خانه » همه » مذهبی » سلاماینکه حضرت امام خامنه ای در نامه امروز شان به دخترنوجوان سه توصیه درس.تهذیب.هوشیاری سیاسی همراه با تلاش انقلابی داشتند،را لطفا تفسیر و شرح بدهیدتفاوت این سه توصیه با سه توصیه قبلی که مبنی بر تهذیب تحصیل ورزش بود را بیان کنید تشکر

سلاماینکه حضرت امام خامنه ای در نامه امروز شان به دخترنوجوان سه توصیه درس.تهذیب.هوشیاری سیاسی همراه با تلاش انقلابی داشتند،را لطفا تفسیر و شرح بدهیدتفاوت این سه توصیه با سه توصیه قبلی که مبنی بر تهذیب تحصیل ورزش بود را بیان کنید تشکر

مقام معظم رهبری در نامه به این دختر نوجوان؛ درس خواندن، تهذیب اخلاق و هوشیاری سیاسی همراه با تلاش‌های انقلابی را سه وظیفه ای برشمردند که دختران و پسران این نسل باید آن‌ها را هرگز فراموش نکنند.
درس خواندن و تهذیب نفس، علم، تخصص و تعهد را در نسل جوان ایجاد می کند و آنان را به عنوان عناصری تأثیر گذار و کارآمد برای کشور و جامعه قرار می دهد. کسب علم و دانش و قدرت علمی، مایه قدرت یک کشور و از الزام های پیشرفت آن محسوب می گردد و جامعه ای که جوانان آن در علم و دانش کوتاهی داشته باشند، آینده خوبی را برای کشور خود، نمی توانند رقم بزنند. تهذیب اخلاق نیز موجب خواهد شد تا علم و دانش در مسیر خدمت به کشور قرار بگیرد و فرد را به عنصری مفید در جامعه تبدیل خواهد نمود. قرآن کریم آگاهی و اخلاق را به عنوان دو شرط اصلی پذیرش مسئولیت برشمرده است. آنجا که از زبان حضرت یوسف می فرماید:«قال اجعلنی علی خزائن الارض انی حفیظ علیم»(سوره یوسف، آیه55) «حفیظ»، ناظر به شرط تعهد و امانت در فرد و «علیم» ناظر به شرط تخصص و علم است.
در کنار این دو شرط هوشیاری سیاسی و تلاش انقلابی نیز از وظایف و مسئولیت های نسل جوان است. بدون هوشیاری و بصیرت سیاسی لازم، زمینه لغزش و انحراف برای افراد فراهم بوده و یک جوان درس خوانده متعهد ممکن است بدون بصیرت و هوشیاری سیاسی لازم، درک روشنی از ضرورت های کشور و نقشه دشمنان نداشته باشد و دشمنان کشور را به خوبی نشناسد و عمق و دلیل دشمنی آنان را برنتابد و گرفتار توطئه ها و تزوریهای آنان شده و یا در مسیر اهداف آنان قرار بگیرد. همچنین صرف هوشیاری سیاسی کافی نبوده و جوانان باید حضور و تلاش فعال در عرصه های مختلف داشته باشند تا نیازهای گوناگون جامعه را با تلاش انقلابی خود برطرف نمایند.
توصیه به کسب علم و دانش و اخلاق و معرفت و بصیرت سیاسی از محورهای اساسی توصیه های همیشگی مقام معظم رهبری به جوانان است که در دیدارهای مختلف با جوانان از سوی ایشان مطرح شده است.
به عنوان نمونه فرمودند:«خود جوانها باید در این زمینه(بصیرت‌افزائی) تلاش کنند. دشمن را باید شناخت، روشهای دشمن را باید شناخت؛ این کاری است که بر عهده‌ خود جوانهاست.»(بیانات در اجتماع بزرگ مردم قم‌ 27/7/89)
همچنین در مورد دیگری فرمودند:«جوانان عزیز حضور در صحنه‌ پرشور دانش‌اندوزی که از زیباترین و مبارکترین فصول دوران جوانی است، هنگامی که با مجاهدتهای اسلامی و تلاش در راه گسترش فهم و معرفت درست دینی و سیاسی همراه باشد، یکی از برترین آمیزه‌های معنوی برای نسل جوان کشور را پدید می‌آورد.»
(پیام به مناسبت برگزاری دومین کنگره جامعه اسلامی دانشجویان 08/07/13
و نیز در مورد دیگری فرمودند:«جوانان عزیز! شما امیدهای انقلاب و اسلامید. رفتار شما می‌تواند این مملکت را در جهت شکوفایی، با سرعت به پیش ببرد. وقتی جوان مملکت هوشیارانه، با تدبیر، با حلم و با توجه به موقعیت ها، حرف بزند و تصمیم بگیرد و عمل کند، کشور گلستان خواهد شد. وقتی هیجانات کور، پا وسط بگذارند، دشمن فورا استفاده خواهد کرد. بارها گفته‌ام، باز هم تکرار می‌کنم؛ من معتقدم که جوان مملکت بایستی در همه‌ میدانها حضور و آمادگی داشته باشد؛ منتها با انضباط.»(بیانات در دیدار جمعی از دانشجویان به همراه اقشار مختلف مردم 21/04/1378)
در عین حال توصیه های ایشان محدود به این موارد نبوده و در مواردی با توجه به مخاطبان و بر اساس نیازهای آنان به محورهای دیگری نیز همچون ورزش اشاره شده است . بنابر این، این توصیه ها با هم منافاتی نداشته و مکمّل یکدیگر است.(برای آشنایی با مطالبات رهبری از جوانان ر.ک:basirat.ir/fa/news/284062)

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد