خرید سریع بدون ثبت نام

دادخواهی سنخی علیه سونی با ادعای خرابی شاتر a7 III

یکی از مشتریان سونی اخیرا دادخواهی سنخی جدیدی را علیه این شرکت به‌راه انداخته است و ادعا می‌کند دوربین محبوب Sony a7 III مشکلاتی در شاترش دارد که استفاده از دستگاه را غیرممکن می‌کند و صاحب دوربین مجبور به پرداخت مبلغ زیادی برای تعمیر می‌شود. به‌نوشته‌ی پتاپیکسل، شاکی پرونده مردی به نام جان گوئِریِرو است که شکوائیه‌ی جدید را در دادگاه منطقه‌ی جنوبی نیویورک ثبت کرده. 

گوئریرو سونی را «پیشتاز صنعت دوربین بدون آینه» خطاب می‌کند چون اعتقاد دارد که دوربین‌های فول فریم این شرکت بیش از هر دوربین دیگری در بازار قابل‌دسترس هستند. در ادامه‌ی شکوائیه گفته می‌شود که سونی گارانتی a7 III را در گفت‌و‌گو با کاربرانی که دوربین‌شان با «مشکلات مکانیکی» مواجه شده، انکار کرده است.

طبق گفته‌ی گوئریرو، آلفا 7 مارک 3 کوچک‌تر، سبک‌تر و بادوام‌تر از دوربین هم‌رده‌ی DSLR خود است و تقریبا دو هزار دلار هزینه‌ی بیشتری دارد. او می‌گوید متأسفانه بسیاری از مدل‌های a7 III دارای مشکلات مکانیکی در شاتر هستند که باعث می‌شود درصورت عدم پرداخت بیش از ۵۰۰ دلار هزینه‌ی تعمیر در مراکز رسمی، دوربین بلااستفاده شود. 

سونی می‌گوید شاتر دوربین a7 III تا ۲۰۰ هزار بار بدون هیچ مشکلی کار می‌کند، اما طبق پرونده‌ی جدید، بسیاری از دارندگان a7 III گزارش داده‌اند شاتر دوربین‌شان پیش از رسیدن به عدد اعلام‌شده توسط سونی خراب شده است. اکثر کاربران شاکی می‌گویند خرابی شاتر پس از ۱۰ تا ۵۰ هزار بار استفاده رخ داده است.

دوربین مورد اشاره‌ی سونی با یک سال گارانتی عرضه می‌شود و ظاهرا مشکل شاتر به‌صورت تصادفی رخ می‌دهد، گاهی اوقات پس از اتمام زمان گارانتی. در ادامه‌ی پرونده می‌آید:‌ «به‌عنوان نتیجه‌ی این اتفاق، خریداران باید تقریبا ۵۰۰ تا ۶۵۰ دلار هزینه برای تعویض شاتر پرداخت کنند». 

شکوائیه‌ی جدید همچنین ادعا می‌کند از آن‌جایی که مشکل شاتر به‌دفعات رخ داده، احتمالا طراحی دوربین آلفا 7 مارک 3 نقص دارد. کاربران می‌گویند پیش از خرابی شاتر، صدای غیرمعمولی از آن به گوش می‌رسد، سپس صفحه‌نمایش دوربین تاریک می‌شود و این پیغام روی صفحه می‌آید: «خطای دوربین. دستگاه را خاموش و سپس روشن کنید». 

پیغام خطا روی نمایشگر دوربین سونی Sony a7 III

شکوائیه می‌گوید وقتی کاربر لنز دوربین را برمی‌دارد، شاتر بسته می‌شود و گیر می‌کند. در بسیاری از مواقع، شاتر از بدنه جدا می‌شود و این موضوع در چندین تصویری که کاربران در اینترنت منتشر کرده‌اند دیده می‌شود. 

مشکل شاتر دوربین سونی Sony a7 III

در پی رسانه‌ای شدن این پرونده، کاربران مختلفی در اینترنت شروع‌به ایده‌پرداری کردند تا دلیل اصلی مشکل مشخص شود. کاربران می‌گویند تیغه‌ی شاتر به‌هنگام پایین رفتن برای ثبت تصویر، در لبه‌ی بخش جلویی گیر می‌کند. ظاهرا تیغه‌ها بیش از حد در جلو قرار گرفته‌اند و به‌همین دلیل گیر می‌کنند. به‌علاوه پوشش جلویی مقاومت زیادی ندارد و به‌راحتی می‌شکند. شاتر دستگاه در برابر ذرات کوچک مثل گردوغبار مقاومت خوبی ندارد و در نتیجه‌ی این اتفاق تیغه‌ها ممکن از جای اصلی‌شان خارج شوند. 

شماری از کاربران دوربین Sony a7 III می‌گویند EFCS را با امید جلوگیری از این مشکل خاموش کرده‌اند، اما این کار سروصدای شاتر را زیاد می‌کند و این موضوع به مذاق عکاسانی که دوربین موردبحث سونی را به‌خاطر کم‌صدا بودنش خریداری کرده‌اند خوش نمی‌آید. شماری از کاربران شروع‌به تعمیر دوربین کرده‌اند و همین موضوع باعث شده گارانتی دستگاه باطل شود. گوئریرو می‌گوید به‌نمایندگی از تمامی ساکنان نیویورک که آلفا 7 مارک 3 را خریداری کرده‌اند از سونی شکایت می‌کند. او اهداف زیادی از این شکایت دارد، از جمله گرفتن غرامت از سونی. 

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد