خانه » همه » مذهبی » میزان اختلاف سن زوجین بهتر است چند سال باشد؟

میزان اختلاف سن زوجین بهتر است چند سال باشد؟

بهترین سطح اختلاف سنی دختر و پسر 4 سال است. البته اگر پسر و دختر شرایط همسر ایده ال را داشته باشند و از هر جهت کفو هم باشند بحث تفاوت سنی مهم نیست که قابل گذشت نباشد و این مقدار اختلاف سنی وحتی همسن بودن هم آسیب زا نیست گاهی دختر و پسر تمام شرایط کفویت را دارند و از هر نظر مناسب هم هستند و تنها مشکلشان این است که هم سن هستند و یا تفاوت سنی کمی دارند, در این صورت نمی شود گفت تنها به این دلیل آنها برای هم مناسب نیستند و صلاح نیست ازدواج کنند.
البته از آنجایی که در اسلام حق سرپرستی و مدیریت خانواده و نفقه زن به عهده مرد است و از یک سو و بلوغ جنسی و بیولوژی زن چند سالی زودتر از مرد است (البته بلوغ شناختی زن از مرد جلوتر نیست) از سوی دیگر، برای اینکه مرد از عهده این مسئولیت ها برآید و بتواند هم اقتصاد خانواده را تأمین کند و هم خانواده را مدیریت کند باید سن او بیشتر از زن باشد. البته ادله روان شناختی نیز برای این تفاوت وجود دارد که به برخی از آنها اشاره می شود:
1. وقتی سن زن چند سالی کمتر از مرد باشد اطاعت پذیری او از مرد به عنوان سرپرست خانواده بیشتر و راحت تر خواهد بود مضافا بر اینکه زن همیشه دوست دارد همسرش فردی، مقتدر، توانا و پناهگاه مطمئنی برای او باشد و اگر زن و مرد از نظر سنی در یک سطح باشند هیچ گاه زن چنین تصوری را از شوهرش ندارد و او را در حد خودش می بیند اما اگر شوهر چند سالی بزرگتر باشد و از تجارب بیشتری برخوردار باشد زن احساس می کند همسر او کسی است که شایستگی های لازم را برای اداره منزل دارد و می تواند در پناه او یک زندگی آرامش بخش داشت.
2. زن به دلیل زایمان، شیر دادن و … زودتر از مرد شکسته می شود و هم سن بودن زن و شوهر باعث می شود بعد از یک دهه زندگی و آوردن چند فرزند شادابی زن در حد شادابی و نشاط مرد نباشد و چه بسا مطلوبیت او نزد شوهر کم شود بنابراین برای پیشگیری از مسئله کاملا طبیعی و زیستی بهتر است این تفاوت سنی همواره بین زن و شوهر باشد تا همواره زن از نشاط کافی برخوردار باشد و مطلوبیت او نزد شوهرش کاسته نشود. ممکن است بگویید مرد هم باید برای همسرش مطلوبیت داشته باشد، بله این حرف درست است اما همان طور که در بالا متذکر شدیم مردها به دلیل عدم زایمان و متحمل نشدن فرزند داری و فرزندپرورشی دیرتر از زنان دچار شکستی و چین و چروک صورت و بدن می شوند.
3- در هر صورت اختلاف سنی نباید بیش از 6 تا 7 سال باشد.
با تمام توضیحات جواب نهایی این است که رعایت و احراز دیگر شرایط مانند اخلاق و ایمان و سلامت زیستی و خوش اخلاقی شرط اساسی است و این حد از اختلاف سنی آسیب زا نیست.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد