خرید سریع بدون ثبت نام

زنان «سکوریتی» در غزه

فرارو- موسسات دولتی و خصوصی بیش‌تری در نوار غزه، ناحیه‌ای که از نظر اجتماعی محافظه کار محسوب می‌شود، نیروهای محافظ را در بخش‌های خدماتی استخدام می‌کنند.

به گزارش فرارو به نقل از المانیتور، «ریم عونی سکر» که درمرکز خرید «کارفور» در شهر غزه کار می‌کند یکی از اولین محافظان زن استخدام شده در آن منطقه است. سکر به «المانیتور» می‌گوید: «رویای من این است که یک شرکت امنیتی با تمام اعضای زن در نوار غزه افتتاح کنم. شوهرم نیز به عنوان نگهبان امنیتی کار می‌کند. کتاب‌های زیادی در مورد کارهای امنیتی داشت که من دائما آن را می‌خواندم. من عاشق اسرار جنایی و هر آن چیزی هستم که به امنیت مربوط می‌شود.

یک بار در بانک بودم و زنی را دیدم که با یک مامور امنیتی مرد دعوا می‌کرد. او نمی‌توانست مشکل را حل کند، چون زن بود و نمی‌توانست به او دست بزند، زیرا ما در یک جامعه محافظه کار اسلامی زندگی می‌کنیم. این اتفاق را در سال ۲۰۱۵ میلادی مشاهده کردم و آن زمانی بود که ایده تحصیل در علوم امنیتی در یک کالج در غزه به ذهن‌ام خطور کرد».

زنان بیشتری در غزه به مشاغلی می‌پردازند که زمانی در انحصار مردان بودند. چندین پروژه با بودجه بین المللی مشارکت زنان در نیروی کار غزه را تشویق کرده‌اند. رشد سریع جمعیت چالش‌ها و فرصت‌هایی را به همراه داشته و برخی از موسسات اکنون از کارکنان زن امنیتی درخواست  همکاری می‌کنند.

سکر می‌گوید: «من دوره‌های آموزشی فشرده را به مدت سه ماه گذراندم. اولین دوره آموزشی‌ام در وزارت کشور بود و شامل چندین دوره از جمله دفاع شخصی، براقراری ارتباط با مردم و هم چنین موضوعات پیشرفته‌تر مانند آشنایی با انواع تسلیحات و چگونگی حل و فصل منازعات می‌شد. سپس از طریق شرکت امنیتی G-Unit که اکنون با آن کار می‌کنم آموزش دیدم که شامل دوره‌های تکمیلی برای همه آن چیزهایی بود که در دانشگاه خوانده بودم. من شش سال است که به عنوان نگهبان امنیتی در بانک‌ها، شرکت‌های خصوصی و مراکز خرید بزرگ کار می‌کنم».

او می‌افزاید: «بسیاری از مردم به ویژه مردان از من به خاطر کار کردن به عنوان نگهبان انتقاد کرده‌اند. هر زمانی که مشکلی بین دو مرد رخ می‌دهد آنان از یک نگهبان مرد می‌خواهند که موضوع را به جای آنان حل و فصل کند». با این وجود، او می‌گوید که در ادامه راه خود و جلب حمایت از سوی جامعه مصمم است.

نگهبانان امنیتی زن در غزه

سه شرکت امنیتی خصوصی در غزه به نام‌های G-Unit، Secure Land و Royal Security حضور دارند. این شرکت‌ها همگی دارای مجوز از وزارت کشور غزه هستند. آنان نگهبانان امنیتی در بانک‌ها، مراکز خرید و فروشگاه‌ها آموزش داده و مستقر می‌کنند.

«ایمان ابو حمد» یکی دیگر از محافظان و نگهبانان امنیتی زن است. او برخلاف «سکر» در علوم امنیتی تخصص نداشت، اما عاشق کارش است.

او به «المانیتور» می‌گوید: «من از دانشگاه در رشته عربی فارغ التحصیل شدم، اما فرصت‌های شغلی زیادی در رشته من وجود ندارد. آگهی‌ای دیدم که در آن نوشته شده بود، “سکوریتی لند به دنبال نگهبان زن” است. بنابراین، موضوع را بررسی کردم و مشخص شد که باید یک دور آموزشی فشرده ۴۵ روزه را در وزارت کشور بگذرانم. ابتدا می‌ترسیدم، اما فرصت دیگری وجود نداشت. تمرینات بسیار شدید بود و شامل آمادگی جسمانی، مواد منفجره و خیلی چیزهای دیگر می‌شد».

نگهبانان امنیتی زن در غزه

او می‌افزاید: «پس از آن که تمرینات را به اتمام رساندم و آغاز به کار کردم. متوجه شدم که تا چه اندازه این کار قدرت و شجاعت به من بخشید. من مشوق زنان دیگر نیز برای پیوستن به این شغل بودم. بسیاری از موقعیت‌ها و مناصب شغلی به کمک کارکنان زن نیاز دارند. من به عنوان نگهبان در بانک‌ها، مراسم ازدواج و رویدادها و مکان‌های دیگر از جمله نمایشگاه‌ها و فروشگاه‌هایی مانند شعبه LC Waikiki کار کرده‌ام. من مجبور شدم شرایط و جو پر تنش را خنثی کنم، اما این کار تنها من را قوی‌تر کرده و من عاشق استقلال مالی‌ام هستم».

ابو حمد افزود: «سخت‌ترین کار این است که در جامعه بسته و محافظه کار ما با مردان سروکار داشته باشیم. بسیاری از آنان از کار من انتقاد کرده‌اند یا به من نگاه عجیبی دارند. همواره از من می‌پرسند که چرا به عنوان یک زن در حوزه امنیتی کار می‌کنم. من هرگز اجازه ندادم این سخنان روی کارم تاثیر بگذارند. من عاشق شغل‌ام هستم و خانواده و شرکت‌ام از من حمایت می‌کنند».

نگهبانان امنیتی زن در غزه

«بلال العربید» مدیر شرکت «سکوریتی لند» به «المانیتور» می‌گوید: «ما اولین شرکتی در نوار غزه بودیم که نگهبانان زن را استخدام کردیم. در سال ۲۰۱۵ میلادی احساس کردیم که نیاز است این بازار کار به روی زنان باز شود و یک برنامه آموزشی ایجاد کردیم. مربیان اکثرا از افسران بازنشسته هستند و دارای تجربه در آموزش‌های امنیتی و نظامی می‌باشند».

او می‌افزاید: «پس از آن شروع به انتشار آگهی درباره فرصت‌های شغلی کردیم و بسیاری از زنان درخواست ارائه دادند. اگرچه بسیاری از مشتریان به نگهبانان امنیتی نیاز داشتند، اما با توجه به جامعه محافظه کاری که در آن زندگی می‌کنیم در متقاعد کردن آنان برای استخدام نگهبانان زن علیرغم آن که ایده خوبی بود دچار مشکل بودیم».

«هانی النجار» مدیر G-Unit به «المانیتور» می‌گوید: «به لطف مدرنیزاسیون تغییر فرهنگی در غزه آغاز شده است. در نتیجه، تقاضای فزاینده‌ای برای نگهبانان زن در مراکز خرید، بانک‌ها و موسسات وجود دارد».

او می‌گوید شرکت تحت هدایت‌اش آگهی‌های استخدامی برای زنان را ارائه کرده و بیش از ۵۰۰ نفر درخواست استخدام را ارائه کرده اند. او می‌افزاید: «کارکنان ما برای کار در حوزه امنیتی تحت آموزش‌های فشرده‌ای قرار دارند. وجود نگهبانان زن برای ارتباط و تعامل با زنان و کودکان بسیار مهم است، زیرا مردان به سختی می‌توانند موقعیت‌هایی که در آن زنان در حال درگیری هستند و یا دچار مشکل شده‌اند را حل و فصل کنند».

نگهبانان امنیتی زن در غزه

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد