خانه » همه » مذهبی » من جوانی ۲۲ ساله هستم که در روابط اجتماعی مشکل دارم و با اینکه زود با کسی رفیق می شوم ولی بعد از چند بار دیدن همدیگر رابطمون سرد می شود و یه جور به من بی اعتنا می شوند مثلا در اتاق دانشجویی حرفم خریدار نداره و حتی بدترین رفتار از نظر شوخی باهام میشه که باعث خنده دیگر هم اتاقیها بشه و وقتی هم که چند نفری هستیم اصلا منو آدم حساب نمی کنند در حالی که احترام معتدلی به آنها دارم و همچنین این شاید به خاطر کم صحبتی یا نداشتن موضوعی برای صحبت باشد؛ حالا با این تفاسیر اگر برایتان مقدر است مرا برای رابطه ای سالمتر و جذابتر با دوستانم راهنمایی نمایید.

من جوانی ۲۲ ساله هستم که در روابط اجتماعی مشکل دارم و با اینکه زود با کسی رفیق می شوم ولی بعد از چند بار دیدن همدیگر رابطمون سرد می شود و یه جور به من بی اعتنا می شوند مثلا در اتاق دانشجویی حرفم خریدار نداره و حتی بدترین رفتار از نظر شوخی باهام میشه که باعث خنده دیگر هم اتاقیها بشه و وقتی هم که چند نفری هستیم اصلا منو آدم حساب نمی کنند در حالی که احترام معتدلی به آنها دارم و همچنین این شاید به خاطر کم صحبتی یا نداشتن موضوعی برای صحبت باشد؛ حالا با این تفاسیر اگر برایتان مقدر است مرا برای رابطه ای سالمتر و جذابتر با دوستانم راهنمایی نمایید.

بهترین روش رفتار با دیگران را مى توان از کلام رسول اکرم(ص) آموخت که فرمود: هیچ یک از شما مؤمن نیست مگر اینکه براى برادرش آن بخواهد که براى خود مى خواهد» و یا در جاى دیگر فرمود: «دست خود را بر سر هر کس که مى خواهى بگذار و براى آن بخواه که براى خود مى خواهى» (بحارالانوار، ج 71، ص 234) بنابراین اگر روشى را دوست دارید که مردم آنگونه با شما رفتار کنند، به همان روش با دیگران برخورد کنید. هر چه را براى دیگران پیشنهاد مى کنید همان بهترین روش است و شما نیز بر اساس آن با آنان رفتار کنید. زیرا انسان جز انتظار خوش رفتارى از مردم ندارد، کمترین اهانتى را از سوى آنان نمى پذیرد راضى نیست که کسى به او تهمت زند، و نمى پسندد که کسى از معایب او پیش دیگران سخن بگوید هر چند آن عیوب را واقعاً داشته باشد. در اینجا ما به بعضى از فنون اساسى در رفتار با دیگران اشاره مى کنید: 1- اگر خواستید شخصى را نسبت به موضوعى متقاعد سازید سعى نکنید پیرامون آنچه شما مى خواهید با او به جر و بحث بپردازید بلکه اول از خواسته خود کوتاه بیایید و خواسته او را در نظر بگیرید آنگاه نظر خودتان را مطرح کنید. 2- در روابط اجتماعى با دیگران سعى کنید از انتقاد، سرزنش و گلایه خوددارى کنید. 3- سعى کنید نکات مثبت در رفتار و شخصیت دیگران را شناسایى کرده و آنها را بخاطر آن ویژگیها و رفتارها، تحسین صادقانه داشته باشید نه آنکه روى نکات منفى وى انگشت گذاشته او را مذمت کنید. 4- سعى کنید شنونده خوبى براى دیگران باشید و دیگران را تشویق کنید درباره خود با شما حرف بزنند. 5- به دیگران احترام بگذارید و کارى کنید که احساس کنند مهم و با ارزش هستند و این کار را صمیمانه انجام دهید. 6- در برخورد با دیگران با چهره اى گشاده و لبخند سخن را آغاز کنید. 7- به جاى اینکه مستقیماً به دیگران دستور دهید کارى براى شما انجام دهند، خواسته خویش را به شکل سؤال طرح کنید و به طور غیرمستقیم از آنها بخواهید خواسته تان را عملى کنند. 8- اگر دیگران کارى براى شما انجام دادند، آنها را به هر طریقى که ممکن است خوشحال کنید و از آنها تشکر و قدردانى کنید. ضمناً لازم است از حقوق دینى و اخلاقى – اجتماعى اى که دیگران بر انسان دارند شناخت بیشترى پیدا نمود تا در اداء آن حقوق تلاش کرد. طبیعى است گاهى «دیگران» والدین یا برادران و خواهران فرد است گاهى، اقوام و فامیل اند، گاهى نیز همسایگان و گاهى اساتید و معلمان و یا سایر افراد و… مى باشند که هر گروه و صنفى ویژگیها و حقوق خاص خود را دارند که در این زمینه باید با مطالعه بیشتر شناخت خویش را تعمیق و گسترش دهید بنابراین توجه شما را به مطالعه کتب زیر جلب مى کنیم: 1- آئین دوست یابى، نوشته ایل کارنگى 2- دوستى و دوستان، نوشته سیدهادى مدرسى ترجمه حمیدرضا شیخى، حمیدرضا آژیر، انتشارات آستان قدس رضوى 3- اخلاق معاشرت نوشته على قایمى

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد