خانه » همه » مذهبی » شهید حسین فهمیده

شهید حسین فهمیده

معاندان و دشمنان نظام جمهوری اسلامی که در مقابله با نظام از هیچ تلاشی فرو گذار نکرده اند و پس از ناکام ماندن در همه نقشه های خود، به چنین روشهای مذبوحانه ای روی آورده و به دنبال تشکیک در مسائل مختلف هستند. در مورد نحوه شهادت شهید حسین فهمیده ماجرا از آنجا آغاز شد که مدتی قبل، یکی از خبرنگاران بی‌بی‌سی در توییتی ادعا کرد که «حمید هوشنگی» معاون ستاد تبلیغات جنگ در دهه ۶۰ به او گفته شکل شهادت حسین فهمیده، افسانه‌ای ساخته‌ او برای قهرمان‌سازی بوده و به خاطر ترس آن را مطرح نکرده است.این خبرنگار همچنین ادعا کرده پدر شهید فهمیده هم از این ماجرا اطلاع داشته است.
مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس، در اطلاعیه‌ای به این توییت واکنش نشان داد و نوشت: مدتی پس از فوت معاون ستاد تبلیغات جنگ در دهه 60- حمید هوشنگی- یکی از کارکنان رسانه‌ای خوشنام و معتبر در اعلام دقیق زمان کودتاهای لندن در اقصی نقاط جهان! در روایتی به نقل از این مرحوم اعلام کرد: « شکل شهادت حسین فهمیده افسانه ساخته او برای قهرمان‌سازی بوده است و علت این که این مطلب را در زمان حیاتش مطرح نکرده ترس بوده است».
هر چند این‌گونه نقل‌قول‌های شفاهی از فردی متوفی- که دیگر امکان اظهارنظر در مورد صحت و سقم آن را ندارد- به‌هیچ وجه از سندیتی برخوردار نیست؛ زیرا به این ترتیب هرکسی می‌تواند موضوعی را به فردی که در قید حیات نیست نسبت دهد و با به خدمت گرفتن موقعیت دیگران مراد خود را پی گیرد.
البته اهل‌ نظر و تحقیق به‌خوبی از دلایل تلاش گسترده در فضای مجازی که عمدتاً منشا خارجی دارد برای به زیر سوال بردن یافته‌های تاریخی جامعه مطلعند؛ و برایشان روشن است که چرا این ادعای کاملاً بی‌اعتبار موج‌وار و به‌سرعت در این فضا مورد پشتیبانی افرادی با هویت ظاهری ایرانی در اردوگاه‌های جنگ مجازی آلبانی قرار گرفت؛ البته دور از انتظار بود که این اراده ضدملی نمادهای کاملاً مردمی دفاع از تمامیت ارضی ایران عزیز را که امروزه به ‌صورت اسطوره درآمده‌اند، هدف گیرد. قطعاً کم‌کاری‌ها در مدون‌سازی و تبیین‌گری تاریخ رشادت‌های این مرز و بوم در فرصت‌سازی برای بدخواهان بی‌تاثیر نبوده است.
براساس یک فهم عمومی، امروز هیچ کس جایگاه اسطوره‌ای چون آرش کمان‌گیر را با ابهام مواجه نمی‌سازد، بلکه مجسمه‌ وی زینت‌بخش میادین نیز می‌شود تا ارزش «جان در راه تثبیت مرزهای وطن دادن» را همواره یادآور گردد. جالب این که در تاریخ یونان باستان برخی صاحبان قلم از جمله گزنفون حتی از شخصیت‌های ایرانی برای تعالی بخشی به جامعه خویش اسطوره می‌ساختند.
حسین فهمیده نوجوان غیور که بلافاصله بعد از حمله قوای متجاوز به جنوب و غرب کشور به یاری هموطنان خرمشهری می‌شتابد و علی‌رغم یک ‌بار مجروحیت قبل از بهبودی کامل بیمارستان را ترک می‌گوید و به ‌جایی باز می‌گردد که زخم برداشته است در نهایت در مصاف با یک تانک قوای متجاوز در تاریخ پنج‌شنبه 8 آبان 1359 به شهادت می‌رسد. این که نارنجک این نماد مقاومت ایران‌زمین، به هنگام زیر گرفته شدن، شنیِ تانک را از کار می‌اندازد یا وی نارنجکش را به درون تانک پرتاب می‌کند و هم‌زمان زیر گرفته می‌شود و… چندان تفاوتی نمی‌کند؛ آن‌ چه درس‌آموز جاودانه برای این ملت است این که نوجوان ایرانی از غول های آهنین نمی‌هراسد و با کمترین امکان به مصاف آن ها می‌رود.
وقتی رهبر کبیر انقلاب اسلامی این نوجوان را «رهبر واقعی ملت» می‌خواند، می‌داند چه آفتی را در داخل صفوف سیاست‌مداران و فرماندهان دفاع مقدس هدف گرفته و چه ضربه هولناکی به متجاوز وارد می‌سازد.
آن‌ چه می‌توانست برای صاحبان فهم و درک، دغدغه باشد ثبت و ضبط رشادت آحاد ملت به‌ نام سیاست‌مداران و صاحبان درجات و ندیده شدن ملت در فراز و نشیب تاریخی است.
همچنین زمانی ایران از گزند هر اهریمن زیاده‌خواهی مصون خواهد بود که برایش مسجل گردد هر نوجوان ایرانی دست‌کم تانکی از او را زمین‌گیر خواهد ساخت؛ لذا امروز «حسین فهمیده» دیگر نماد نیست؛ بلکه اسطوره‌ای است که داستان آن در گوش‌ها نجوا می‌شود. الهام‌گیرندگان از ایجاد ابهام در مورد چگونگی شهادت این نوجوان و چگونگی از کار افتادن تانک اشغال‌گر عبور کرده‌اند؛ زیرا در نهایت پیروزی ملت ایران که از مسیر رشادت‌های همین نوجوان به‌دست آمده کتمان‌ناپذیر است. بگذار با هزینه بسیار همان حامیان دیروز صدام در جنگی رسانه‌ای نحوه شهادت این قهرمان بزرگ در 8 آبان 59 را ساخته و پرداخته معاون ستاد تبلیغاتی اعلام کنند. در حالی که اصولا ستاد در اردیبهشت 1360 تاسیس شده است. صرفاً این نوع دشمنی ها با نمادهای مقاومت یک بی اعتباری دیگر را بر بی اعتباری های نظام استکباری و رسانه های نظام سلطه خواهد افزود.
(حسین فهمیده چگونه شهید شد؟/پاسخ به یک تردید؛www.alef.ir/news/3970906058.html)
همچنین فرشته فهمیده، خواهر شهید حسین فهمیده،در این مورد اظهار داشت: قرار نیست هر کسی از هر جایی بلند شود و بر رشادت‌هایی که شهدای ما در ۸ سال دفاع مقدس داشتند، نام افسانه را بگذارد. اگر قرار باشد شهادت حسین فهمیده افسانه باشد، شهادت مدافعان حرم مانند محسن حججی هم افسانه است.
ما در کشور جمهوری اسلامی قهرمان کم نداشته‌ایم. ۶ هزار نوجوان در جبهه‌های جنگ جنگیدند و خون خودشان را پای درخت اسلام ریختند. ما هم تا جایی که در توانمان باشد، ادامه دهنده‌ راه آنها هستیم. هر تعبیری که افراد دارند، بستگی به برداشت‎شان دارد. تمام زندگی‌نامه‌ها و خاطرات همرزمان شهید وجود دارد و ما مستند «رهبر روح الله» را داریم که در آنها نحوه‌ شهادت محمدحسین کاملا گویاست که در کجا و به چه شکل به شهادت رسیده است که بازخورد آن را در رسانه‌های ملی‌مان هم دیده‌ایم.
این مسایل چیزی نیست که بخواهیم الان به آن بپردازیم یا درباره‌ی آن صحبت کنیم. سال ۵۹ امثال شهید فهمیده‌ها و ۱۳ ساله‌هایی بودند که بخاطر عشق به حضرت امام و میهنشان به جبهه‌ها رفتند و تقدیر الهی بود که این عزیزان به شهادت برسند.(www.didarnews.ir/fa/news/14128)

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد