خانه » همه » خبر » سلاجقه: برای حیوانات نام «کشور» انتخاب نکنیم تا مشکل‌ساز نشود

سلاجقه: برای حیوانات نام «کشور» انتخاب نکنیم تا مشکل‌ساز نشود

علی سلاجقه در حاشیه همایش زبان و محیط زیست درباره نامگذاری یوز ایرانی به نام ایران اظهار کرد: باید در انتخاب کلیدواژه‌ها در محیط زیست دقت کرد که این قضیه در نامگذاری حیوانات نیز اهمیت زیادی دارد و این اشتباه است که روی حیوانات وحشی اسامی همچون ایران و موارد مشابه بگذاریم و باید در این زمینه دقت شود و اسامی الهام گرفته از طبیعت باشد تا سوء تفاهم ایجاد نکند و مشکل ساز نشود چراکه ایران کشور ما خواستگاه مردم محسوب می‌شود. اینکه روی یک حیوان نام ایران را بگذاریم ممکن است که آن تلف شود و پس از آن حساسیت‌هایی ایجاد شود.

وی ادامه داد: مراحل زادآوری ایران انجام شده است. ایران از دست قاچاقچیان نجات یافت و با وجود ضعف جسمانی به مرحله زادآوری رسیده است. مدیرکل محیط زیست استان سمنان اعلام کرده ایران باردار است که امیدواریم درست باشد.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست درباره کمبود یوز ایرانی در کشور و خطر انقراض آن گفت: خوشبختانه هفت ماده یوز در طبیعت مشاهده و اندکی از نگرانی انقراض آن‌ها کاسته شده است. هرکدام از این ماده یوزها هم چند توله دارند. یک یوز نر هم پس از ۲۰ سال در اصفهان مشاهده شده است. بنابراین در وضعیت نسبتا مناسبی قرار داریم.

وی در پاسخ به پرسش ایسنا درباره بازنگری در فرایند تکثیر در اسارت اظهار کرد: تکثیر در اسارت دستاورد بزرگی بود که به آن رسیدیم. یک ماهواره هم در فاز پرتاب ممکن است دچار مشکل شود و نمی‌توان کل فرایند را زیرسوال برد چراکه ساخت آن ماهواره دستاورد تلاش‌های علمی است. درباره پیروز هم به همین صورت است. این نکته قابل چشم‌پوشی نیست که تحریم‌ها نیز در این زمینه تاثیرگذار هستند. تلاش ما این است که از ظرفیت‌های بین المللی در بین المللی سازی توران بهره ببریم اما تحریم‌ها در این زمینه بسیار تاثیرگذار است.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست با تاکید بر کمبود متخصصان در زمینه حیات وحش گفت: دو جلسه با دامپزشکان و متخصصان حیات وحش به زودی برگزار می‌کنیم و درباره ابعاد مختلف این قضیه صحبت خواهد شد. ما در زمینه حیات وحش متخصصان اندکی داریم و باید در این زمینه اقدامات موثری صورت گیرد.

سلاجقه در پایان، در پاسخ به این مسئله که تیمارگر پیروز گفته است حقوق دریافتی وی در نگهداری پیروز اندک بوده است اظهار کرد: این موضوع را به شدت تکذیب می‌کنیم. قراردادها موجود است و از این پس با هر کس که اقدامات سازمان را مصادره کند برخوردهای حقوقی خواهد شد. تکثیر یوز در اسارت از دستاوردهای سازمان محیط زیست است که در جهان چندان اتفاق نیفتاده است.

سلاجقه همچنین در همایش زبان و محیط زیست اظهار کرد: زبان فارسی در گذشته نیز فراگیر بوده است و باید به ظرفیت جهانی شدن برسد. نقد من به فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی این است که در کتاب مهندسی محیط زیست و کشاورزی و منابع طبیعی برخی واژه‌های غیرمحیطی زیستی آورده شده است‌.

وی ادامه داد: این زبان مولد کلیدواژه‌ها است. زبان می‌تواند صلح و دوستی ایجاد کند و یا موجب افتراق و دشمنی شود. کلیدواژه سازی بسیار مهم است‌.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست تاکید کرد: فرهنگ ما متصل به محیط زیست است و از محیط زیست نشات گرفته است. اولین زبان ارتباط‌گیری تصاویر و درختان و کشیدن عکس حیوانات بود.

وی افزود: مقام معظم رهبری تاکید دارند که زبان علم باید زبان فارسی باشد. علم از شرق طلوع و در غرب غروب می‌کند چرا زبان فارسی که گستره تاریخی عظیمی دارد به اینجا رسیده است؟.

سلاجقه در پایان تصریح کرد: رکن اصلی سازمان محیط زیست آموزش است. زیباترین کلمات برای محیط زیست است که وقتی رفتارشناسی حیوانات را توضیح می‌دهیم می‌فهمیم مردم چقدر از این اشکال، تنوع و تنوع زیستی لذت می‌برند. امیدواریم این نشست‌ها موجب گسترش زبان فارسی و زبان محیط زیست در میان مردم و مسئولین شود.

بیشتر بخوانید:

تصویر منتشر شده از پوست‌کنی یوز مربوط به کالبدشکافی «پیروز» نیست

واکنش سازمان محیط زیست به انتقادات پس از مرگ «پیروز»

271 35

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد