خانه » همه » خبر » عکس |‌ سورپرایزی که در شکم یک فسیل دایناسور نهفته بود

عکس |‌ سورپرایزی که در شکم یک فسیل دایناسور نهفته بود

غزال زیاری_ اخیرا دانشمندان در فسیل ۱۲۰ میلیون ساله یک دایناسور میکروراپتور (Microraptor) در ابعاد یک گربه، یک سورپرایز بزرگ پیدا کردند؛ یک وعده ناهار شگفت‌انگیز!

بیشتر بخوانید:

عکس |‌ اگر دایناسورها منقرض نمی‌شدند امروز این شکلی بودند

عکس |‌ کروکودیلی که پهپاد شکار می‌کند!

این درحالی است که این فسیل ابتدا در سال ۲۰۰۰ یافت شده بود، ولی راز داخل شکمش تا به حال پنهان مانده بود. تا اینکه باتجزیه و تحلیل مجدد این فسیل، استخوان‌های پای یک پستاندار در قفسه سینه دایناسور مشاهده شد و این اولین مدرک تائید کننده تغذیه دایناسور از پستانداران است.

این یافته که روز سه شنبه در مجله دیرینه‌شناسی مهره‌داران منتشر شد، برپایه تحقیقات قبلی برروی فسیل دایناسور میکروراپتور Zhaoianus است که در منطقه جیوفوتانگ در غرب چین یافت شده بود. البته بخش میانی بدن آن فسیل در دسترس نیست؛ اما قفسه سینه او قابل مشاهده است و در داخل قفسه سینه‌اش، استخوانهای کوچک پای راست یک جانور که ابعادی کوچکتر از سه سانتی‌متر دارد به چشم می‌خورد که نسبتا سالم هم باقی مانده است

دایناسورهای میکروراپتور، از گونه دایناسورهای سه انگشتی و گوشتخوار هستند که در دوران باستان درخت‌ها را اشغال می‌کردند و در بین کوچکترین گونه‌های دایناسور یافت شده هستند. فسیل‌های گونه‌های مختلف دایناسورهای میکروراپتور، حکایت از آن دارد که آنها روی دست‌ها و پاهایشان پرهای بلندی داشتند که احتمالا از این پرها برای سُر خوردن استفاده می‌کرده‌اند.

با خورده شدن یک موجود، بقایای فسیلی زیادی از آن باقی نمی‌ماند. چرا که پروسه گاز زدن طعمه، جویدن و هضم آن، معمولا بقایای کمی از آن وعده غذایی را باقی خواهد گذاشت. اما محققان حالا و به لطف فسیل‌های باقیمانده از بقایای غذاهای هضم نشده در معده ریزراپتورها، به نتایج خوبی درباره رژیم غذایی آنها دست یافته‌اند.

تا پیش از این یک پرنده، یک ماهی و یک مارمولک پولکدار، در بقایای فسیل‌های این گونه دایناسورها رویت شده بودند ولی یافته‌های جدید، تصویر کامل‌تری از آنچه در جریان مراحل هضم غذایی در دوره پیش از تاریخ رخ می‌داد، ارائه کرده است.

دیوید هون، دیرینه‌شناس دانشگاه کوئین‌مری لندن و نویسنده اول این تحقیق جدید دراین باره گفته:« به ندرت می‌توان بقایایی از موادغذایی در فسیل دایناسورها یافت. از همین رو هر نمونه این‌چنینی واقعا اهمیت دارد؛ چرا که شواهد مستقیمی در مورد آنچه دایناسورها می‌خوردند، در اختیار ما قرار می‌دهد.»

در شرایطی که دانشمندان می‌توانند تشخیص بدهند که آنچه در معده این دایناسور میکروراپتور پیدا شده، پای یک جاندار است، ولی مطمئن نیستند که متعلق به چه گونه جانوری‌ای است. انگشتان باریک پای این موجود، شبیه به نوعی پستاندار منقرض شده شبیه به پوسوم است که با نام Sinodelphys شناخته می‌شود و یا گونه ای شبیه به موش به نام Eomaia.

سوال مهم دیگری که مطرح می‌شود این است که آیا این دایناسور میکروراپتور، این موجود پستاندار را شکار کرده یا اینکه فقط پای آن را خورده؟

غیرممکن است بتوان پاسخ این سوال را با بررسی این فسیل داد ولی برخی محققان معتقدند که دست و پاهای پر دار این موجود، ممکن است این امکان را برای آنها فراهم می‌کرده که از روی شاخه‌ای به شاخه دیگر و روی زمین سُر بخورند و موجودات زمینی را شکار کنند.

اندازه پای پستاندار به نحوی است که به نظر می‌رسد که ابعاد این موجود، به اندازه‌ای بوده که طبیعتا انتظار می‌رفته که طعمه این ریزراپتور شده باشد.

این فسیل شگفت‌انگیز، در حقیقت تائیدی است بر شواهد قبلی دراین باره که این دایناسورهای سه انگشتی کوچک، از هر آنچه که در اطرافشان یافت می‌شده، تغذیه می‌کرده‌اند و حتی ممکن است گاهی گیاهان را می‌خوردند.

۲۲۷۲۲۷

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد