خانه » همه » مذهبی » در کدام ایات قران کریم در مورد زمینه سازی ظهور یا در مورد تبلغات یا در مورد این که با دشمنانمون با وسایل معاصر و امروزه مبارزه کنیم، سخنی گفته شده است

در کدام ایات قران کریم در مورد زمینه سازی ظهور یا در مورد تبلغات یا در مورد این که با دشمنانمون با وسایل معاصر و امروزه مبارزه کنیم، سخنی گفته شده است

در قرآن کریم در مورد زمینه سازی ظهور ، به طور مستقیم آیه ای وجود ندارد. اما آیات متعددی وجود دارد که مطابق با تفسیر روایات، شخص حضرت مهدی (عج) یا قیام ایشان را مصداق حقیقی آن دانسته است.
از جمله آیاتی که مطابق روایات، مفسران مطابق روایات وارده درباره قیام حضرت مهدی (عج) و زمینه سازان ظهوردانسته اند، آیه 105 سوره انبیا است : «وَ لَقَدْ کَتَبْنا فِی الزَّبُورِ مِنْ بَعْدِ الذِّکْرِ أَنَّ الْأَرْضَ یَرِثُها عِبادِیَ الصَّالِحُون ؛ در زبور بعد از ذکر (تورات ) مقرر داشتیم که بندگان صالح من حکومت زمین را به ارث می برند». در تفسیر مجمع البیان ذیل همین آیه از امام باقر (ع) می خوانیم :هم اصحاب المهدی فی آخر الزمان؛(مجمع البیان فی تفسیر القرآن، ج 7، ص 106.) بندگان صالحی را که خداوند در این آیه به عنوان وارثان زمین یاد می کند ، یاران مهدی در آخر الزمان هستند».
در تفسیر قمی نیز در ذیل این آیه آمده است: ” أَنَّ الْأَرْضَ یَرِثُها عِبادِیَ الصَّالِحُونَ، قال القائم و اصحابه؛(تفسیر القمی، ج 2، ص 77) منظور از اینکه زمین را بندگان صالح خدا به ارث می برند ،مهدی قائم و یاران او هستند».
در قرآن کریم آیات متعدد دیگری به چشم می خورد که مطابق روایات وارده، حضرت مهدی و اصحابش مصداق حقیقی آن شمرده شده که از جمله آن ها آیات زیر را می توان نام برد:
1. سوره نور، آیه 55 «وعدالله الذین آمنوا…».
2. سوره نساء، آیه 59 «یا ایهاالذین آمنوا اطیعوا الله و…».
3 . سوره توبه، آیه 33 «هو الذی اَرسل رسوله بالهدی و…».
4 . سوره حج، آیه 41 «الذین إن مَکَنّاهم فی الارض…».
5 .سوره قصص، آیه 5 «و نُرید أن نَمُنَّ علی الذین استضعفوا…».
6 .سوره اعراف، آیه 128 «إنَّ الارضَ لِلّهِ یورثُها من یشاء…».
برای بررسی تفصیلی آیات، می توانید به کتاب «سیمای حضرت مهدی علیه السلام در قرآن» ترجمه کتاب «المَحَجَّةُ فِیما نَزَلَ فِی القائِمِ الحُجَّةِ»، اثر ارزنده سید هاشم بن بحرانی (معاصر علامه مجلسی ) که به وسیله سید مهدی حائری قزوینی به فارسی ترجمه شده است، مراجعه نمایید.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد