خانه » همه » مذهبی » سلام خسته نباشید سوالم راجع به ظهور امام زمان عج هست.البته خیلی ابتدایی و شاید خنده دار باشد ولی واقعا سوالهای ذهنم هست حتی دیروز از پدرم ایناهم که مذهبی هستم پرسیدم فقط جواب کلی میدادند که اقا حکومت جهانی ایجاد خواهد کرد. سوال هایم اینهاست اینکه انشالله وقتی که ظهور کردند من نوعی چگونه متوجه میشوم؟ مثلا تلویزیون را روشن میکنم میبینم انجا میگویند مهدی فاطمه ظهور کرد؟ یا لحظه ظهور مثلا با اذن خداوند مکه و اقامون رو میبینیم مثلا اگر کسی ان لحظه خواب باشد یا در حمام و…او چگونه میشود بعدش چه میشود مثلا همگی محبان خانه و شهرشان را ول میکنند و بطرف اقا میروند که با او بیعت کنند یا چه یا مانند امام خامنه ای میشود که مثلا من خودم ایشان را تابحال ازنزدیک ندیده ام.مثلا تصویر و فیلمشان را از تلویزیون و فضای مجازی فقط خواهیم دید؟ مثلا من زن اگر بخواهم در رکاب اقا باشم و بجنگم چگونه اینکار میسر میشود؟ اگر همسرم اجازه ندهد چطور ؟اگر تا ظهور اقا من بمیرم بعد از ظهور من هم به دنیا بازمیگردم که ظهور ایشان را ببینم و بجنگم با دشمنان؟ و اینکه میگویند امام زمان عج به دست سعیده نامی شهید خواهد شد صحت دارد؟ ممنون میشم به تک تکشون جواب ساده و کوتاه بدهید

سلام خسته نباشید سوالم راجع به ظهور امام زمان عج هست.البته خیلی ابتدایی و شاید خنده دار باشد ولی واقعا سوالهای ذهنم هست حتی دیروز از پدرم ایناهم که مذهبی هستم پرسیدم فقط جواب کلی میدادند که اقا حکومت جهانی ایجاد خواهد کرد. سوال هایم اینهاست اینکه انشالله وقتی که ظهور کردند من نوعی چگونه متوجه میشوم؟ مثلا تلویزیون را روشن میکنم میبینم انجا میگویند مهدی فاطمه ظهور کرد؟ یا لحظه ظهور مثلا با اذن خداوند مکه و اقامون رو میبینیم مثلا اگر کسی ان لحظه خواب باشد یا در حمام و…او چگونه میشود بعدش چه میشود مثلا همگی محبان خانه و شهرشان را ول میکنند و بطرف اقا میروند که با او بیعت کنند یا چه یا مانند امام خامنه ای میشود که مثلا من خودم ایشان را تابحال ازنزدیک ندیده ام.مثلا تصویر و فیلمشان را از تلویزیون و فضای مجازی فقط خواهیم دید؟ مثلا من زن اگر بخواهم در رکاب اقا باشم و بجنگم چگونه اینکار میسر میشود؟ اگر همسرم اجازه ندهد چطور ؟اگر تا ظهور اقا من بمیرم بعد از ظهور من هم به دنیا بازمیگردم که ظهور ایشان را ببینم و بجنگم با دشمنان؟ و اینکه میگویند امام زمان عج به دست سعیده نامی شهید خواهد شد صحت دارد؟ ممنون میشم به تک تکشون جواب ساده و کوتاه بدهید

به طور خلاصه پاسخ سوالات شما این است :
1. مردم از طرق مختلف از ظهور امام زمان باخبر می شوند ؛ بخصوص از طریق ندای آسمانی که به گوش همه می رسد.
2. همه مومنان و صالحان و منتظران واقعی ، می توانند از یاران امام زمان باشند و این نیاز به برنامه یا شرط خاصی ندارد. به محض ظهور امام زمان ، همه باید به سمت آن حضرت حرکت کنند و در اینجا نیازی به دستور یا اجازه کسی نیست.
3. اگر کسی بمیرد و نتواند عصر ظهور را درک کند ، اگر از مومنان خالص و از شیفتگان واقعی امام عصر باشد ، امید می رود که رجعت کند ؛ بخصوص آنکه مداومت به خواندن دعای عهد بکند.
4. امام زمان به دست کسی شهید نخواهد شد و به طور عادی از دنیا خواهد رفت. بعد از رحلت ایشان هم امام حسین رجعت می کند.
از آنجایی که پاسخ مفصل سوالات شما طولانی می شود ، در اینجا فقط به یک سوال پاسخ تفصیلی داده می شود و اگر طالب ، پاسخ همه سوالات هستید آنها را جدا گانه برای ما ارسال فرمایید.
اطلاع مردم دنیا از ظهور امام زمان
همه مردم دنیا ظهور حضرت مهدی (عج)، امری سترگ، بزرگ و سرنوشت ساز است و به همین جهت همگان به شکل های مختلف از آن آگاه می شوند و در موافقت یا مخالفت با آن صف آرایی می کنند. پس ظهور و انقلاب جهانی مهدوی، امری مخفیانه نیست تا ابتدا افراد خاصی بدانند و بعد به سایرین خبر دهند؛ بلکه وقتی ظهور اتفاق بیفتد، همۀ مردم دنیا از آن مطلع می‌شوند. به همین دلیل به ما گفته شده: خبر ظهور را از کسی قبول نکنید؛ زیرا اگر ظهور اتفاق بیفتد، همه می‌فهمند و احتیاجی به خبر دادن نیست. توضیح آنکه، یکی از علامت‌های ظهور امام زمان(عج) ندای آسمانی (الغیبة، نعمانی، ص262، ح13) است. همۀ مردم جهان آن را خواهند شنید و حتی کسانی که خواب‌اند بیدار شده، آن را می‌شنوند (الغیبة، نعمانی، ص262، ح13) و از آن پس نام امام زمان(عج) بر سر زبان‌ها می‌افتد و همه باخبر می‌شوند. ( میزان الحکمة، ج1، ص186، ح247)علاوه بر این، علامت‌هایی مانند قیام فرد پلیدی به نام سفیانی و نیز فرد باتقوایی به نام یمانی نیز در چند ماه قبل از ظهور اتفاق می‌افتد و مردم را آمادۀ ظهور می‌کند.( بحارالانوار، ج52، ص231، ح96)
بر این اساس از سوى پیامبر(صلى الله علیه وآله) و امامان معصوم(علیهم السلام) علامت ها و نشانه هایى براى ظهور آن حضرت ذکر شده است که مردم با دیدن آن علائم و نشانه ها، از ظهور امام مهدى (عج) با خبر مى شوند. این علائم، از یک حیث، دو گونه اند:
1- علائم خاص; این علامت ها، خاص و مختص وجود پر برکت حضرت صاحب الامر(علیه السلام)است و حضرت بدان وسیله مى داند که خداوند او را اذن و اجازه ى ظهور داده است.
در روایتى طولانى، ابى بن کعب از پیامبر اکرم(صلى الله علیه وآله) درباره ى علامت هاى ظهور امام مهدى(علیه السلام)سؤال مى کند. آن حضرت مى فرماید:
او (امام مهدى (عج) پرچمى دارد که چون وقت ظهورش فرا رسد، خود به خود باز مى شود و خداى تعالى آن را به سخن مى آورد و عرض مى کند: «یا ولى الله فاقتل اعدالله; اى ولىّ خدا! دشمنان خدا را بکش!». و این دو علامت است (اوّلى باز شدن پرچم، دومى، صدایى است که از پرچم بر مى آید.
و نیز او شمشیرى دارد که در غلاف است و چون هنگام ظهور حضرتش فرا رسد از غلاف بیرون مى آید و خداوند آن را به سخن مى آورد و صدا مى زند: «اخرج یا ولىّ الله! فلایحل لک أنْ تقعَد فی أعداء الله; اى ولىّ خدا! قیام کن که دیگر جاى درنگ نیست و نشستن براى تو روا نیست که از دشمنان خدا دست بردارى». پس حضرت خروج مى کند و قیام مى کند و دشمنان خدا را هر کجا که بیابد به قتل مى رساند…».[1]2- علائم عامه; علائم عامه، علامت هایى هستند که جنبه ى عمومى دارد و براى مردم ظاهر خواهد شد و هر کس از عوام و خواص، در طول زندگى خود، برخى از آن ها را خواهد دید. این علامت ها بسیار است. در این جا به برخى از مهم ترین آن ها اشاره مى شود:
1- خروج سفیانى.
2- گرفتن خورشید در نیمه ى ماه مبارک رمضان.
3- گرفتن قرص ماه در آخر ماه مبارک برخلاف عادت.
4- فرو رفتن زمین «بیداد» که سرزمینى است میان مکه و مدینه.
5- فرو رفتن زمین یا جمعیتى در مشرق.
6- توقّف خورشید از آغاز ظهر تا وسطِ وقت عصر.
7- طلوع خورشید از مغرب.
8- کشته شدن نفس زکیه که سیّدى است هاشمى در پشت کوفه ـ یعنى: نجف ـ با هفتاد نفر از صالحان.
9- خراب شدن دیوار مسجد کوفه.
10- نمایان شدن پرچم هاى سیاه از طرف خراسان.
11- خروج یمانى از طرف یمن.
12- فرود آمدن ترک ها در جزیره (شمال عراق کنونى).
13- ورود رومیان در رمله.
14- پیدا شدن سرخى شدید در آسمان که در اطراف آن پراکنده شود.
15- پیدایش آتش در طول مشرق که تا سه روز یا هفت روز در هوا بماند.
16- عربان استقلال پیدا کنند و کشورگشایى کنند و از زیر بار و نفوذ دیگران بیرون روند.
17- اهل مصر، فرمانرواى خود را بکشند.
18- شام خراب شود و سه پرچم در آن جا پدیدار گردد.
19- رودخانه ى فرات طغیان کند یا شکافته شود، به حدّى که آب در کوچه هاى کوفه داخل شود.
20- پلى در بغداد در کنار محله (کرخ) ساخته شود.
21- ترسى عمومى و مرگى سریع و همگانى، همه ى اهل عراق و مردم بغداد را فرا گیرد که قرار و آرام یا راه فرار نداشته باشند.
22- صدایى از آسمان بلند شود که همه ى مردم روى زمین آن را به زبان خود بشنوند.[2]علامت ها و نشانه هاى دیگرى نیز هست که در کتاب هاى مبسوط، مانند بحارالأنوار، (جلد پنجاه و دوم) ذکر شده است و ما، در این قسمت، به برخى از این احادیث که شامل چندین علامت است، اشاره مى کنیم.
1- امام صادق(علیه السلام) فرمود: «پنج اتّفاق قبل از ظهور قائم(علیه السلام) اتفاق مى افتد: قیام یمانى; خروج سفیانى; منادى که از آسمان ندا مى کند; فرو رفتن زمین در بیدا; کشته شدن نَفْسِ زکیه.».[3]2- از امام باقر(علیه السلام) نقل شده است: «… در آخرالزمان، نشانه هایى هست. از آن جمله است: دابّه الأرض; دجال; نزول حضرت عیسى; طلوع خورشید از مغرب.»[4]3- در حدیثى طولانى، صعصعة بن صوحان از امیرالمؤمنین على(علیه السلام)در مورد خروج دجّال که از علائم ظهور امام مهدى (عج) است، مى پرسد. آن حضرت مى فرماید: «… علامت خروج دجال، این است که نماز را سبک شمارند و امانت را ضایع کنند و دروغ را حلال بدانند و ربا بخورند و رشوه بگیرند و ساختمان ها را بلند سازند و دین را به دنیا بفروشند و سفیهان را به کار گیرند و با زنان مشورت کنند و قطع رحم کنند و از هواهاى نفسانى تبعیت کنند و خون ریزى را سبک شمارند و حلم، ضعف شمرده شود و ظلم فخر باشد و حاکمان، فاجر و وزیران، ظالم باشند و عارفان ضعیف و قاریان، فاسق باشند و شهادت دروغ آشکار شود و فسق و فجور و بهتان و گناه و طغیان علنى شود و قرآن ها، تزیین شود و مساجد آراسته گردد و مناره مرتفع شود…. زنان با شوهران خود به خاطر حرص دنیوى، در تجارت شریک شوند و…»[5]بنابراین، علامت ها و نشانه هاى فراوانى براى ظهور امام زمان(علیه السلام)وجود دارد که مردم با دیدن آن ها به ظهور امام زمان (عج) پى خواهند برد، لکن باید توجّه داشت که برخى از این علائم، نشانه ى نزدیکى ظهور است و برخى دیگر، نشانه ى وقوع ظهور. به عنوان مثال علامت هایى که حضرت على(علیه السلام) در این حدیث بیان داشتند، نشانه هاى نزدیک شدن ظهور است، امّا خروج سفیانى، متّصل به ظهور امام زمان (عج) است و او با آن حضرت جنگ خواهد کرد. امام صادق(علیه السلام) مى فرماید: «… زمانى که سفیانى مالک مناطق پنج گانه ى شام: (دمشق، حمص، فلسطین، اردن، قنسرین) شد، در آن زمان، متوقع فرج باشید…».[6][1]. بحارالأنوار، ج 52، ص 310 و 311.
[2]. زمینه سازان انقلاب جهانى مهدى(علیه السلام)، ص 22 تا 27; ارشاد، شیخ مفید، ص 356 ـ 358، چاپ بیروت.
[3]. بحارالأنوار، ج 52، ص 203.
[4]. همان، ج 52، ص 181.
[5]. بحارالأنوار، ج 52، ص 193.
[6]. بحارالأنوار، ج 52، ص206

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد