خانه » همه » مذهبی » درمان پرخاشگری چگونه است؟

درمان پرخاشگری چگونه است؟

برای درمان پرخاشگری اول باید بردبار باشید
برای تقویت بردباری باید طبق برنامه ای جدی در تقویت اراده خود بکوشید و همواره سعی کنید برخود مسلط باشید. در این باره راه های مختلف وجود دارد؛ ولی مهم آن است که در مسیر درمان کاملا جدی و قاطع باشید و آنچه پیشنهاد میشود بدون کم ترین کاستی به اجرا گذارید:
1. کاملا به خود مطمئن باشید که میتوانید روحیه خود را تغییر دهید؛ ولی برای نتیجه گیری عجول نباشید. با خود فکر کنید باید دست کم یک سال روی خود کار کنید. اگر چنین کنید حتما پس از آن دگرگون خواهید شد.
2. از حساسیت بیش از حد در هر زمینه بپرهیزید.
3. همواره در هر مسأله ای ابتدا از دیگران انتظار بدترین برخورد را داشته باشید و خود را برای تحمل آن آماده کنید. این مساله سبب میشود برخوردهای بهتر از مورد انتظار در شما خشنودی پدید آورد. در حالی که اگر همیشه انتظار برخورد خوب داشته باشید، چه بسا نتیجه عکس خواهید گرفت.
4. با خود شرط کنید که در هیچ موقعیتی برخورد تند نداشته باشید؛ و اگر ناگهان از شما چیزی سرزد خود را جریمه کنید؛ مثلا تصمیم بگیرید یا در صورت امکان نذر کنید، اگر بر سر کسی فریاد زدید، فلان مبلغ صدقه بدهید، و یا یک روز روزه بگیرید. کارآیی این روش بسیار بالا است و بسیاری از بزرگان بدین سان خودسازی میکردند.
5. از تفریحات سالم و تقویت کننده اراده، مانند کوهنوردی، نیز استفاده کنید.
6. در تصمیم گیریها حتی الامکان با افراد عاقل و پخته مشورت کنید و از اقدامات عجولانه و مطالعه نشده بپرهیزید.
7. بیش تر با افراد خوش خلق و غیر عصبی معاشرت کنیدو سعی کنید با همانند سازی کنید و در بر خورد با دیگران از الگوهای رفتاری او استفاده کنید . R>8. شرح موارد فوق را در جدولی بنویسید؛ موارد موفقیت یا شکست را در هر روز یادداشت کنید و در تقلیل موارد تخلف بکوشید.
9. در مواردی که ناراحتی عصبی بر شما فشار میآورد، از آن محیطی که در آن عصبانی شده اید خارج شوید و دریک در فضای آزاد هیجانات خود را تخلیه کنید . مثلا با انجام حرکات ورزشی یا انجام یک فعالیت خوشایند, فریاد کشیدن و با مشت زدن به بالشت یا اشیای دیگر فشار عصبی را تخلیه کنید.
10. صحنه هایی که احساس می کنید ممکن است شما را به خشم آورد و موجب عصبانی شما شود ترک کنید.
11. هنگام عصبانیت هر چه زودتر در وضعیت خود تغییر ایجاد کنید یعنی اگر امکان دارد صحنه را ترک کنید، در غیر این صورت وضعیت خود را تغییر دهید یعنی اگر ایستاده اید بنشینید و اگر نشسته اید بلند شوید.
12. هنگام عصبانیت هیچگونه تصمیمی نگیرید.
13. دست و صورت خود را با آب خنک بشویید و در صورت امکان یک دوش آب ولرم (نه سرد و نه گرم) بگیرید (حدود 10 دقیقه).
14. زیاد صلوات بفرستید. ذکر صلوات و استمرار آن در کاهش تنش های روحی و خوش خلقی مؤثر است.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد