خانه » همه » مذهبی » میگن امام معصوم رو حتما امام معصوم باید غسل بده. برای همینه که امام حسین(ع) قبل از شهادت امام مهدی(عج) رجعت میکنند تا بعد از شهادت امام مهدی(عج), ایشون رو غسل بدند و امام جواد(ع) برای غسل دادن امام رضا(ع), به شکلی شبیه معجزه به مشهد اومدند. سوال من اینجاست; که خود امام حسین(ع) رو کدوم امام معصوم غسل داد? اصلا کسی امام حسین(ع) رو غسل داد? واقعا امام حسین(ع) رو بدون کفن دفن کردند? طبق اداب و رسوم دین ما, برای اموات, سوم یا هفتم میگیرند; اما خونواده امام حسین(ع) که بعد از شهادت امام حسین(ع) اسیر بودند; سوم یا هفتم امام حسین(ع) رو چه جوری گرفتند?

میگن امام معصوم رو حتما امام معصوم باید غسل بده. برای همینه که امام حسین(ع) قبل از شهادت امام مهدی(عج) رجعت میکنند تا بعد از شهادت امام مهدی(عج), ایشون رو غسل بدند و امام جواد(ع) برای غسل دادن امام رضا(ع), به شکلی شبیه معجزه به مشهد اومدند. سوال من اینجاست; که خود امام حسین(ع) رو کدوم امام معصوم غسل داد? اصلا کسی امام حسین(ع) رو غسل داد? واقعا امام حسین(ع) رو بدون کفن دفن کردند? طبق اداب و رسوم دین ما, برای اموات, سوم یا هفتم میگیرند; اما خونواده امام حسین(ع) که بعد از شهادت امام حسین(ع) اسیر بودند; سوم یا هفتم امام حسین(ع) رو چه جوری گرفتند?

کفن کردن و غسل دادن بدن میت مسلمان واجب است، اما علت این که بدن امام را کفن نکردند و غسل ندادند، این بود: بدن شهیدی که در معرکه و میدان مبارزه به شهادت می رسد، با همان بدن خون آلود و با لباس هایش بدون غسل دفن می شود، و این اختصاص به امام حسین (علیه السلام) ندارد. اما چون قسمت بالای بدن امام در کربلا بدون لباس بود، بدن او را در حصیری گذاشتند و دفن کردند.در تاریخ آمده است: وقتی بنی اسد برای دفن اجساد شهدای کربلا آمدند، امام سجاد(علیه السلام) آنان را یاری می کرد و چون پارچه ای نداشتند و بدن عریان بود، از آنان حصیری طلبید تا اعضای قطعه قطعه سیدالشهداء (علیه السلام) را در آن گذاشته، تا در قبر بگذارد.اولا اهل بیت در اسارت بسر می بردند واز محل زندگی خود دور بودند. ثانیا مراسم سوم و هفته یک امر فرهنگی اجتماعی است که همه‌گیر نیست بیشتر به جامعه محل زندگی مربوط میشه. ثالثا در جوامع عرب‌زبان این نوع مراسم کمتر دیده می‌شود.

پی‌ نوشت :
1 – جواد محدثی، فرهنگ عاشورا، ص 152، به نقل از کبریت احمر، ص 493.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد