خانه » همه » مذهبی » معجزات حضرت عیسی (ع) رو می خواستم طبق منابع مسیحیت؟

معجزات حضرت عیسی (ع) رو می خواستم طبق منابع مسیحیت؟

معجزات عیسى(ع) در منابع اسلامی 1. حضرت عیسى(ع) از گل چیزى به شکل پرنده می ساخت ، در آن مى دمید و به حکم الهى پرنده اى کامل مى شد. 2. بر چشمان کوران مادرزاد دستى مى کشید و آنان بینایى خود را به اذن الهى باز مى یافتند. 
3. بر پیس (کسى که مرضى پیسى دارد) دست مى کشید و وى تندرستى خود را باز مى یافت. 
4. به اذن الهى مردگان را زنده مى کرد. 
5. حضرت عیسى(ع) مردم را از آنچه مى خوردند و در خانه خویش ذخیره مى کردند خبر مى داد، که نوعى اطلاع از امور محجوب و پوشیده است. 
6. ششمین معجزه حضرت عیسى(ع) آن بود که وقتى بنى اسرائیل خواستند او را بکشند، خداوند او را از شر آنان مصون نگاه داشت . 
7. حواریون از آن حضرت خواستند که خداوند متعال سفره اى از آسمان بر آنان فرو فرستد تا از آن بخورند و دلهایشان به ایمان آرام گیرد و عیسى(ع) از خداوند متعال درخواست کرد و خداوند سفره اى را که خواسته بودند بر آنان نازل کرد. 
این معجزات در آیات 110 الى 115 سوره مائده آمده است. براى آگاهى بیشتر به آنجا مراجعه شود. 
همین طور نگاه کنید: تاریخ ادیان و مذاهب جهان، مبلّغى آبادانى، انتشارات حرّ، صص 716 ـ 715 
قرآن کریم، تکلم حضرت عیسى(ع) را در گهواره، به عنوان نشانه و معجزه اى ذکر کرده است که ضمن اثبات نبوت حضرت عیسى(ع) بر پاکى مادرش حضرت مریم و برائت وى از تهمت هاى نارواى بنى اسرائیل، دلالت دارد، (مریم / 27 ـ 23). بر اساس روایات رسیده از ائمه اهل بیت(ع)، این معجزه و تکلم در همان روزهاى نخستین تولد و هنگامى که حضرت مریم با نوزاد خود میان قوم خود بازگشت، بوده است و پس از آن، حضرت عیسى دیگر سخن نگفتند تا زمانى که سایر نوزادان به سخن مى آیند. (مجمع البیان، ج 6، ص 973، آیه 33 سوره مریم). در روایتى از امام باقر(ع) آمده است: «.. پس از این معجزه، حضرت عیسى سخن نگفت تا دو سال شد و در مدت این دو سال حضرت زکریّا حجّت خداوند بر مردم بود… ثم صمت حتى مضت له سنتان و کان زکریّا الحجة للّه عزوجل على الناس بعد صمت عیسى…»، (بحارالانوار، ج 14، باب فضل عیسى و رفعة شأنه و معجزاته، حدیث 51، ص 255). قابل ذکر است که مسیحیان این معجزه را نفى یا اثبات نمى کنند چرا که در کتابهاى مقدس آنان نیامده است، (کلام مسیحى، توماس میشل، حسین توفیقى، ص 67).
محتواى کلام حضرت عیسى(ع) در کودکى با عقاید مسیحیان منافات دارد. آنجا که مى فرماید «من بنده خدا هستم، خداوند به من کتاب اعطاء کرده و مرا پیامبر قرار داده است»، (مریم، آیه 30). 
معجزات عیسی (ع) در منابع مسیحیت
پاسخ اجمالی:
بعضی از معجزات عیسی(ع) که منابع اسلامی و مسیحی در آن اتفاق نظر دارند، عبارتند از : 1- شفای بیماران. 2- معجزه ی برکت دادن غذا. 3- راه رفتن بر روی آب. 4- زنده کردن مردگان.
اما معجزاتی مثل خشکاندن درخت انجیر، پرداختن پول جزیه به باجگیران، صید مقدار زیادی ماهی و آرام کردن طوفان را تنها در کتاب مقدس می توان دید. به علاوه، انجیل تبدیل شدن آب به شراب را هم از معجزات مسیح (ع) می داند که آموزه های دینی ما، پیامبران خدا را از انجام دادن چنین اقدامی بری می شمارد.
 پاسخ تفصیلی:
معجزات کارهایی خارج از توان مردم است که پیامبران به اذن خداوند برای اثبات حقانیت خود انجام داده اند. گاه بر این غرض اصلی که تقویت باورهای عمومی و توجه دادن مردم به قدرت خداوند است، فواید دیگری، از جمله: شفای بیماران و برطرف شدن مشکلات مردم نیز مترتب می شود.
در میان معجزات عیسوی، شفای بیماران به مراتب بیش از دیگر موارد رخ داده است. این معجزه گاه در قالب شفای دیوانگان،(1) گاه به صورت شفای مبتلایان به برص (پیسی)(2) شفای بیمار زمین گیر،(3) مفلوج،(4) کور،(5) کرولال(6) و یا زنی که به خونریزی دائمی مبتلا بود،(7) ظاهر شده است.
معجزه ی برکت دادن غذا نیز از معجزات مشهور عیسی (علیه السلام) است: «عیسی (علیه السلام) بیرون آمده گروهی بسیار دیده بر ایشان ترحم فرمود زیرا ایشان گوسفندان بی شبان بودند و بسیار به ایشان تعلیم دادن گرفت و چون بیشتر از روز سپری شد شاگردانش نزد وی آمده گفتند: این مکان ویرانه است و وقت منقضی شده، اینها را رخصت ده تا به اراضی و دهات این نواحی رفته نان به جهت خود بخرند که هیچ خوراکی ندارند. در جواب ایشان گفت: شما ایشان را غذا دهید. وی را گفتند: مگر رفته دویست دینار نان بخریم تا اینها را طعام دهیم. بدیشان گفت: چند نان دارید؟ رفته و تحقیق کنید. پس دریافت کرده گفتند: پنج نان و دو ماهی، آنگاه ایشان را فرمود که همه را دسته دسته بر سر سفره بنشانید. پس صف در صف و پنجاه در پنجاه نشستند و آن پنج نان و دو ماهی را گرفته به سوی آسمان نگریسته و برکت داد و نان را پاره نمود و به شاگردان خود سپرد تا پیش آنها بگذارند و آن دو ماهی را بر همه ی آنها تقسیم نمود. پس جمیعاً خورده و سیر شدند … و خورندگان نان قریب پنج هزار نفر بودند.»(8)
راه رفتن بر روی آب از دیگر معجزاتی است که عیسی (علیه السلام) شب هنگام در پیش چشم رسولان انجام داده است.(9)
زنده کردن مردگان از معجزات دیگر عیسی (علیه السلام) است. این معجزه دست کم در سه مورد انجام شده است. در یک جا دختری که از دنیا رفته است، مورد لطف وی قرار می گیرد.(10) در مورد دوم، پسر بیوه زنی به دنیا بر می گردد(11) و در مورد سوم برادر مریم و مرتا به عنایت مسیح از مرگ بر می خیزد.(12)
این معجزات را منابع اسلامی هم از عیسی (ع) گزارش کرده اند. اما معجزاتی مثل خشکاندن درخت انجیر،(13) پرداختن پول جزیه به باجگیران،(14)صید مقدار زیادی ماهی(15) و آرام کردن طوفان(16) را تنها در کتاب مقدس می توان دید. به علاوه، انجیل تبدیل شدن آب به شراب را هم از معجزات مسیح (ع)(17) می داند که آموزه های دینی ما، پیامبران خدا را از انجام دادن چنین اقدامی بری می شمارد.(18)
پی نوشت:
(1). لوقا 35:4، 21:7، 26:8، 42:9.
(2). متی 3:8؛ لوقا 12:5، 12:17.
(3). یوحنا 4:5.
(4). مرقس 3:2؛ لوقا 18:5، 6:6.
(5). مرقس 24:8، لوقا 21:7؛ یوحنا 1:9.
(6). مرقس 32:7.
(7). متی 20:9.
(8). مرقس 33:6؛ متی 17:14؛ لوقا 12:9؛ یوحنا 10:6.
(9). متی 25:14.
(10). متی 18:9.
(11). لوقا 12:7.
(12). یوحنا 21:11.
(13). متی 9:21.
(14). متی 27:17.
(15). لوقا 4:5.
(16). متی 13:8؛ مرقس 37:4.
(17). یوحنا 1:2.
(18). گرد آوری از کتاب: مسیحیت شناسی مقایسه ای ،محمد رضا زیبائی نژاد، انتشارات صداوسیما جمهوری اسلامی ایران ،تهران، 1384، ص 53.( سایت آیه الله مکارم شیرازی )

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد