خانه » همه » خبر » لرزه برجام به بازار ارز و سکه/ ریزش قیمت‌ها ادامه دارد؟

لرزه برجام به بازار ارز و سکه/ ریزش قیمت‌ها ادامه دارد؟

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، دیروز هر قطعه سکه امامی یک کانال عقب رفت و وارد کانال ۲۷ میلیون تومان شد و دلار نیز سطح ۵۰ هزار را از دست داد و وارد دامنه ۴۰ شد.

به این ترتیب، هر دلار آمریکا دیروز در بازار ۲۷ میلیون و ۸۰۱ هزار تومان قیمت پیدا کرد و دلار با قیمت ۴۹ هزار و ۸۸۹ تومان به فروش رفت. هر گرم طلای ۱۸عیار نیز در بازار ۲ میلیون و ۳۴۷ هزار تومان قیمت داشت.

کارشناسان و تحلیلگران معتقدند که بازگشت فضای امید به احیای برجام، توانسته ترمز قیمت‌ها را بکشد و بازارها را نزولی کند.

به باور آنها، در صورت احیای برجام و رفع تحریم‌های اقتصادی، بخشی از کسری بودجه رو به افزایش دولت با تامین بیشتر ارز حاصل از فروش نفت پوشش داده می‌شود و همین موضوع، از شتاب نقدینگی و تورم در اقتصاد کشور می‌کاهد.

در این میان، رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دیروز اعلام کرد: تیم فنی آژانس به زودی برای شرکت در جلسات با ایران در خصوص حل وفصل مسائل پادمانی، راهی تهران می‌شود.

بنا به این گزارش، در همین حال کارشناسان اقتصادی معتقدند تصمیم بانک مرکزی مبنی بر خرید ارز صادراتی پتروشیمی‌ها و معدنی و افزایش اختیارات بانک مرکزی در مهار نرخ ارز نقش موثری در کنترل بازار و کاهش قیمت دلار دارد.

بر همین اساس، کامران سلطانی‌زاده، رییس کانون صرافان در خصوص روند کاهش نرخ ارز در بازار معتقد است: اگر عرضه ارز در سامانه نیمایی طبق دستور بانک مرکزی به سرعت توسط پتروشیمی ها اجرایی شود و پتروشیمی ها به صرافی مجاز تحت نظر بانک مرکزی ارز بدهند باز هم شاهد کاهش نرخ ارز خواهیم بود.

۲۲۳۲۲۵

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد