، اما کارهای احمقانه انجام می‌دهند. منظورم باهوش‌های واقعی است. از آنجایی که ما دستگاه‌های هوش‌سنج، روی سرمان نداریم، اینها ویژگی‌هایی هستند که می‌توان افراد باهوش را بر اساس آنها تشخیص داد. با بدیهی‌ترین شروع می‌کنیم:

آنها تصمیم‌های هوشمندانه می‌گیرند

افراد زرنگ می‌دانند که اعمالشان، عواقبی در پی دارد. آنها می‌دانند که در مسیر کسب‌وکارشان، هر بار فقط یک تصمیم خوب می‌توانند بگیرند. به عبارت دیگر، چند تصمیم هوشمندانه‌ی مختصر، شما را به قادر مطلق تبدیل نخواهد کرد. گرفتن تصمیمات خوب به طور مداوم، نیازمند نظم و تمرکز است.1

آنها از اشتباهاتشان درس می‌گیرند

ما از روز اول تا آخرین نفس، هر چیزی را در زندگی با آزمون‌وخطا یاد می‌گیریم. همه‌ی ما اشتباهاتی می‌کنیم، زیرا از طریق اشتباه‌ است که می‌آموزیم. آدم‌های زرنگ از اشتباهاتشان درس می‌گیرند. اگر با واقعیت روبرو نشوید و خودتان را صادقانه قضاوت نکنید، دفعه‌ی بعدی، عملکرد بهتری هم نخواهید داشت.

آنها همه‌ی پاسخ‌ها را در آستین ندارند

یک گفته‌ی قدیمی هست که می‌گوید: «گروهی از آدم‌ها که توهم همه‌چیز دانی دارند، گروه دیگری از آدم‌ها را که واقعا همه چیز را می‌دانند، آزار می‌دهند». عبارت جالبی است، اما اگر به دیدِ جدی به آن نگاه کنید، واقعاً توهین‌آمیز است! آدم‌های باهوش و زرنگ، نیازی ندارند که مدام حقیقتِ باهوش بودن‌شان را در چشم دیگران فرو کنند. آنها به‌اندازه‌ی کافی باهوش هستند که بدانند هنوز خیلی چیزها را نمی‌دانند.

آنها خودشان را با آدم‌های زرنگ احاطه می‌کنند

هیچ آدمی، یک جزیره‌ی دورافتاده نیست. آدم‌ها شاید زرنگ باشند، اما این گروه‌های کوچک هستند که کارهای بزرگ می‌کنند. شاید استیو جابز فقید به طور دیوانه‌واری زیرمجموعه‌اش را کنترل می‌کرد، اما هشت، نُه نفر در گروه رهبری‌اش داشت که تواناترین افرادی بودند که پیدا می‌شدند و به آنها آموزش می‌داد که با گروه‌های خودشان هم چنین کاری کنند. این یعنی هوشمندانه!

آنها کاردان هستند

از آنجایی که هوش انسان مزیتی تکامل‌یافته است، اغلب، افراد زرنگ با محیط پیرامونشان سازگارترند و از این محیط برای دست‌یابی به نتایج مدنظرشان، خلاقانه‌ استفاده می‌کنند؛ بالاخره ما حجم عظیمی از نئوکورتکس (neocortex) را بدون دلیل تکامل ندادیم که!

خصوصیات رفتاری افراد زرنگ چیست؟

آنها می‌توانند استدلال کنند

من تا زمانی که زنده‌ام، با این مسئله نمی‌توانم کنار بیایم: بسیاری افراد، حتی زمانی که با شواهد غیرقابل انکاری مبنی بر اینکه اشتباه می‌کنند روبرو می‌شوند، هم‌چنان روی نظر خود پافشاری می‌کنند، طوری که انگار زندگی‌شان به آن وابسته است. بدون تفکر انتقادی، استدلال منطقی، علیت و روش‌های علمی، ما هم‌چنان در قرون وسطی، به سر می‌بردیم.2

افراد کاردانی هستند

یکی از بهترین مزیتی که افراد زرنگ نسبت به دیگران دارند این است که به راحتی خود را با شرایط مختلف وفق می دهند. آنها بسیار خلاقانه از هوش خود در محیط‌های مختلف استفاده می‌کنند تا بهترین نتیجه را بگیرند.

به اندازه خرج می کنند

خیلی از افراد به محض اینکه به موفقیت و ثروتی دست یافتند، دست از کار و تلاش می کشند و همه داشته‌های خود را خرج می کنند. افراد زرنگ درست برعکس آن ها می باشند از ثروت و موفقیت خود به اندازه استفاده می‌کنند و بر آنها می افزاید.

منطقی هستند

این گونه افراد بسیار منطقی هستند. استدلال‌های خوبی از موقعیت ها و شرایط مختلف دارند. اگر اشتباهی را انجام داده باشند با دلیل و منطق درست آن را قبول می‌کند و سعی می‌کند تکرار نشود.

با افراد زرنگ و باهوش در ارتباط هستند

آنها معتقدند که باهوش بودن اطرافیانشان بر هوش آنها بسیار تاثیرگذار است. بنابراین تا آنجا که می‌تواند با افراد باهوش و زرنگ در ارتباط هستند و سعی می کنند از تجربیات و تصمیمات آنها در رسیدن به موفقیت های خود استفاده کنند.3

آنها از موج های زودگذر تبعیت نمی کنند

ما در عصر فَدها (چیزهایی که موقتی همه گیر می شوند) و شبه علم زندگی می کنیم. هیچ چیز واضح تر از آنچه در فیلم Idiocracy از مایک جاج (Mike Judge) تصویر شده، در مورد حماقتی که جامعه را به انحطاط می کشاند، پیدا نخواهید کرد. اربن دیکشنری این فیلم را اینچنین توصیف می کند: “فیلمی که در حقیقت کمدی بود، اما تبدیل به مستند شد.” حقیقت دارد!

بیشتر از داشته هایشان خرج نمی کنند

همه ی ما در دوران جوانی، بلندپروازی کرده ایم، اما بعد از اینکه به آنچه می خواستیم رسیدیم، عاقلانه نیست با ولخرجی کردن، آن را هدر دهیم.

آنها گاهی بدترین دشمن خودشان هستند

هر چقدر هم که لوب پیشانی ما توسعه یافته باشد، هر کسی یک نقطه ی کور حسی دارد که باعث گرفتاری اش می شود. در بیشتر مواقع، این نقطه ی کور، روی دیگر سکه ای است که آنها را به فردی زرنگ تبدیل کرده است. همانند یین (yin) و یانگ (yang) که برای هم وجودی به یکدیگر نیاز دارند.

در جایگاه کارآفرین، همیشه هم موفق نیستند

من به این باور رسیده ام، وقتی درباره موفقیت کسب و کار صحبت می شود، هوشمندی لازم است، اما کافی نیست. مقصودم کسانی نیست که از دیگران سوء استفاده می کنند یا از یک ایده ی تجاریِ هوشمندانه، ثروت زیادی به دست می آورند. حقیقت این است، برای راه اندازی و مدیریت کسب و کاری موفق در طولانی مدت، باید زرنگ باشید، همین.4

پی نوشت:
1.www.chetor.com
2.www.vista.ir
3.www.shirazmoshaver.ir
4.www.ucan.win

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد