خانه » همه » مذهبی » مدرک معتبر شهادت حضرت زهرا(س) چیست؟

مدرک معتبر شهادت حضرت زهرا(س) چیست؟

از بعضی از منابع شیعه و سنی استفاده می شود که حضرت زهرا (س) در اثر ضربات و لطمه ها و فشارهایی که بر آن محذره وارد شد شهید شدند . اما این که مسبب شهادت چه کسی بوده اختلاف است بعضی قنفذ را ذکر کرده و بعضی جمعیتی که بر خانه آن حضرت هجوم آورده اند را سبب شهادت می دانند .الف) منابع اهل شیعه :1- کامل الزیارات ابن قولیه، ص 2332، بحار الانوار ،ج28 ،ص 61.
ج 29- ص 192.
ج 30 ص 348.
ج 43 ص 170.
3- الاختصاص شیخ مفید، ص 182.
4- دلائل الامامه طبری ، ص 45.
5- وفات الصدیقه الزهرا (س) علامه مقدام، ص 78.
ب) منابع اهل سنت:
1- الملل و النحل، شهرستانی، ج 1 ،ص57.
2- مناقب آل ابیطالب ابن شهر آشوب ،ج 3 ،ص358.
3- الامامه و الخلافه ، مقاتل عطیه ، ص 160.
4- انسان الاشراف، بلا ذری، ج 1، ص 586
5- العقد الفرید، ابن عبدربه، ج 4،ص 259.
6- الوافی بالوفیات، ج 6،ص17.
– بعضی دیگر از آنها نیز معتقدند حضرت زهرا (س) بعد از رحلت پیامبر بیمار شدند و در اثر بیماری از دنیا رفتند اهل سنت در کتابهای کلامی تاریخی وحدیثی آتش زدن به در خانه را آورده اند .
برای نمونه به چند روایت اشاره می کنیم .
1- بلاذری میگوید : ابوبکر کسی را دنبال علی فرستاد تا بیاید و بیعت کند ولی حضرت علی (ع) نیامد . پس از آن عمر بن خطاب در حالی که آتش به همراه داشت ، به سوی خانه علی رفت فاطمه(س) عمر را در درب خانه ملاقات کرد و گفت :
ای پسر خطاب آیا می خواهی خانه ما را آتش بزنی ؟ عمر بن خطاب گفت : بله
و دوبار این را تکرار کردندو او گفت بله
(انسان الاشراف ، ج 2 ص 12 تحقیق محمود الفردوس العظم – دارالیقظه العربیه )
2- ابن عبدربه میگوید : آنان که از بیعت سرباز زدند عبارتند از علی ، عباس ، زبیر ، محمد بین عباد ، علی عباس زبیر در خانه فاطمه نشستند . ابوبکر عمر را فرستاد تا آنها را از خانه فاطمه بیرون بیایند . ابوبکر به عمر گفت اگر سرباز زدند با آنان بجنگد عمر به همراه آتش به خانه فاطمه آمد تاخانه را بر سر آنان آتش بزند . فاطمه او را دید و گفت : ای پسر خطاب آیا آمده ای خانه ما را آتش بزنی عمر گفت : بله مگر این که بیعت کنید .
(العقد الفرید – ج 5 ص 12- چاپ مصر چاپ دوم تحقیق محمد سعید العرجان 1372)
3- این قتیبه دینوری آورده است:
ابوبکر عمر را به سوی کسانی که بیعت نکردند در خانه علی تحصن کردند فرستاد .
عمر به خانه علی آمد و صدا زد ولی کسی بیرون نیامد . عمر هیزم خواست وگفت قسم به آنکه جان عمر در دست اوست یا باید بیرون بیایید و بیعت کنید و یا خانه را بر آنانکه در آن هستند آتش می زنم به او گفتند : فاطمه در آن است عمر گفت : ولو فاطمه در آن باشد .
همه بیرون آمدند ولی علی بیرون نیامد عمر نزد ابوبکر رفت و گفت آیا نمی خواهی از علی که از بیعت سرباز زده بیعت بگیری
ابوبکر به قنفذ گفت: برو علی را بیاور . قنفذ آمد و علی به او گفت : چه کار داری قنفذ گفت خلیفه رسول خدا تو را می خواهد علی به او گفت : زود بر پیامبر دروغ بستید . قنفذ پیام علی را به ابوبکر رساند . ابوبکر گریه طولانی کرد عمر گفت علی را رها نکن ابوبکر به قنفذ گفت دوباره نزد علی برو و بگو با خلیفه رسول خدا بیعت کن علی گفت سبحان الله آنچه را که از آن او نیست برای خودش ادعا کرده است .
قنفذ پیام علی را به ابوبکر رساند .
ابوبکر باز هم بسیار گریه کرد پس از آن عمر برخاست و گروهی با او همراهی شدند و به در خانه فاطمه آمدند در زدند وقتی فاطمه صدای آنها را شنید با صدای بلند فریاد کرد یا ابتاه یا رسول الله پس از تو از پسر خطاب و پسر ابی قحافه چه ها که نکشیدیم .
وقتی که گروه مهاجم گریه فاطمه را شنیدند . در حالی که گریه می کردند برگشتند و دلشان به حضرت فاطمه سوخت ولی عمرو عده ای ماندند .
علی را بیرون آوردند و گفتند بیعت کن علی گفت : اگر بیعت نکنم چه می کنید ؟ به خدا سوگند گردنت را می زنیم
(الامامه و السیاسه ج 1 ص30 تحقیق استاد علی شیرازی منشورات رضی)
همانطور که ملاحظه می کنید در منابع شیعه این حادثه به طور کامل ذکر شده است
و منابع اهل سنت تنها به آتش زدن اشاره کرده اند .
اگر می خواهید به همه ماخذ و منابع شیعه و سنی آگاهی پیدا کنید به کتاب ماساه الزهرا نوشته جناب سید جعفر مرتضی عاملی لبنانی جلد دوم مراجعه کنید . این کتاب درباره موضوع مورد بحث ، بسیار مفصل بررسی وبحث کرده است .
به نقل از اداره پاسخگویی آستان قدس رضوی.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد