خانه » همه » مذهبی » نظر شما در مورد شرکت در انتخابات با توجه به وضعیت فرهنگی اجتماعی سیاسی اقتصادی مملکت که هر روز بدتر از قبل می شود چیست؟

نظر شما در مورد شرکت در انتخابات با توجه به وضعیت فرهنگی اجتماعی سیاسی اقتصادی مملکت که هر روز بدتر از قبل می شود چیست؟

باید بین مسائل مختلف تفاوت قائل شد,اینکه اوضاع بر وفق مراد کامل نیست,معنایش رها کردن انتخابات نیست وراه حل آن مسائل هم این نیست که انتخابات را رها کنیم بلکه می توان با انتخابهای درست اوضاع را تغییر داد,باید دیدبا چه چیزی می خواهیم قهر کنیم,با نظام اسلامی که متکی به آراء مردم است یا با مردم ویا کشور؟در هر صورت ما فرزند این خاک ومرز وبوم هستیم ودر حال حاضر کشور در حال پیشرفت ومسئولین شبانه روز مشغول تلاش برای رفع مشکلات هستنداگرموفق به رفع همه مشکلات نیستند لکن به تدریج مسائل حل می شود ما نسبت به کشورهای مشابه مشکلات بسیار کمتری داریم ودر عوض مزایای فراوانی از قبیل استقلال سیاسی
وآزادی وانتخاب داریم که بقیه ندارند,پیشرفت های شگفت انگیز اخیر که به اعتراف دوست ودشمن,ایران را در جایگاه ممتازی قرار می دهد,می بایست مشوق خوبی برای همه باشد که بیشتر به صحنه بیایند تا بقیه مسائل هم حل شود.
علاوه بر اینکه ایام انتخابات ,تبلیغات منفی زیادی به منظور کسب آراء ویا دل سرد کردن مردم انجام می شودولی ما نباید واقعیت ها را نا دیده بگیریم وجنبه های مثبت را فراموش کنیم,از سوی دیگر باید دید مسئول مشکلات فرهنگی کیست؟آیا بی توجهی والدین به امور فرهنگی فرزندان ورها کردن آنها به حال خود نتیجه ای جز این خواهد داشت؟این بحث طولانی است ولی خود شما منصفانه بررسی کنید وهر مشکلی را به عامل آن نسبت دهید,اگر مشکل کار هست باید بموازات ایجاد اشتغال,فرهنک کار هم رواج پیدا کند,کشورهای در حال توسعه که پیشرفت کردند با تفریح وگردش واستراحت به این مرحله نرسیدند,اینکه ما دست روی دست بگذاریم وبخواهیم که دولت ومجلس همه چیز را آماده کند کاری نشدنی است.باید حرکتی همگانی شروع شود,خانواده ها احساس مسئولیت بیشتری بکنندتا مشکلات حل شود.
در نظام جمهوری اسلامی ایران مجلس به عنوان عصاره فضایل یک ملت[1] از جایگاهی ویژه برخوردار و در رأس همه امور قرار دارد.[2] مجلس شورای اسلامی بازوی توانمند دستگاه های اجرایی کشور بوده و دولت تنها مجری قوانینی است که توسط مجلس به تصویب می رسد. در حقیقت نمایندگان مجلس با سیاستگذاری ، جهت دهی و نظارت بر فرایندهای مختلف اجرایی کشور, سرنوشت کشور و مردم را تعیین می کنند . از این رو صاحب نظران و کارشناسان سیاسی مهمترین انتخابات در صحنه سیاسی کشور را انتخابات مجلس می دانند . البته مجلس قوی ، فعال ، کارآمد ، مؤثر و مطلوب شکل نمی‌گیرد مگر با عناصر مؤمن و کارآمدی که با رأی و انتخاب شایسته آحاد مردم روانه مجلس می‌شوند و بتوانند به بهترین صورت از عهده این وظیفه مهم و سرنوشت ساز به خوبی برآیند ؛ چرا که بار این مسئولیت به اندازه‌ای سنگین است که به تعبیر رهبر فرزانه انقلاب «آگاهان باتقوا و مردان خدا، اگر وظیفه نباشد به زور هم حاضر به پذیرش آن نیستند.» از آن جا که تبیین وظایف و نحوه انتخاب مردم یکی از مهمترین و در عین حال حساس ترین موضوع در فرایند برگزاری انتخابات است ، در ادامه گزیده ای از بیانات مقام معظم رهبری در سال جاری (1386)پیرامون اهمیت انتخابات مجلس و شاخصه های نمایندگان مطلوب ، ارائه می گردد :
یکم . تکالیف مردم در انتخابات
حضرت آیت الله خامنه ای در دیدار جمعى از اقشار مختلف مردم قم در تبیین وظایف و تکالیف مردم و بخش های مختلف جامعه در ارتباط با انتخابات می فرمایند : «انتخابات در پیش است، این انتخابات خیلى مهم است. نه خصوصِ این انتخابات، همه ى انتخابات ها مهم است، این هم از جمله مهم است. مردم وظائفى دارند؛ مسؤولین، نخبگان وظائفى دارند.
اولاً سعى شود اهمیت و ارزش و عظمت انتخابات محفوظ بماند؛ معلوم باشد. مردم با امید و اعتماد به پاى صندوقها بروند.
دوم، … در انتخابات با کرامت رفتار کنند همه؛ چه آنهائى که نامزد می شوند، چه آنهائى که طرفدار آنهایند، چه آنهائى که مخالف با بعضى از نامزدها هستند. جناحهاى مختلف کشور، بداخلاقى و بدگوئى و اهانت وتهمت و این حرفها را مطلقاً راه ندهند. این از آن چیزهائى است که اگر پیش بیاید، دشمن از او خوشحال می شود.
نکته ى سوم اینکه مراقب فعالیتهاى دشمن باشند. حالا پریروز – دو روز قبل از این – بوش، رئیس جمهور امریکا گفت ما از فلان دسته در ایران حمایت میکنیم. این ننگ است براى هر کسى که امریکا بخواهد او را تحت الحمایه ى خود بگیرد. اول، خود آن کسانى که آن دشمن وحشى می خواهد از آنها حمایت کند، بعد هم مردم فکر کنند، ببینند چرا می خواهد حمایت کند. کدام نقص در این ها هست که موجب شده است دشمن بخواهد از او حمایت کند. … مردم هم باید حواسشان جمع باشد؛ نگذارید انتخابات بشود ملعبه ى دست بیگانگان.انتخابات مال ملت ایران است، مال جمهورى اسلامى است، مال اسلام است؛ مرزهاشان را با دشمن مشخص و متمایز کنند. من بارها به بعضى از افراد سیاسى که فعالیت هائى دارند و گاهى یک مخالف خوانی هائى میکنند، تذکر داده ام، نصیحت کرده ام؛ گفته ام مواظب باشید مرزهاى میان شما و دشمن کمرنگ نشود؛ پاک نشود. مرز وقتى کمرنگ شد، احتمال اینکه کسانى از این مرز عبور کنند یا دشمن از این مرز عبور کند و بیاید این طرف یا دوست و خودى غافل شود و از مرز عبور کند و برود به دامن دشمن، زیاد خواهد بود. مرزها را روشن کنید؛ مشخص کنید. … وقت بصر و صبر، یکى همین جاست؛ بصیرت.
ملت ایران وقت انتخابات که می رسد، احتیاج به بصیرت دارد؛ نگاه کند ببیند دشمن چه موضعى گرفته است در قبال این حرکت عظیم مردمى؛ حواس خود را جمع کند، تصمیم درست بگیرد. این هم وظیفه ى ما مردم است که بایستى مراقبت کنیم. »[3]رهبر معظم انقلاب در دیدار اقشار مختلف مردم آذربایجان می فرمایند : «چند صباح دیگر انتخابات داریم. حضور در انتخابات هم از همین قبیل است؛ حضور است. من اصرارم در همه ى انتخابات ها بر حضور است. باید آمد سر صندوق رأى، به کورى چشم دشمن بایستى رأى داد. دشمن میخواهد که ملت انتخابات نداشته باشد، راهپیمائى بیست و دو بهمن نداشته باشد، راهپیمائى قدس نداشته باشد، حضور در مراسم عظیم دینى نداشته باشد، احساسات دینى نداشته باشد. جوان ما بى تفاوت و بى رگ و بى اعتنا و دلسپرده ى به شهوات و غرق در فساد و در مواد مخدر باشد. دشمن این را میخواهد؛ این براى دشمن خوب است، لذا این را ترویج میکنند؛ گاهى به زبان بیان ایدئولوژى، گاهى به زبان تهدید سیاسى، گاهى به زبان تهدید نظامى، گاهى به وسیله ى باندهاى قاچاق مواد مخدر، گاهى به وسیله ى ترویج فیلمهاى مهیج شهوت؛ دشمن همه جور وارد میدان میشود و تلاش میکند و خودکشون می کند که بلکه بتواند این ملت را از این حرکت مستقیم و قوى و عزیز منصرف کند.
وقت انتخابات هم که می شود – شاید یادتان هست – غالباً قبل از انتخابات یک حرفى میزنند که معنایش این است که مردم در انتخابات شرکت نکنید؛ کارهائى میکنند، تلاش میکنند؛ گاهى به وسیله ى آدمهاى غافل و فریب خورده، گاهى به وسیله ى آدمهاى وابسته، کارهائى میکنند که بلکه مردم را از شرکت در این مراسم عظیم باز بدارند، که انتخابات یکى از این مراسم بسیار عظیم است.من توصیه ام به مردم در درجه ى اول این است که بیایند وارد میدان انتخابات شوند، صندوقهاى رأى را پر رونق کنند. خود این صفوفى که ایستادند، ممکن است زحمت هم داشته باشد؛ در هواى سرد؛ یک ساعت – کمتر، بیشتر – اما این مجاهدت است، این جهاد است؛ این زحمت پیش خداى متعال اجر دارد. بروند رأى بدهند. »[4]
دوم . شاخصه های کاندیدای اصلح
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در اجتماع بزرگ مردم یزد در لزوم شناسایی نماینده اصلح و ویژگی های آن می فرمایند : «آنچه که من عرض مى کنم، در درجه ى اول حضور مردمى است. در درجه ى بعد که البته حائز اهمیت بسیارى است این هم، پیدا کردن نماینده ى اصلح است. آن کسانى که به وسیله ى شوراى نگهبان صلاحیت آنها اعلام می شود، معنایش این است که این از حداقل صلاحیت مورد نیاز برخوردار است. در بین این کسانى که اعلام میشوند، افرادى هستند با صلاحیت هاى بالاتر، افرادى هستند در سطح پایین تر. هنر ملت ایران و مردم شهرها و حوزه هاى انتخابیه این است که دقت کنند، نگاه کنند، بشناسند اصلح را، بهترین را انتخاب کنند؛ بهترین از لحاظ ایمان، بهترین از لحاظ اخلاص و امانت، بهترین از لحاظ دیندارى و آمادگى براى حضور در میدانهاى انقلاب؛ دردشناس ترین و دردمندترین نسبت به نیازهاى مردم را انتخاب کنند. اینها فرصتهائى هست، بایستى مردم عزیز ما در همه جاى کشور هوشیارانه، با بصیرتِ تمام تلاش کنند، پیدا کنند و با رأى خود مسجل کنند و مجلس را – آن مجلسى را که مورد نیاز جامعه ى کنونى ماست – تشکیل بدهند. البته مردم توجه باید داشته باشند که تبلیغات رنگین و متنوع ملاک نیست؛ وعده هاى غیر عملى ملاک نیست.
من با خودِ نماینده هاى محترم در دوره هاى مختلف وقتى مواجه شدم، به این ها گفتم: آقایان و خانمهاى نماینده! وظیفه ى نماینده این نیست که وعده ى عمرانى و فلان پروژه، فلان کار را در منطقه ى انتخابى خود به مردم بدهد؛ اینها کار اجرائى است، کار دولت است. وظیفه ى نماینده این است که بتواند قانون مورد نیاز کشور را پیدا کند، آن قانون را جعل کند. وقتى قانون شد – یعنى قاعده اى گذاشته میشود – دستگاههاى اجرائى و قضائى مجبورند برطبق قانون عمل بکنند و عمل میکنند. وعده هاى غیر عملى دادن، وعده هاى بزرگ دادن، اینها ملاک نیست؛ باید مردم توجه کنند؛ گاهى علامت منفى هم هست.«[5]رهبر معظم انقلاب در دیدار اقشار مختلف مردم آذربایجان در تبیین این موضوع مهم می فرمایند : « به کى رأى بدهند؟ شاخص این است که شعارهاى انقلاب بایستى به وسیله ى مسئولین و منتخبین ما روز به روز زنده تر شود این شاخص است. ربطى به جناح بندیها ندارد، ربطى به اسمها ندارد. علاج دردهاى این ملت و وسیله ى رسیدن به آرمانهاى این ملت، شعارهاى انقلاب است؛ اینها باید حفظ شود. آن کسانى که با این شعارها به معناى حقیقى کلمه مخالفند، دشمنِ این شعارهایند؛ اینها نباید در مراکز تصمیم گیرى واقع بشوند. بین ملتند، باشند. آحاد ملت، هر کسى هر عقیده اى داشته باشد، اشکال ندارد؛ اما آن کسى که عقیده اش این است که این ماشین باید راه نیفتد، این را نمیشود پشت رُل گذاشت. یک آدمى که عقیده اش این است که از این جا باید این اتومبیل حرکت نکند، این شخص را پشت فرمان خودرو بگذاریم، هیچ وقت این اتومبیل حرکت نخواهد کرد. باید کسى را بگذاریم که معتقد به این حرکت باشد، معتقد به این راه باشد، معتقد به آن هدف باشد، معتقد به توانائیهاى ملى باشد، معتقد به اسلام، معتقد به انقلاب باشد و شاخصها را قبول داشته باشد. این آن نقطه ى حساس است. این هم نکته ى دوم است.البته باید هوشیارى بخرج داد؛ باید هوشیارى بخرج داد. از دوروها و دورنگها و ظاهر باطن مختلفها بایستى ترسید.»[6]
سوم . لزوم اخلاق انتخاباتی
یکی از ویژگی‌های مهم و منحصر به فرد مردم سالاری دینی رعایت اخلاق انتخاباتی بر اساس آموزه‌ها و باورهای دینی و اخلاقی ملت ایران است. رهبر معظم انقلاب اسلامى در دیدار مسئولان و کارگزاران نظام به نامزدها و تشکل های سیاسی تأکید می نمایند : « من خواهش می کنم همیشه، در همه ى دوران ها، انتخابات ها را وسیله اى قرار بدهید براى قوت ملى، براى افزایش اقتدار ملى؛ نه براى تضعیف نظام و تضعیف آبروى ملت. جنجال هائى که بعضاً از طرف بعضى از احزاب و گروهها و جریانهاى سیاسى و جناحهاى بداخلاق در اطراف انتخابات میشود، تضعیف کننده ى کشور و ملت و نظام است. جناحهاى مختلف، جریانهاى مختلف، گرایشهاى مختلف، با شوق و ذوق و علاقه مندى همه ى عواملشان را بسیج کنند و انتخابات را به عنوان یک هدف عالى، هدف خوب، هدف شیرین مورد توجه قرار بدهند و به دعوا و جنجال و اهانت و پنجه به روى هم کشیدن قضایا را نکشانند. انتخابات را وسیله اى بکنید براى اینکه دشمنان را ناامید بکنید و ان شاءاللَّه این انتخابات هم مثل بقیه ى انتخاباتها مایه ى عزت روزافزون اسلام باشد.»[7]و در جایی دیگر می فرمایند : » از طرف علاقه مندان به نامزدهاى انتخاباتى گوناگون، بداخلاقیهاى انتخاباتى، شایسته ى ملت ما نیست؛ تهمت زدن آدمهاى مؤمن را، مصونیت دار از لحاظ اسلامى و شرعى را؛ در معرض هتک آبرو قرار دادن در شبنامه ها، در مطبوعات، در پایگاههاى اینترنتى و غیره، اینها اصلاً مصلحت نیست. من به طور جد از همه ى کسانى که نسبت به نامزدهاى مختلف علاقه مندى اى دارند، درخواست می کنم، اصرار میکنم که این علاقه مندى خودتان را از راه تخریب دیگران، اهانت به دیگران، متهم کردن دیگران نشان ندهید. هرچه می خواهید، از نامزد مورد علاقه ى خودتان تمجید کنید، تعریف کنید؛ اما دیگران را تخریب نکنید. این علامت بدى است. بعضى جاها در دنیا معمول است اسرار خانوادگى یکدیگر را برملا میکنند، عکسهاى پنهانى از هم میگیرند، افشا میکنند. خوب، همانهائى هستند که وقتى هم رفتند مجلس – دیده اید در تلویزیون – سر یک مسئله اى مى افتد به جان هم، با مشت و لگد با هم رفتار میکنند! اینکه امتیاز براى نماینده نیست.آنچه که در مورد انتخابات باید به یاد مردم عزیز ما باشد، آماده شدن براى حضور همه جانبه و گسترده در انتخابات و کوشش کردن براى شناسائىِ اصلح و مراعات کردن رفتارهاى انتخاباتى است، که این را عرض کردیم.»[8]
در هر صورت مجلس خوب و مطلوب شکل نمی‌گیرد مگر با عناصر مؤمن و کارآمدی که با رأی دقیق آحاد مردم روانه مجلس می‌شوند و به خوبی توانایی انجام این مسئولیت خطیر را داشته باشند . چنانکه از دیدگاه مقام معظم رهبری «بردوش کشیدن این بار امانت، قدرت و تحمل می‌خواهد و نیز مستلزم داشتن صلاحیت، هوشمندی و توان تدبیر، تعقل و فراست است.» بنابراین می‌توان گفت تنها رأی خوب به شایسته ترین نمایندگان ، مجلس خوب ، کارآمد و تأثیرگذار در پیشرفت همه جانبه و رفع مشکلات و معضلات کشور می‌سازد. چنانچه رهبر معظم انقلاب می‌فرمایند: «مجلس مطلوب هنگامی شکل می‌گیرد که مردم با بصیرت و چشمانی‌باز، نمایندگان مطلوب یعنی کسانی را که واجد شرایط لازم هستند به مجلس فرستند.»

[1] – تعبیر حضرت امام (ره) .
[2] – همان .
[3] – دیدار جمعى از اقشار مختلف مردم قم به مناسبت سالروز قیام نوزدهم دی‌ماه 1386/10/19 .
[4] – بیانات رهبر معظم انقلاب در دیدار اقشار مختلف مردم آذربایجان به مناسبت روز 29 بهمن 1386/11/28 .
[5] – بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامى در اجتماع بزرگ مردم یزد 1386/10/12 .
[6] – بیانات رهبر معظم انقلاب در دیدار اقشار مختلف مردم آذربایجان به مناسبت روز 29 بهمن1386/11/28 .
[7] – رهبر معظم انقلاب اسلامى در دیدار مسئولان و کارگزاران نظام ، 1386/6/31 .
[8] – بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامى در اجتماع بزرگ مردم یزد 1386/10/12 .

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد