خانه » همه » مذهبی » فواید ریش گذاشتن

دانلود کتاب های امتحان شده

فواید ریش گذاشتن

پرسشگر گرامی ،
الف ) همه احکام الهى تابع مصالح و مفاسد در متعلق آنهاست. از طرف دیگر چنان نیست که دقیقا فلسفه همه احکام براى ما روشن باشد، بلکه برخى از آنها در متون دینى منصوص گردیده مانند فلسفه نماز، روزه، حج، جهاد، امر به معروف و نهى از منکر و برخى ذکر نگردیده است.
شاید علت عدم ذکر همه آنها هم این باشد که گرایش افراطى به دانستن فلسفه احکام کاهش دهنده روح تعبد در برابر پروردگار است و این خود ضرر بزرگى در بردارد، و انسان را دچار نوعى شرک مى گرداند، یعنى فلسفه جویى را جایگزین خداگرایى مى کند. البته در مواردى نیز انسان از طریق عقلى مى تواند فلسفه هایى را بفهمد ولى این فلسفه ها اولا کلیت ندارد و ثانیا به تدریج در طول زمان و با رشد دانش بشرى یکى یکى روشن مى شود و در هر زمان براى هر حکم احتمال وجود فلسفه ها و علل دیگرى مى رود که براى ما مکشوف نیست. بنابراین در چنین مواردى باید ابتدا این فرهنگ نادرست را اصلاح کرد که مى گوید اول باید فلسفه اش را بدانم تا بعد عمل کنم چنانکه در دیگر موارد زندگى مانند انجام دستورات پزشک اینچنین است.
ب ) در مورد تراشیدن ریش، روایاتى وارد شده و از تراشیدن آن مذمّت کرده و آن را کار مجوسى ها و یهودى ها دانسته است.فقها و مراجع معظم تقلید نیز از این روایات استفاده کرده اند که ریش تراشى بنابر احتیاط واجب جائز نیست . پیامبر(ص) فرمود: « سبیل را بتراشید (کوتاه کنید) ولى محاسن را وابگذارید و خود را شبیه به یهود نکنید».(4)
باز از حضرت (ص) نقل شده: «مجوس ریش هایشان را مى تراشیدند و سبیل هایشان را وا مى گذاشتند ولى ما مسلمانان سبیل ها را کوتاه می کنیم و ریش را وا مى گذاریم و این بر اساس فطرت و خلقت است».(5)و لذا سیره و روش عملى پیامبران و امامان معصوم به عنوان شایسته ترین الگوهای عملی انسانهای حق باور (6)بر همین منوال بوده است و در تاریخ سراغ نداریم پیامبر یا امامى ریشش را تراشیده باشد.
ج ) بعضی از خوبیهای ریش از دید گاه علم جدید
1 . ریش محافظ پوست صورت و گردن از آسیب های نور خورشید
هر چه میزان تماس شما با نور خورشید بیشتر باشد، احتمال آسیب های وارده به پوست تان نیز بیشتر می شود. این آسیب ها از یک آفتاب سوختگی ساده تا ابتلا به سرطان پوست متغیر است و متناسب با تداوم و مدت زمان تماس با اشعه ها ایجاد می شوند. اما بلند کردن ریش یک راه ساده و کم هزینه برای حفاظت بخشی از صورت از آسیب های اشعه های ماورای بنفش خورشید محسوب می شود.
علاوه بر این ریش، پوست را سالم تر نگه می دارد، چون به واسطه ی آن هوای ملایم تری با پوست تماس پیدا می کند. متخصصان حوزه ی سلامتی بر این عقیده هستند که تماس مکرر و طولانی مدت پوست با نور خورشید زمینه را برای ابتلا به سرطان پوست، آفتاب سوختگی های جدی و بروز زودهنگام چین و چروک مهیا می سازد.
2 . ریش برای محافظت پوست از سرما
اگر جزو افرادی هستید که به کوهنوردی، اسنوبورد یا اسکیت روی یخ و به طور کلی به ورزش های زمستانی علاقه دارید، می توانید از ریش به عنوان گرم کننده ی صورت خود استفاده کنید. موهای روییده روی صورت آقایان مانند یک سد محافظ در برابر سرما عمل می کنند.
ریش به جوان ماندن پوست کمک زیادی می کند، چون از کم آب شدن پوست جلوگیری می کند. در واقع مانند یک سد محافظ روی پوست عمل می کند
علاوه بر این ریش می تواند از تماس سرمای شدید با پوست صورت جلوگیری کرده و پوست صورت را مرطوب نگه دارد. در این صورت نیازی نیست نگران خشکی آزاردهنده ی پوست و پوسته پوسته شدن آن باشید.
3 . ریش برای جلوگیری از ابتلا به بیماری های مربوط به گلو
به احتمال زیاد این را نمی دانید که ریش می تواند به جلوگیری از بیماری های مربوط به گلو کمک کند. چگونه؟ موهای روییده در صورت آقایان مانع از ورود برخی باکتری های موجود در هوا به داخل دهان و تماس آنها با گلو می شود. البته متخصصان در این خصوص همچنان در حال بررسی هستند، اما احتمال اندک آن نیز می تواند تشویقی برای داشتن ریش باشد.
4 . ریش برای مقابله با حملات آسم
افراد مبتلا به آسم به خوبی می دانند که آلاینده ها و گردوغبار موجود در هوا چه قاتلان خاموشی هستند! محققان انگلیسی کلینیک Harley Streetبر این عقیده هستند که داشتن ریش و سبیل که از لب بالا تا ورودی سوراخ های بینی را می پوشاند، مانع از ورود مواد آلرژن (حساسیت زا) به حفره ی بینی و ریه ها می شود.
این بدین معنی است که ریش می تواند مواد آلرژن و دیگر دشمنان میکروسکوپی مانند باکتری ها را در خود نگه داشته و ذخیره کند. بنابراین لازم است که به طور مرتب ریش تان را با آب و صابون شسته و خشک کنید.
5 . ریش مانع از سرعت گرفتن روند پیری پوست
بدون شک گذاشتن ریش می تواند چهره ی یک مرد جوان را جا افتاده تر و پیرتر نشان دهد. اما در زیر همین ریش، پوست سالم تر و جوان تر می ماند. در واقع ریش به جوان ماندن پوست کمک زیادی می کند، چون این موها مانع از جریان یافتن افراطی آب روی پوست شده و از کم آب شدن آن جلوگیری می کند. در واقع مانند یک سد محافظ روی پوست عمل می کند. در نتیجه پوست ضخیم تر، نرم تر و جوان تر می ماند.
6 . ریش برای مقابله با سرماخوردگی
یکی از موارد آزاردهنده ریش گذاشتن در تابستان احساس گرمای بیش از حد معمول است. اما به عقیده ی محققان مرکز Trichology شهر بیرمینگهام بریتانیا در فصل زمستان داشتن ریش از بروز سرماخوردگی در آقایان پیشگیری می کند، چون می تواند با افزایش دمای پوست صورت باعث گرم ماندن آن شده و به بدن کمک می کند تا با ویروس ها مقابله کند.
منظور از گذاشتن ریش، نامرتب بودن نیست. لازم است که ریش تان را مرتب کنید و به تمیزی آن اهمیت دهید
به طور خلاصه گرم نگه داشتن بدن و همچنین مصرف مایعات زیاد کلید اصلی سرما نخوردن در زمستان و حتی روزهای گرم (به دلیل باد کولر و غیره) است.
7 . ریش مانع از بروز ضایعات پوستی
آقایان به خوبی با سوزش پوست بعد از اصلاح آشنایی دارند. افرادی که به طور مرتب ریش خود را نمی زنند، به میزان زیادی از سوزش پوست بعد از اصلاح و بروز عفونت ها و ضایعات احتمالی پوست در امان می مانند.
مشکل اینجاست که تراشیدن مرتب ریش ممکن است باعث بروز آسیب های پوستی، موهای زیر پوستی و دیگر مشکلاتی مانند فولیکولیت (عفونت ریشه مو) شود. در نتیجه آقایانی که خود را مستعد چنین مشکلاتی می بینند، بهتر است به فکر ریش گذاشتن باشند.

درباره admin

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

تازه ترین ها